Rok 2019 w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku

Autor: 
Janusz Laska
1-004-w-jaskini.jpg
2-005-Wesele-1.jpg
3-007-XIVLekcja-1.jpg
4-010-DuszoMa2.jpg
6-017-XVLekcja1.jpg
5-016-Moniuszko2.jpg

Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku rozpoczęło swoją działalność wiosną 2012 roku i w ciągu kilku lat stało się ważnym miejscem na mapie kulturalnej Ziemi Kłodzkiej i diecezji świdnickiej. Swoją aktywność Centrum zawdzięcza bezinteresownej pracy bardzo wielu osób oraz otwartości i wyrozumiałości księdza prałata Juliana Rafałko, proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku. W telegraficznym skrócie podsumujmy więc kolejny 2019 rok działalności Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku. Oto najważniejsze wydarzenia.
*Wieczór Kolędowy
13 stycznia zaprosiliśmy wszystkich na „Wieczór Kolędowy”, na który składały się: „Kolęda dla Niepodległej” – jasełka w reżyserii s. Benedykty Karoliny Baumann oraz wspólne śpiewanie kolęd. Śpiewy prowadziła grupa uczniów ze Szkoły Społecznej w Kłodzku pod batutą Joanny Sapiehy i przy akompaniamencie Dariusza Marciniszyna. A po spektaklu i kolędach na wszystkich czekały ciasta, herbata, kawa oraz rozmowy.
*Okudżawa w jaskini
23 kwietnia przybyliśmy do Centrum, by wspólnie spędzić wieczór artystyczny pod tajemniczą nazwą „Okudżawa w jaskini”. Spotkanie było podzielone na cztery części. Na początek na scenie pojawiła się prof. Maria Gostylla Pachucka, która do Kłodzka przywiozła artystyczne tkaniny związane ze słynną jaskinią w Lascoaux oraz siedem gobelinów sakralnych.
Drugi na scenie pojawił się Adam Tomaszewski, który zaprezentował kilkanaście ballad Bułata Okudżawy, urozmaicając je barwnymi anegdotami z życia rosyjskiego poety.
Jako trzeci na scenie pojawił się Bogdan Wieczorek oraz grupa 20 artystów skupiona w Dużym Studio Plastycznym KOK, która tym razem przygotowała wystawę z pracami plastycznymi powstałymi w ramach pleneru artystycznego zorganizowanego w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. A na zakończenie zaproszeni zostaliśmy na tort z Bolesławowa, kawę, herbatę i wino.
*„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
30 kwietnia zaprosiliśmy wszystkich na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu kłodzkiej grupy „Dzikie Koty” z LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku w reż. s. Benedykty Karoliny Baumann OP. Siostra Benia „odchudziwszy” tekst, sprawiła, że na scenie akcja przebiegała wartko i wiarygodnie. Młodzi aktorzy – bądź co bądź licealiści – z energią i werwą pokazali jak czują i przeżywają problemy bohaterów dramatu – za co zebrali zasłużone brawa i pochwały.
*XIV Kłodzka Lekcja Śpiewania Pieśni Patriotycznych
3 maja w Centrum odbyła się kolejna Kłodzka Lekcja Śpiewania Pieśni Patriotycznych. Zebrani przez dwie godziny wspólnym śpiewem i radością okazywali swoje przywiązanie do Polski i polskości. A po pieśniach na wszystkich czekał wyśmienity tort z Bolesławowa, kawa, herbata i inne napoje oraz dużo rozmów w doborowym towarzystwie.
*Duszo ma Pana chwal
Diecezja świdnicka powstała 15 lat temu. Na jej czele od początku stoi biskup Ignacy Dec. W uroczystość Zesłania Du-cha Świętego 9 czerwca o godz. 18.00 w Centrum odbył się koncert z okazji XV- lecia Diecezji Świdnickiej pod tytułem „Duszo ma Pana chwal”. Na scenie spotkały się orkiestra i trzy chóry: Kłodzki Chór Concerto Glacensis, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kłodzku, Chór i Orkiestra Projektu „Sygnał Miłosierdzia”. Frekwencja dopisała – pół tysiąca osób ze wzruszeniem wysłuchało refleksyjnego koncertu. Wspominaliśmy początki diecezji ale także pamiętaliśmy o tym, że ks. prałat Julian Rafałko jest naszym proboszczem już okrągłe 10 lat.
*Valeska. Opowieść o powstaniu grodu kłodzkiego
Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej, działająca pod opieką artystyczną Anny Kuleszy i Agaty Zwardoń, 17 września przedstawiła nam niezwykle energetyczny i poruszający muzyczny spektakl oparty na motywach legend kłodzkich pt. „VALESKA. Opowieść o powstaniu grodu kłodzkiego”. Trzydziestoosobowa trupa teatralna brawurowo sobie poczynała na scenie, wciągając przybyłych ze wszystkich stron pięciuset młodych widzów, w pełną energii, kolorów i dźwięków opowieść o sławnej i okrutnej założycielce Kłodzka. A po spektaklu mieliśmy okazję uzyskać autograf p. Ireny Klimaszewskiej.
*Moja Modlitwa
5 października 2019 r., w ramach obchodów 37-lecia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, mieliśmy okazję przeżyć koncert w wykonaniu ks. Jacka Tomaszewskiego pt. „Modlitwa grającego”. A po recitalu otwarta została wystawa prac Krzysztofa Okonia pt. „Moja Modlitwa. Mój świat”, obejmująca unikalne malarstwo na szkle. Dla mieszkańców Ziemi Kłodzkiej była to unikalna okazja do obejrzenia prac plastycznych na szkle, techniki artystycznej popularnej przed stu laty także w naszym regionie.
*Moniuszko w Kłodzku!
20 października mieliśmy przyjemność wysłuchania koncertu noszącego intrygujący tytuł: „#ROMANTYCZNI, czyli koncert pieśni Stanisława Moniuszki w dobie facebooka”. Widowisko przygotował kłodzki chór Concerto Glacensis oraz Chór Państwowej Szkoły Muzycznej w Kłodzku pod kierownictwem Katarzyny Mąki i w reżyserii Adama Łoniewskiego. Usłyszeliśmy osiemnaście utworów ze Śpiewnika Domowego St. Moniuszki w opracowaniach oryginalnych, a także współczesnych kompozytorów przy akompaniamencie kilkuosobowej grupy muzycznej.
*XV Kłodzka Lekcja Śpiewania Pieśni Patriotycznych
11 listopada 2019 r. już piętnasty raz odbyła się Kłodzka Lekcja Śpiewania Pieśni Patriotycznych. Tym razem wspominaliśmy 101 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Czterdziestoosobowy chór złożony z uczniów ZSS przygotowała i prowadziła Joanna Sapieha, na akordeonie akompaniował Andrzej Jakubowski, na gitarze grał Józek Komorowski i na flecie Jagoda Stańczyk-Biernacka. Lekcję poprowadził Janusz Laska. Po wspólnym śpiewaniu na wszystkich przybyłych czekał wyśmienity tort z Bolesławowa, kawa, herbata i inne napoje.
***
Obok wielkich wydarzeń kulturalnych w roku 2019 w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku odbyło się ponad trzydzieści mniej spektakularnych przedsięwzięć: spotkań modlitewnych, warsztatów edukacyjnych, spotkań autorskich, wykładów i dyskusji panelowych, promocji wydawnictw, spotkań środowiskowych oraz uroczyste zakończenie roku szkolnego kłodzkiej Szkoły Społecznej. Miejmy nadzieję, że kolejny rok w Centrum będzie równie owocny!

Wydania: