Co słychać w Szkole Podstawowej w Krosnowicach

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
H1.jpg
H2.jpg

* ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października zwykle bardzo uroczyście obchodzimy Święto Edukacji Narodowej. W tym dniu świętują nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy szkół, bez których trudno sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie placówek.
W Szkole Podstawowej w Krosnowicach zwykle odbywał się uroczysty apel, podczas którego uczniowie składali wszystkim pracownikom życzenia i prezentowali swe talenty w występach artystycznych. W tym roku ten dzień był nieco inny. Nie spotkaliśmy się na szkolnym apelu, ale to nie znaczy, że uczniowie zapomnieli o święcie.
Samorząd Uczniowski przygotował Medale z nazwiskami swych nauczycieli, a każdy z nich wybrany uczeń nosił z dumą na szyi. Prócz tego w głośnikach szkolnego radiowęzła rozbrzmiały życzenia dla wszystkich pracowników naszej szkoły złożone w imieniu wszystkich uczniów przez przewodniczącą szkoły – uczennicę klasy VIII b – Karolinę Kogut. Zadedykowano też nauczycielom piosenkę, której dźwięki popłynęły po szkolnych korytarzach i salach lekcyjnych.
Było przyjemnie i uroczyście.

* ÓSMOKLASIŚCI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KROSNOWICACH NA SPOTKANIU Z PISARKĄ SYLWIĄ WINNIK
W październiku uczniowie klas ósmych, z inicjatywy pana dyrektora Mieczysława Kowalcze, spotkali się z młodą, bardzo znaną pisarką pochodzącą z naszego regionu – panią Sylwią Winnik.
To autorka takich książek, jak: „Dziewczęta z Auschwitz”, „Dzieci z Pawiaka” czy „Tylko przeżyć”. Pisarka w swych dziełach porusza tematy związane z II wojną światową. Pisząc swoje książki dotarła do niepublikowanych dotąd opowieści i zdjęć bohaterów tamtych okrutnych wydarzeń. Prowadzi rozmowy z ludźmi, którzy przeżyli piekło wojenne i dzielą się swymi wspomnieniami.
Naszym uczniom w przejmujący i bardzo ciekawy sposób przedstawiła to, co sama usłyszała od swoich rozmówców. Opowiadała o Pawiaku, największym gestapowskim więzieniu, do którego trafiały całe rodziny, nie wyłączając dzieci i kobiet w ciąży. Mówiła o losach dzieci urodzonych na Pawiaku – tych, które przeżyły oraz tych, którym nie dane było dorosnąć. O młodych ludziach, którzy każdego dnia musieli się zmagać z okrucieństwami wyrządzanymi przez oprawców oraz niepewnością nastania kolejnego dnia. Swój wykład pani Sylwia wzbogaciła zdjęciami, które wyświetliła młodzieży. Zachęciła do przeczytania swoich książek i odpowiedziała na pytania, które zadali jej ciekawi tematu uczniowie. Spotkanie wywarło na uczestnikach duże wrażenie, bo jeszcze przez długi czas żywo rozprawiali o tym, co dane im było usłyszeć.

Wydania: