Mistrzowie pięknego czytania 2021

Autor: 
inf.MH
2MistrzPieknegoCzytania2021.jpg

26 II 2021r. w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Szalejowie Górnym odbyła się 4. Edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego „Mistrz Pięknego Czytania – Jaś i Małgosia” twórczości Agnieszki Urbańskiej. Celem konkursu było propagowanie kultury czytelniczej, kształtowanie umiejętności pięknego czytania, popularyzacja książek dla dzieci znajdujących się w zbiorach bibliotek publicznych i szkolnych, wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu oraz uczenie rywalizacji w miłej atmosferze. Do konkursu online zgłosiło się 40 uczniów w czterech kategoriach wiekowych. Zadaniem konkursowym było nagranie czytania fragmentu jednej z książek Agnieszki Urbańskiej. Komisja konkursowa pracowała 26 II 2021r. w bibliotece w Szalejowie Górnym w następującym składzie: Agnieszka Urbańska – pisarka, przewodnicząca komisji, Anna Karolewicz – instruktor PiMBP w Kłodzku, Paweł Korab – teatrolog z wykształcenia, Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko. Przy ocenianiu czytania komisja brała pod uwagę: poprawność warsztatową (dykcja, płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość); stronę emocjonalną przekazu; stylizację.
Oto nasi Mistrzowie
W kat. uczniów klas pierwszych:
1 m. dla Aleksandra Chodorowskiego ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym za fragment książki „Rycerz na karuzeli”; 2 m. dla Macieja Sęk również ze Szkoły Integracyjnej w Szalejowie Górnym za przeczytanie „Kowboju, witaj w Zdroju”; 3 m. dla Julii Stefanowicz ze za tekst „Księżniczka z innej bajki”. Wyróżnienie dla Leny Ulbrycht ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej za historyjkę „Nie taki smok straszny”.
W kat. uczniów klas drugich:
1 m. dla Adama Żwirełło ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach za opowiadanie „Taki kot pomaluje każdy płot”; 2 m. dla Anny Macherzyńskiej ze Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku za fragment „Wandzia Węszynos i szajka Gagatka”; 3 m. dla Julii Łastówki ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej za opowiadanie „Rycerz na karuzeli”. Wyróżnienie dla Wojciecha Zarzyki ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej za tekst „Rycerz na karuzeli”.
W kat. uczniów klas trzecich:
1 m. dla Julii Krawczyk ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach za czytanie książki „Wandzia Węszynos i cienie z doliny”; 2 m. dla Nataszy Kucharek ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej za fragment „Wandzia Węszynos i wyjce z miasteczka”; 3 m. dla Oliwii Zaziębło ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach za bajkę „Nasze prosie gra na nosie”. Wyróżnienie dla Dobrawy Wers-Skawiny ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach za opowiadania „Taki kot pomaluje każdy płot”. Wyróżnienie dla Ryszarda Kruka z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelaźnie za „Kowboju, witaj w Zdroju”.
W kat. uczniów klas czwartych:
1 m. dla Mai Bogdał ze Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich za „Opowieści z Kapciuchowa”;
2 m. dla Alicji Chochorowskiej ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej za „Wandzia Węszynos i wyjce z miasteczka”; 3 m. dla Szymona Wolańskiego ze Szkoły Podstawowej
w Jaszkowej Dolnej za „Wandzia Węszynos i wyjce z miasteczka”. Wyróżnienie dla Mai Płoskoń ze Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kł. za „Wandzia Węszynos i cienie z doliny”.
Wszystkie czytania można obejrzeć i posłuchać na koncie Biblioteki na Facebooku.
Autorka czytanych książek miała wiele dobrych przemyśleń podczas słuchania własnych tekstów: - Jestem zachwycona, bo teksty zyskują „drugie życie”... Mam wiele przyjemności z słuchania, a jednocześnie jestem zawstydzona... - Jestem mocno podbudowana. Podczas czytań „biła energia” z tekstów… - Mistrzostwo, płynnie, pięknie, z klasą i emocjami… - Wrażenia bardzo dobre. Doceniam zaangażowanie emocjonalne dzieci. Teksty czytane z ogromną pasją. Jednak uczniowie klas pierwszych byli najwspanialsi…
Natomiast Anna Karolewicz – Instruktor PiMBP w Kłodzku z wielką przyjemnością stwierdziła, że: Czytanie jednak nie zaginie...
Wszyscy uczestnicy i laureaci konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane m.in. przez: Wójta Gminy Kłodzko, Pracownię Projektową ARCO Ryszard Babik w Nowej Rudzie; Panią Kamilę Dereń z Szalejowa Górnego – rękodzielnictwo. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko serdecznie dziękuje Sponsorom Konkursu za przekazanie tak wspaniałych nagród oraz za empatię do tego, co realizujemy.

Wydania: