A co tam Panie... w gminie Stronie Śląskie?

Autor: 
Mirosław Awiżeń
s1.jpg
s2.jpg
s3.jpg
s4.jpg
s6.jpg
s5.jpg

* Najważniejsze – Stronie Śląskie w tym roku obchodzi 55. rocznicę nadania praw miejskich, a co za tym idzie bardzo bogate Dni Stronia Śląskiego.
Zabawy, zabawami, uroczystości uroczystościami ale na co dzień trwa normalna praca: inwestycje, remonty, modernizacje ...
- Jak u Państwa z budżetem Gminy? – pytam burmistrza p. Dariusz Chromca.
- Jest dobrze. Mogłoby być lepiej ale i tak jest „w porządku”, choć nie ustrzegliśmy się kredytów.
- To znaczy?
- Budżet roczny Gminy to już ponad 50 mln zł i jesteśmy stabilną fonansowo Gminą. Dostaliśmy kolejną promesę z Rządowego Fundusz na sumę 9 mln 700 rys. zł na dokończenie II etapu modernizacji/rewitalizacji Parku Morawka; oddanie do użytku wieży na Śnieżniku planujemy na koniec września – wówczas nastąpi zwrot kosztów poniesionych przez nas na tę budowę.
Poza tym remontujemy/ modernizujemy głównie drogi gminne.
I dzisiaj zapraszam na objazd po naszych drogach. I tylko po tych, które w całości są oddane do użytku. Trwają również w różnych rejonach Gminy inwestycje kanalizacyjne ale „pochwalimy się naszą skanalizowaną Gminą po zakończeniu prac”.
A więc udajemy się na objazd po drogach gminnych (na niektórych będę po raz pierwszy w życiu).
Zaczynamy jednak od modernizacji Parku Morawka. Tu trwają prace betoniarskie w ramach budowy małej architektury, m.in. Skate Park, będzie tu również małe oczko wodne, prowadzone są również prace przy budowie nowych alejek. I jak zaznacza Burmistrz – stary drzewostan zostanie utrzymany. Przy okazji „zahaczamy” o Zalew Staromorawski. To dopiero połowa czerwca a ruch spory. Kąpielisko zostało otwarte 15 czerwca.
Drogi, drogi, drogi..
• Stara Morawa – Bolesławów – długość wyremontowanej drogi to 1452 m a jej koszt to 780 tys. zł.
• Goszów – długość 220 m a jej koszt remontu/modernizacji to ponad 138 tys. zł.
• Strachocin – długość 1055 m, koszt 768 tys. zł . To jedna z dróg, którą trzeba było odnowić, wykonana w pierwszych latach działania samorządu lokalnego – dodaje p. Burmistrz. I kwituje: jak widzisz, nie rzucałem „słów na wiatr” mówiąc, że Gmina ma się dobrze, ale zaznaczam – potrzeb mamy mnóstwo. Na pewno więcej niż pieniędzy.
W tak niestabilnym czasie Państwa działania są warte upowszechnienia. Równie, stabilnie i wciąż do przodu. Gratuluję!

*Obchody jubileuszu 70-lecia wojewódzkiego centrum psychiatrii długoterminowej w Stroniu Śląskim organizowane w CETiK
Dnia 14 czerwca br. w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury na zaproszenie Dyrekcji Wojewódzkiego Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu Śląskim, odbyły się obchody 70-lecia funkcjonowania Wojewódzkiego Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu Śląskim. Swoją obecnością podczas uroczystości zaszczycili: Zbigniew Łopusiewicz – przewodniczący Rady Powiatu, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – wicestarosta kłodzki, Piotr Marchewka – etatowy członek Zarządu, Kazimierz Drożdż – członek Zarządu Powiatu w latach 2014-2018 oraz Zbigniew Szczygieł – przedstawiciel Samorządu Wojewódzkiego, burmistrz Stronia Śląskiego – Dariusz Chromiec i przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Wiktor. Podczas uroczystości została przedstawiona prezentacja dotycząca bogatej historii szpitala ilustrująca zmiany zachodzące w ośrodku na przestrzeni lat. W okresie swojej siedemdziesięcioletniej działalności centrum ulegało różnym przemianom zmieniając swoją nazwę. W 1999 otrzymało status samodzielnej jednostki przyjmując jednocześnie nazwę Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Stroniu Śląskim. Podczas obchodów miały miejsce występy artystyczne przygotowane przez pensjonariuszy szpitala. Gościnnie wystąpił również zespół śpiewaczy ludowych LZS „Siekiereczki”. W uroczystości udział wzięła najstarsza, przebywająca w ośrodku od roku 1957, podopieczna WCPD Pani Helga. Na ręce dyrektor Wojewódzkiego Centrum Psychiatrii Długoterminowej pani Joanny Chromiec zostały złożone przez Zarząd Powiatu gratulacje oraz słowa uznania za liczne zasługi i dokonania na rzecz rozwoju ośrodka, w których czynny udział brała cała kadra pracownicza szpitala. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych latach pracy.

* Dni Stronia Śląskiego 2022 - 50-lecie nadania praw miejskich
W dniach 4-5 oraz 17 czerwca 2022 r. odbyły się Dni Stronia Śląskiego w ramach których, 4 czerwca odbył się Stroński Festiwal Kapel Podwórkowych. Celem Festiwalu jest propagowanie oraz pielęgnowanie sztuki ulicznego i podwórkowego muzykowania. Do konkursu zgłosiły się 4 kapele. Nad całością Festiwalu czuwało jury w składzie: Tadeusz Dymek – przewodniczący oraz członkowie – Jerzy Kaczmarek i Jakub Chilicki, które brało pod uwagę: tekst, skład instrumentalny, kontakt z publicznością, stroje oraz aktywność w terenie. Pierwszy dzień Festiwalu zakończył się występem gwiazdy wieczoru FOCUS.
Niedziela 5 czerwca br. rozpoczęła się od udekorowania Finalistów Strońskiego Festiwalu Kapel Podwórkowych: IV m. zajęła Kapela Podwórkowa „Biesiadni”, która otrzymała 500 zł, III m. zajęła Kapela Płocka, która otrzymała 1000 zł, II m. zajęła Kapela Podwórkowa „Złoczewianie” otrzymując 1500 zł, I m. przypadło Kapeli Podwórkowej „Kumpele Wróbele” z nagrodą 2000 zł. Wszystkie kapele otrzymały również pamiątkowe dyplomy. Kapele zagrały koncerty finałowe. Gwiazdą dnia był zespół LIBER & INOROS, który zagrał niezapomniany koncert.
17 czerwca br. zakończyliśmy obchody Dni Stronia Śląskiego. Ten dzień obfitował w liczne występy amatorów i profesjonalistów. W ramach cyklu Dzieci Naszemu Miastu wystąpiły przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego im. Jana Pawła II, uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych, Grupy działające przy CETiK- takie jak: grupa tańca nowoczesnego, grupy baletowe, Młodzi Teatralni oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta MINI BAND. Na scenie zaprezentował się Klub SENIOR + oraz Zespół SIEKIERECZKI. Na deser w wielkim show zaprezentowała się DARIA, która poderwała tłum do wspólnej zabawy. Całości towarzyszyły liczne kiermasze i atrakcje dla dzieci.
inf. Natalia Gancarz CETiK

* 70-lecie klubu sportowego Kryształ Stronie Śląskie
W dniu 18 czerwca br. o godz. 10:00 na stadionie miejskim odbył się jubileusz 70-lecia powstania klubu sportowego Kryształ Stronie Śląskie. Można było spotkać wielu byłych i obecnych działaczy, trenerów jak i zawodników, którzy na przestrzeni lat mieli styczność z klubem. Po oficjalnym odczycie o działalności klubu – od jego powstania do dnia dzisiejszego – byliśmy świadkami odsłonięcia pięknego herbu klubu w postaci muralu na budynku stadionu. Były także atrakcje dla najmłodszych sympatyków piłki nożnej – dmuchany zamek i konkursy prowadzone przez trenerów „młodzieżówki”. O doznania kulinarne w postaci cateringu, zadbała restauracja Hotelu Stronie. Ale tak naprawdę głównym punktem imprezy było wspaniale widowisko piłkarskie: Turniej Oldbojów w piłkę nożną o Puchar Burmistrza Stronia Śląskiego. Kto nie był – niech żałuje. Na płycie boiska stawiło się 6 drużyn: Oldboys Lądek-Zdrój, Złota Marka Złoty Stok, GKS Polonia Trzebnica, Oldboys Polonia Nysa, Oldboys Nysa Kłodzko i gospodarze Oldboys Kryształ Stronie Śląskie w składzie: T. Wietrzychowski, Z. Margowniczy, K. Piechnik, T. Olszewski, K. Bugajski, W. Targosz, W. Woś, P. Matkowski, A. Adamczewski, M. Kuziel, J. Rapacz. Drużyny grały systemem każdy z każdym. Wyniki uplasowały się następująco: I m. drużyna ze Złotego Stoku, II Kłodzko, III drużyna z Nysy, IV m. zdobyła drużyna z Trzebnicy, V Stronie Śląskie a VI Lądek-Zdrój. Wyłonieni zostali również: najstarszy zawodnik i królowie strzelców. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy, nagrody i upominki oraz ten najważniejszy dla zwycięzców „Puchar Burmistrza Stronia Śląskiego” z rąk burmistrza Dariusza Chromca. Impreza zakończyła się poczęstunkiem dla zawodników i gości, w pięknej scenerii Kaplicy Św. Onufrego.

* I ŚNIEŻNICKA SETKA już za nami
Piękna i zarazem bardzo selektywna, jedna z najtrudniejszych w Polsce tras poprowadzona przez Krowiarki, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie oraz Złote, spowodowała, że nie było łatwo. Na czterech punktach żywieniowych zawodnicy mogli się zregenerować, uzupełnić zapasy żywności i wody, poradzić się obsługi w kwestii dalszej trasy i porozmawiać o trudnościach. Nad bezpieczeństwem czuwała Grupa Sudecka GOPR. Na szczęście obyło się bez większych problemów zdrowotnych, niestety było kilka kontuzji w postaci skręcenia kostki czy też lekkich urazów związanych z obtarciami stóp. Pierwsi na metę przyszli ok. godz.16 w sobotę po prawie 22 godzinach ciężkiego marszu, ostatnia osoba dotarła na metę w niedzielę ok. 3 rano. Uczestnicy SETKI zdobyli Skowronią Górę, Czarną Górę, zeszli do Międzygórza, wdrapali się na Śnieżnik, Przełęcz Płoszczyna, Rudawiec i Przełęcz Suchą. Start i meta znajdowały się nad Zalewem w Starej Morawie. Gratulacje dla uczestników (85 osób) za wytrwałość oraz ukończenie tak trudnej trasy.
Już teraz zapraszamy na górski maraton Nordic walking (43 km), który odbędzie się 20 sierpnia 2022 r.
inf. P. Dywański

Wydania: