Wystawa polskich i czeskich banknotów w Muzeum Papiernictwa

Autor: 
inf. Izabela Mieczkowska
MUP_7655.jpg

7 października br. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju udostępniło nową wystawę czasową zatytułowaną „Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza/Sousedé. Bankovky polsko-českého pohraničí”.
Ekspozycja prezentuje historyczne banknoty czechosłowackie i czeskie oraz, jako porównanie, polskie z analogicznych okresów.
Wernisaż wystawy miał charakter transgraniczny -– był tłumaczony na język czeski, by nawiązać jeszcze bliższą nić porozumienia z odbiorcami zza naszej południowej granicy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele czeskich władz samorządowych, m.in. starosta Nachodu, Jan Birke. Uroczystemu otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja dra Marcina Markowskiego, historyka, historyka sztuki, numizmatyka i kolekcjonera pieniądza papierowego.
Rzeczona wystawa ma charakter edukacyjny; poprzez przedstawienia pojawiające się na banknotach, wprowadza oglądającego w historię Czechosłowacji i Czech, od odzyskania niepodległości w 1918 r., po czasy przemian ustrojowych i „aksamitny rozwód”, w wyniku którego w 1993 r. powstały dwa niezależne państwa – Czechy i Słowacja. Goście odwiedzający muzeum będą mogli zobaczyć m.in. banknoty z okresu dwudziestolecia wojennego, w których projektowaniu miał swój udział Alfons Mucha – czeski grafik i malarz, jeden z czołowych przedstawicieli secesji. Znakiem rozpoznawczym Muchy są grafiki kobiet stylu belle époque – wyidealizowana postać pięknej kobiety otoczonej stylizowanymi elementami roślinnymi i takie motywy ukazywał także na czechosłowackich banknotach. Jednym z najciekawszych elementów wystawy są bony z getta w Terezinie oraz ich reprodukcje wykonane do celów filmowych. Aby stworzyć pozór normalnego życia, na czas kontroli z ramienia Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Niemcy w celach propagandowego oszustwa, wprowadzili w getcie odrębną walutę, którą mieli posługiwać się Żydzi, wiodący w nim rzekomo zwyczajne życie. Bony do getta zostały dostarczone w maju 1943 r. Większość z nich została spalona po wybuchu epidemii tyfusu. Waluta ta przypomina tragiczne losy Żydów w czasie drugiej wojny światowej.
Wystawa dostępna do 8 stycznia 2023 roku.
Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Wydania: