Spotkanie z historią w tle

Autor: 
Janusz Laska
Spotkanie-foto-1.jpg

Centrum Kultury Chrześcijańskiej po pandemii ruszyło pełną parą.
Wiele książek wydanych w 2020 i na początku 2021 roku nie mogło wcześniej mieć odpowiedniej promocji, bowiem przepisy pandemiczne uniemożliwiały organizację imprez kulturalnych. Tym bardziej wszyscy czekaliśmy na możliwość ponownego zapraszania autorów i prezentowania ich najnowszych dokonań.
W czwartek 10 czerwca PiMBP w Kłodzku, wspólnie z Fundacją im. Tomasza Morusa, zorganizowała w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku spotkanie z Krystyną Oniszczuk-Awiżeń, historykiem, muzealnikiem, dziennikarką i regionalistką popularyzującą historię Ziemi Kłodzkiej.
W 2020 i 2021 r. ukazały się aż trzy publikacje, które zasługują na to, aby autorka o nich opowiedziała i zachęciła do ich przeczytania, tj. „Ciekawostki z dziejów Ziemi Kłodzkiej”, „XII Almanach Ziemi Kłodzkiej” i „Pionierskie lata 1945-1950”.
Dzieje Ziemi Kłodzkiej są niezwykle burzliwe i ciekawe. Prezentowane podczas spotkania wydawnictwa popularyzują wiedzę historyczną o Naszej Małej Ojczyźnie i ukazują znaczenie wspólnoty lokalnej dla rozwoju kultury materialnej i niematerialnej regionu oraz tworzą solidny „pomost kulturowy” między dawnymi, przedwojennymi mieszkańcami hrabstwa kłodzkiego i nami. Ponad 76 lat kultura Ziemi Kłodzkiej wzbogacana jest przez Polaków, a co najmniej od 30 lat coraz więcej osób, organizacji i instytucji stara się udostępnić mieszkańcom regionu historię i dorobek naszych poprzedników.
Podczas spotkania prowadzonego przez Martę Zilbert, dyrektor PiMBP w Kłodzku, pisarka opowiedziała także o swoich pasjach, o pracy i działalności popularyzatorskiej, o genezie najnowszych książek, a także o blaskach i cieniach towarzyszących ich powstaniu.
Na zakończenie były autografy, tort z Bolesławowa, kawa, herbata i kuluarowe rozmowy.
Kolejne spotkania z autorami regionalnych wydawnictw w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku zaplanowaliśmy na wrzesień. Już teraz zapraszamy.

Wydania: