Prezent. Komunia

Autor: 
Katarzyna Redmerska

Z coraz większym przerażeniem obserwuję rozrastającą się z roku na rok „histerię” związaną z Pierwszą Komunią Św., zakupem prezentów okolicznościowych jak i organizowaniem przyjęcia komunijnego. Ten ogólnonarodowy „szał” wyrwał się spod kontroli. Rodzice, dziadkowie, wujowie zmuszeni nowopowstałą modą ”ekskluziv prezent” zaciągają pożyczki na bajońskie sumy, by tylko sprostać oczekiwaniom, nie tylko samego dziecka, ale i ogółu społeczeństwa (czyt. sąsiedzi, znajomi). Jak zwykle w takich przypadkach rynek, a w nim spece od reklamy i marketingu zacierają ręce na samą myśl zysków i robią co mogą by jak najbardziej skusić konsumenta rzekomymi okazjami. Rynek oferuje specjalistów od organizacji przyjęcia komunijnego, ekspertów od strojów itd.
Pierwsza Komunia Św., to obecnie impreza dorównująca średniej klasy weselu. Podobnie jak w przypadku wesela i na uroczystość Pierwszej Komunii Św. wynajmuje się salę bankietową, fotografa, a czasem nawet i limuzynę, która zawiezie dziecko do kościoła. Co do samych prezentów, to przerosły one zasady dobrego smaku. Za moich czasów dostawało się zegarek (elektroniczny), rower, biżuterię (złoty krzyżyk na złotym łańcuszku, czasem złote kolczyki), oraz książki i bombonierki. Obecnie dziecko dostaje wysokiej klasy aparat cyfrowy, komputer, mp3, rower z tzw. bajerami, skuter itp. Należy nadmienić, że wszystkie te prezenty są z najwyższej półki. Co do samej organizacji przyjęcia komunijnego, to jest ono przygotowane w taki sposób, że nawet królowa Anglii byłaby pod wrażeniem. Na stole królują obco brzmiące potrawy, których koszt, to kilka zer.
Co do samego stroju. Jeżeli nie są z góry zastrzeżone tzw. „Alby” i w tym temacie można poszaleć. Zwłaszcza rodzice dziewczynek mogą dać się ponieść fantazji i rynkowi, który dyktuje komunijną modę. Sukieneczki często przypominają suknie ślubne. Mają treny, drapowania, bogate są w koronki, gipiury i zdobienia. Dobrze, że nikt jeszcze nie wpadł na pomysł zakładania welonu. Co ciekawe, są i tacy rodzice, którzy fundują córce przed sakramentem Pierwszej Komunii Św. pobyt w SPA oraz makijażystkę! Tak, zdaje się, że chyba coś tu nie gra.
Pierwsza Komunia Św. to dla katolika jeden z najważniejszych Sakramentów świętych. Ważna jest jego wartość duchowa, o której raczy się zapominać. Podobnie jak święta kościelne i uchwalone z okazji tych świąt dni wolne od pracy, tak i Pierwsza Komunia Św. stały się dla wielu okazją do wypoczynku i imprez. Przyglądając się temu bliżej i biorąc pod uwagę, że Sakramentów świętych mamy siedem(wymienię tylko pięć, pomijając pokutę i święcenia), jest wiele okazji do świętowania. I tak, podczas Chrztu dziecko powinno otrzymać konto z gotówką. Z okazji Pierwszej Komunii Św., biżuterię oraz sprzęt RTV.
Na Bierzmowanie, mieszkanie i sprzęt AGD.
Z okazji wstąpienia w związek małżeński samochód, a…w ostatnią drogę…dobrego prawnika, który tak sporządzi testament by się rodzinka za łby nie wzięła przy podziale uzbieranego majątku.

Wydania: