Duchy Kresów Wschodnich

Autor: 
inf. MH
1DKW2021.jpg

Z okazji październikowych uroczystości poświęconych uczczeniu pamięci pomordowanych Polaków na Kresach Wschodnich Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko ogłosiła konkurs plastyczny na interpretację hasła „Duchy Kresów Wschodnich”.
Ogółem do konkursu wpłynęło 45 prac, których autorami są uczniowie szkół podstawowych klas 6-8, seniorzy, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz czytelnicy.
Komisja konkursowa w składzie:
Witold Listowski – prezes Patriotycznego Zw. Stowarzyszeń Kresowych i Kombatanckich w Warszawie, ks. Robert Mól – proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Kłodzku, Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki Publicznej Gm. Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kł. postanowili wyróżnić następujące osoby:1 m. dla Jacka Brodki z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu, 2 – dla Agnieszki Butkiewicz z WTZ w Starym Wielisławiu, 3 – dla Natalii Mendyk z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelaźnie. Wyróżnienia: Kamil Tomczak, Martyna Wierzbicka i Julia Madej z NSP w Żelaźnie, Iwona Wojtyca z Łącznej, Agnieszka Adamowicz i Sławomir Rop z WTZ w Starym Wielisławiu, Ewa Krawczyk z biblioteki w Bierkowicach
Prezes Witold Listowski podsumował konkurs takimi słowami: dom pozostawiony na Kresach jest symbolem całego szlacheckiego systemu wartości oraz obecności Polaków na ziemiach utraconych. Domy na pracach konkursowych są takie prawdziwe i oddają obrazy zachowane w pamięci ludzi urodzonych i tworzących na Kresach Wschodnich.
Celem konkursu było: ocalanie Kresów Wschodnich od zapomnienia; inspirowanie do aktywności twórczej; popularyzacja biblioteki w środowisku lokalnym; rozbudzenie zainteresowania literaturą o Kresach Wschodnich. Patronat Honorowy nad konkursem objęli: wójt Gminy Kłodzko Zbigniew Tur oraz Stowarzyszenie Kresowian Ziemi Kłodzkiej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości, zaangażowania oraz dziękujemy za propagowanie historii Kresów Wschodnich w środowisku lokalnym.

Wydania: