Nowa Ruda. Rozmawiam z p. Tomaszem Kilińskim – burmistrzem

Autor: 
Mirosław Awiżeń
2022.09.01 TARG 001.jpg
2022.09.01 TARG 002.jpg
2022.09.01 TARG 003.jpg

- Dzisiaj o sprawach bieżących (a jest 24 listopada 2022 r.). Zaczynam od pytania: jak oceniasz ten mijający 2022 rok?
- Niespotykany do tej pory. Trudny, z nową sytuacją na świecie (wojna w Ukrainie), a u nas inflacja – galopujące ceny, z którymi kraj jakoś sobie nie radzi. A gmina? Jest w środku tych wydarzeń i musi sobie radzić z tak dziwnymi zadaniami jak handel węglem... Ale przyzwyczaiłem się już do tego, że samorządy mają być „pojemne” i można w nie wetknąć prawie wszystko. Mimo tego staramy się funkcjonować w miarę normalnie. Przychodzi nam nieustannie dokładać do inwestycji a dochody są ograniczone. A przecież w Nowej Rudzie trwa proces wymiany źródeł ciepła – około 300 w ramach projektu „czyste powietrze”. Z tym łączy się również termomodernizacja budynków. Od państwa dostaniemy na ten cel 5 mln zł (o ile dostaniemy), ale w tym programie nie ujęto budynków komunalnych. Czyli – niestety, znów jakieś braki, niedokładności...
- Trudno, trudno, ale ...
- ...w tym roku zrewitalizowaliśmy Park Strzeleckiego w ramach współpracy z Czechami. Remontujemy i modernizujemy również drogi: dwie w Słupcu (XXX-Lecia i Wojska Polskiego oraz ul. Kościelną w centrum Nowej Rudy, a także ul. Akacjową). Na przyszły rok mamy projekt „na drogi” w kwocie ok. 10 mln zł.
- To zapytam – jak z budżetem Gminy?
- Rosną wszelkie koszty. Tak utrzymania obiektów jak i sfery budżetowej (płace) a nie ma to odzwierciedlenia w dochodach. Oszczędzamy, oszczędzamy – jak i inne samorządy.
- Jakie działania zaplanowane na „teraz” trzeba odłożyć?
- Wszystkie projekty powiązane z dofinansowanymi przez Unię Europejską. I nie żebym narzekał – ale tak to jest. A mamy potencjalnie duże możliwości wykorzystania środków z nowej, wieloletniej unijnej polityki spójności a nie tylko z KPO (Krajowego Planu Odbudowy – dop. red.). Dla Subregionu Wałbrzyskiego są w UE wielkie pieniądze dedykowane dla obszarów pokopalnianych. Np. na obszarze byłego pola kopalni Piast (drogi, budynki, szkoła) ma być pełna rewaloryzacja tego terenu, a i w tym zmodernizowania szkoła.
- A co z tym „urzędniczym” węglem?
- Jesteśmy gotowi do realizacji zadań. Wszystko zostało zorganizowane, podpisane i co? I czekamy. Mieszkańcy czekają na węgiel. A już jest zimno.
- Zapytam jeszcze o „czyste powietrze” w Nowej Rudzie...
- .... są „kopciuchy”. To one powodują, że w naszej kotlinie jest duże zanieczyszczenie powietrza. Jedna rada – „kopciuchy” muszą zniknąć. Innej rady nie ma. Nie można używać do ogrzewania (a także innych celów) węgla, drewna czy nawet śmieci. Musimy mieć czyste źródła, takie jak odnawialne źródła energii, gaz czy energię elektryczną. W Nowej Rudzie mamy swój stały punkt pomiaru czystości powietrza, a także osiem niestałych punktów pomiarowych. I mamy prawdziwe dane.
Żeby nie być gołosłownym p. Burmistrz ma w swoim telefonie aplikację i system, który pozwala nam w czasie rzeczywistym obserwować stopień zanieczyszczenia powietrza w Nowej Rudzie, i tak: 24.11.2022 r. godz. 12.30 w Słupcu czystość powietrza dobra, w centrum Nowej Rudy trochę gorzej (umiarkowana bądź dostateczna), w Drogosławiu dobra.
- Kłopoty, zmartwienia swoją drogą, ale są i miłe sprawy: właśnie na wiosnę przyszłego roku „ruszy” modernizacja targowiska w Słupcu (tak, tego po przeciwległej stronie od centrum handlowego) – dotychczas po prostu szpecącego. Na modernizację targowiska są zabezpieczone 2 mln zł.
- A jak będzie po modernizacji? Proszę – popatrzcie na wizualizację zadania.
I jak mówi p. Burmistrz:
To jest modernizacja, która jest moją radością. Centrum Słupca bardzo się zmieni. Zamiast tych „budek” będzie targowisko „jak się patrzy”.
- Dziękuję za rozmowę i powiem jeszcze: a mnie się podoba Nowa Ruda.

Wydania: