Gmina Międzylesie – to już końcówka tego, 2021 roku - rozmowa z burmistrzem Tomaszem Korczakiem

Autor: 
Mirosław Awiżeń
m1.jpg
m2.jpg
m3.jpg
m4.jpg
m6.jpg
m5.jpg

- Zaczynam od pytania, że tak powiem – stereotypowego... Jak z realizacją budżetu Gminy?
- ... jest realizowany zgodnie z założeniami...
- ... a przecież te zamieszania z tzw. „polskim ładem”, ze zmianami podatków....
- No, trzeba mocno się „nagimnastykować” aby ludziom w Gminie się nie pogorszyło ... realizujemy refundację kosztów wymiany „kopciuchów”, a także wymieniliśmy już taki ostatni w zasobach komunalnych Gminy... W Międzylesiu założyliśmy dwa czujniki pomiaru czystości powietrza (jeden w samym Rynku, a drugi w najniżej położonej części Gminy), aby pomiary były prawidłowe i wskazywały rzeczywisty stan zanieczyszczeń. I proszę Cię, zobacz – to jest wynik pomiaru na tę chwilę (22.10. 21 godz. 13.00) – pomiar jest „na zielono” i jeszcze napis „wspaniałe powietrze”..
- A tak „przy okazji” – co z tym gazem w Domaszkowie?
- Proszę zwrócić się z tym pytaniem do państwowego PGNiG. To tyle w kwestii odpowiedzi na to pytanie.
- Uchmmm. Wszystko jasne. Co do przesyłu i rozsyłu gazu ziemnego Burmistrz niestety, nie ma nic do powiedzenia.
**
No i po tej króciutkiej „nasiadówce” w biurze (nie zdążyliśmy wypić nawet herbaty), jedziemy w teren. Inwestycje, modernizacje, remonty ... tym razem pewnie pełno dróg ... bo jak powiedział p. Burmistrz: „śródmieście jest już w zasadzie uporządkowane – ludzie nawet mówią, że prace trwają tylko na obrzeżach a w centrum – prawie nic. I tak jest w rzeczywistości”.

1/ Przyszłe osiedle przy ul. Sportowej. Już się zabudowuje.
2/ Jesteśmy na oczyszczalni ścieków. Naprawdę nie ma tu „zapachów”, za to wymieniony kratopiaskownik i nowa zlewnia, a po obiekcie oprowadza nas p. Anna Kowalska. Koszt tej inwestycji to ponad 300 tys. zł. (patrz też str. 22).
3/ Przy Międzyleskim Zespole Szkół modernizuje się plac zabaw i odnowiona jest elewacja Zespołu ze środków własnych....
4/ Ul. Kolejowa – odnowiona.
5/ Boboszów – prawda, że droga „jak się patrzy” wykonana w ramach budowy zbiornika w Boboszowie z przedłużeniem „gminnym” do Pisar.
6/ W Pisarach znikają drogi gruntowe, teraz są „asfalty” w centrum wsi.
7/ Nagodzice – kolejna odnowiona (zmodernizowana) droga (patrz str. 22).
8/ Potem krótki rzut okiem na zaporę w Roztokach (str. 22). Już w pełni gotowa.
9/ Tak jeszcze teraz wygląda remiza w Długopolu Górnym, ale będzie nowa.
10/ Warto zwrócić uwagę, że nie tylko „nowy asfalt” ale i pobocza są ulepszane – rowy odwadniające wymagające nieustannego udrażniania.
11/ Długopole Górne – i znów droga asfaltowa jako dojazd do zabudowań.
12/ Przy ul. Górnej w Domaszkowie buduje się nowoczesne (ledowe) oświetlenie. Projekt oświetlenia został opłacony z Funduszu Sołeckiego – mieszkańcy tak zdecydowali o wykorzystaniu tych pieniędzy na taki cel.
13/ „Mikroresort” – tak nazwał „roboczo” Burmistrz prywatną inicjatywę budowy w Jaworku dużego ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego – jako, że jest to budowa prywatna zdjęć nie zrobiłem. Może tylko „rzut okiem zza szyby samochodu”.
14/ Nowa Wieś także ma rozwiniętą sieć dróg – ta prowadzi w stronę Gajnika.
15/ W Michałowicach też będzie oświetlenie ledowe. Tu też mieszkańcy „swój” fundusz sołecki przeznaczyli na opłacenie dokumentacji.
16/ Gajnik ma też zmodernizowane drogi.
Sumując – drogi, drogi, drogi ... komunikacja wewnątrzgminna, aby Gmina stanowiła jedność, a nie „moja chata z kraja” a do sąsiada droga nieprzejezdna.
Miejsca w gazecie jest tyle, ile jest, więc na następny „spacer” wybierzemy się już wkrótce, bowiem – jak powiedział p. Burmistrz – jest jeszcze co pokazać.

Wydania: