Pomoc dla uchodźców

Autor: 
inf.wł.
image_50358785.jpg
image_67210753.jpg
p1.jpg
p2.jpg

• Spotkanie ponad podziałami – Śnieżnicki Klub Biznesu – wspólnie pomagamy uchodźcom
W ramach Śnieżnickiego Klubu Biznesu odbyło się spotkanie samorządowców, przedsiębiorców, nauczycieli, wspólnie ze służbami policji, straży pożarnej, OSP, OPS w Hotelu Abis w Bystrzycy Kłodzkiej. W spotkaniu uczestniczyła Renata Surma – burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Adam Jaśnikowski, Piotr Wdowiak – koordynatorzy Śnieżnickiego Klubu Biznesu, Dorota Komornicka – prezes Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika, Zbigniew Szczygieł – radny Sejmiku, Dariusz Piotrowski – radny, Jan Krawczyk – radny, Małgorzata Kuchejda – kierownik OPS w Bystrzycy Kł., Karina Salitra – dyrektor SP Pławnica, Aneta Łosiewicz – dyrektor DWD Duszniki Zdrój, Lucyna Gacek UMiG, Maciej Kruk UMiG, Piotr Budnik – komendant JRG w Bystrzycy Kł., przedstawiciele policji i licznie przedsiębiorcy. Celem spotkania była wymiana doświadczeń, lepsza współpraca instytucji zajmujących się pomocą uchodźcom.
Burmistrz Renata Surma przedstawiła działania gminy w zakresie pomocy uchodźcom, Dorota Komornicka – współpracę Funduszy Lokalnych na rzecz pomocy Ukrainie, radny Zbigniew Szczygieł – działania samorządu wojewódzkiego na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, Adam Jaśnikowski – zadeklarował wsparcie właścicieli pensjonatów w goszczeniu uchodźców, Piotr Wdowiak – zachęcał do współpracy instytucji biznesu na rzecz pomocy Ukrainie, Karina Salitra – deklarowała pomoc kadry pedagogicznej i psychologicznej, Małgorzata Kuchejda – omówiła przepisy prawne dotyczące pomocy uchodźcom i możliwości gminnego systemu opieki społecznej. Organizatorzy spotkania Śnieżnicki Klub Biznesu składają podziękowania wszystkim pomagającym uchodźcom i walczącej Ukrainie.
• Do Bystrzycy Kłodzkiej dotarły już pierwsze grupy uchodźców z Ukrainy.
To 40 osób – kobiety z dziećmi w wieku 1-16 lat. Obecnie mieszkają w hotelu Abis w Bystrzycy Kłodzkiej. Hotel może jeszcze przyjąć 20 osób potrzebujących pomocy. W razie potrzeby jest też możliwość zakwaterowania w innych miejscach w gminie Bystrzyca Kł. Dzieci szkolne w godz. 10-18 uczestniczą w zajęciach organizowanych przez wolontariuszy anglojęzycznych – Euroweek. Zajęcia dla dzieci planuje prowadzić Szkoła Podstawowa w Pławnica. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc zapraszamy do kontaktu z recepcją hotelu Abis (tel. 748110645), centrum zarządzania kryzysowego w gminie w Bystrzycy Kłodzkiej. 
Lokalni przedsiębiorcy, władze samorządowe, liczne instytucje i mieszkańcy prowadzą również zbiórki dla mieszkańców Ukrainy. Dziękujemy wszystkim ludziom, instytucjom, organizacjom, przedsiębiorcom za pomoc i współpracę. Każdy kto chciałby pomóc proszony jest o kontakt - Adam Jaśnikowski 792022777 lub Lucyna Gacek UMiG 602721405 – udziela informacji na temat potrzebnej pomocy. 

• Pomoc dla Ukraińców przebywających w Polanicy-Zdroju
Władze i mieszkańcy Polanicy-Zdroju od razu ruszyli na pomoc potrzebującym. W mieście odbyło się już kilka wydarzeń i zbiórek charytatywnych z myślą o przebywających w Polanicy-Zdroju Ukraińcach. Uzbierano prawie 15 tys. zł. W mieście zorganizowano spontanicznie wydarzenia, w które zaangażowali się praktycznie wszyscy: polaniczanie, turyści, kuracjusze, a także mieszkańcy sąsiadujących gmin. Lokalne władze serdecznie dziękują wszystkim za ogromne serca, za wkład w przygotowanie wszystkich wydarzeń i hojne datki do puszek. Pieniądze na rzecz potrzebujących były zbierane m.in. podczas koncertu „Pomagamy Ukrainie”. Odbyły się wówczas występy: przedszkolaków z Wesołego Przedszkola, uczniów SP nr 2, SP Stowarzyszenia Edukator, Regionalnej Szkoły Turystycznej, uczestników zajęć artystycznych TZ-CKiP, a także SP z Dusznik-Zdroju, Konrada Kozłowskiego i koncerty zespołów Bizu-Bizu oraz Kapeli Zielonych Granic. Odbył się także kiermasz rękodzieła i przysmaków. W to przedsięwzięcie zaangażowały się takie instytucje, jak: Dom Dzienny Senior +, Uniwersytet Trzeciego Wieku, klasa zerowa z SP nr 2, animatorzy RST, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i Fundacja Szansa. Ukraińcom pomagano także na sportowo, podczas charytatywnego marszu nordic walking oraz biegu „Solidarni z Ukrainą”. Na starcie stanęli biegacze z Polanicy-Zdroju, Szczytnej, Radkowa, Ząbkowic Śląskich, Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej, Kudowy, Dusznik-Zdroju i Nowej Rudy. Zbiórka pieniędzy odbywała się też podczas koncertu Ralpha Kamińskiego w Teatrze Zdrojowym oraz podczas meczu na otwarcie sezonu piłkarskiego. Kwestującymi byli polaniccy Radni. Łącznie udało się zebrać 14 123,79 zł.
- Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim turystom, wszystkim szkołom, przedszkolom i organizacjom, które włączyły się w pomaganie – podsumowała Agata Winnicka, wiceburmistrz Polanicy-Zdroju.

Wydania: