Bieżące sprawy gminy Radków. Rozmowa z burmistrzem Janem Bednarczykiem

Autor: 
Mirosław Awiżeń
owce1.jpg
owce2.jpg
owce3.jpg

- Zacznijmy klasycznie: jak się ma budżet Gminy?
- Realizacja budżetu przebiega sprawnie. Budżet tak w sferze działań bieżących jak i inwestycji jest zabezpieczony finansowo, co jednakże nie znaczy, że wszystko jest bezproblemowo. Problemem są koszty projektów, na które mieliśmy zabezpieczone finansowanie, ale teraz ceny wyznaczane przez wykonawców przekraczają zakładane wydatki. Na dzień dzisiejszy (15.09.2022 r.) rozstrzygamy kolejne przetargi:
1/ Na budowę hali sportowo-widowiskowej w Radkowie. Środki na ten cel mieliśmy zabezpieczone na poziomie 9 873 396,02 zł. Na to zadanie zostały złożone 3 oferty: najniższa to 12861903,47 zł, najwyższa 16996266,12 zł. Wybór przed nami.
2/ Następny przetarg dotyczy budowy ujęć wody pitnej ze studni głębinowych w Pasterce i Karłowie. Zabezpieczenie finansowe na to zadanie to 1 120 089,68 zł dla inwestycji w Pasterce i 2 129 991,93 dla inwestycji w Karłowie. Niestety – najniższa oferta dla Pasterki to 1 344 107,62 zł, a dla Karłowa to 2 555 990,32 zł.
3/ Kolejne zadanie to budowa kanalizacji dolnej części Radkowa (od ul. Robotniczej aż do Łąkowej). Zabezpieczyliśmy na to zadanie środki w wysokości 1 420 741,02 zł. Oferta zaś to suma 1 29 0270 zł. Oferta złożona w przetargu mieści się zatem w założeniach budżetowych.
4/Przetarg na budowę ujęcia wody w Ratnie Górnym wraz z budową sieci wodociągowej i stacją uzdatniania wody. Środki na ten cel przeznaczone to ok. 1 288 857,10 zł, a oferta na ok. 1 511 055 zł. Ta oferta również byłaby „do przyjęcia”, jednakże jest jedno „ale”. Cztery w/w przetargi są skomasowane w jednym zadaniu. Ostateczna decyzja w sprawie tych czterech inwestycji w jednym działaniu musi być podjęta przed 30.09.22 r. Bardzo trudna decyzja ze względów finansowych. Brak decyzji o przyjęciu ofert równa się zwrotowi środków finansowych. 30.09.2022 r. podczas sesji Rady Miejskiej stanowisko w tej sprawie zostanie ostatecznie określone.
- A inne zadania inwestycyjne?
- Realizujemy na bieżąco inne projekty, m.in.:
1/ przebudowa kąpieliska nad Zalewem Radkowskim,
2/ sukcesywnie wdrażamy wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne. To koszt 4 313 068,80 zł,
3/ termomodernizacja budynków edukacyjnych w Radkowie (przedszkola oraz dwóch budynków szkolnych) – w tym remont budynku przedszkola, poprawa izolacji termicznej budynków szkolnych oraz zmiana głównego źródła ciepła we wszystkich obiektach Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Radkowie na gruntowe pompy ciepła.
- Zapytam się jeszcze o Karłów, o Góry Stołowe. Toż to zatłoczone niemożliwie…
- ... trzeba „odkorkować” Karłów. To fakt. Trzeba wybudować duże parkingi w otulinie Parku Narodowego Gór Stołowych na terenie gmin Radków i Kudowa-Zdrój, ale na to potrzebna jest zgoda Dyrekcji Parku. Także decyzja aby do centrum Karłowa nie wjeżdżały samochody, to również zależy od decyzji władz Parku... Kolejnym usprawnieniem byłoby odpowiednie przygotowanie szlaków turystycznych – i tu znów działania zależą od władz Parku…
- No dobrze – trzeba rozmawiać, przekonywać, uzyskiwać zgody... ale są i inne problemy na terenie Karłowa i Pasterki…
- ... brak wody w Pasterce uniemożliwia budowę sieci sanitarnych (patrz wyżej – głębinowe ujęcie wody pitnej – red.). W Karłowie istnieje sieć wodociągowa, ale ilość wody w najbliższym czasie może okazać się niewystarczająca (stąd decyzja o budowie nowego ujęcia wody pitnej). Ponadto budowa oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacji sanitarnej.
Docelowo należy wziąć pod uwagę zagospodarowanie turystyczne na kierunku Ostrej Góry – Machova. To tyle na „teraz”, a jutro niepewne.
**
Skąd się bierze wełna? – czyli: Impreza w Karłowie dot. powrotu owiec na tereny Gór Stołowych
W niedzielę, 25.09.br. w Karłowie odbyła się – po raz pierwszy tego typu – ciekawa impreza pod hasłem „Skąd się bierze wełna?”. Pomysłodawcą wydarzenia był Michał Peszek – rolnik z Ratna Górnego, który wraz z ojcem prowadzi znaczne stado owiec liczące około 250 szt. Patronat nad imprezą objął burmistrz Miasta i Gminy Radków Jan Bednarczyk.
W ostatnich czasach owce zniknęły z naszego krajobrazu, a ich hodowla nie należy do działalności opłacalnej. By to zmienić, organizatorzy zainaugurowali imprezę popularyzującą wartości związane z hodowlą owiec. Wydarzenie to ma wpisać się na stałe w kalendarz imprez organizowanych na terenie gminy. Jak podkreśla burmistrz Jan Bednarczyk: celem tej imprezy jest powrót owiec w góry, w Sudety. Jeszcze w latach 50. od Bystrzycy do Krajanowa było ich tysiące. W latach 90. było już źle, a od 2005 do dzisiaj stado w województwie dolnośląskim liczy około 11 000 sztuk.
Imprezę wsparł także m.in. Uniwersytet Przyrodniczy i Park Narodowy – wydarzenie odbywało się właśnie w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym PNGS w Karłowie – niezwykle urokliwym miejscu.
Przygotowano atrakcyjny program: pokaz strzyżenia i obróbki wełny oraz pokaz zaganiania owiec przez psy pasterskie. Odbył się także panel dyskusyjny, z udziałem specjalistów. Działała cały czas Średniowieczna Wioska – atrakcja nie tylko dla najmłodszych uczestników. A o część muzyczną zadbał zespół Hejszowina oraz kapela góralska HARNAŚ z Radkowa. Wydarzenie uświetnił także pokaz gotowania z wykorzystaniem jagnięciny w wykonaniu szefa kuchni Ośrodka Wypoczynkowego „Maria” oraz członka stowarzyszenia „Kucharze Bez Granic”, Marka Nowaka.
Prezentujemy fotorelację z wydarzenia, a na stronie 4 przedstawiamy historyczne dane dot. hodowli owiec, które zaprezentował podczas swego wystąpienia p. Burmistrz Radkowa.

Wydania: