Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf.GNR
1dożynki gminne 1.jpg
2rowerowo-wyścigowo 1.jpg
3narodowe czytanie 1.jpg
4aktywny senior 1.jpg

*Dożynki Gminy Nowa Ruda Bożków 2019.
Gminne święto plonów rozpoczęło się tradycyjnie od Mszy Św. celebrowanej przez biskupa Adama Bałabucha. Po Mszy Św. korowód dożynkowy, z udziałem grup wieńcowych i starostów dożynek oraz licznie przybyłych gości, przeszedł świątecznie przystrojonymi ulicami na boisko sportowe przy Dolnośląskim Zespole Szkół w Bożkowie. Piękną oprawę Mszy Św. i przemarszu korowodu zapewniła Orkiestra Dęta z Głuszycy.
Świeckie obchody rozpoczęły się od przekazania przez Starostów dożynkowych, gospodyni dożynek – wójt Adriannie Mierzejewskiej symbolicznego bochenka chleba, wypieczonego z tegorocznych zbóż. Za tegoroczne plony i udział w kontynuowaniu pięknej polskiej tradycji dziękowali rolnikom m.in.: szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, wicemarszałek Woj. Dolnośląskiego Marcin Gwóźdź i wiceprezes WSSE Kamil Zieliński. Dla szczególnie wyróżniających się rolników me-dale „Zasłużony Dla Rolnictwa” nadane przez Ministra wręczyła wójt Adrianna Mierzejewska. Otrzymali je: Piotr Fila, Marcel Karpiński, Józef Kamiński, Marek Borek, Robert Huzar, Adam Schima, Tomasz Krynicki, Stefan Szafraniec, Ewelina Kleimann, Mariusz Maciejczyk.
Podczas uroczystości przeprowadzono konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy wykonany przez sołectwo oraz najlepszą dekorację posesji.
Tegoroczne obchody dożynkowe umilały nam Koła Gospodyń Wiejskich, staropolskim obyczajem ośpiewywując wieńce. Wieczorem wystąpił Andrzej Rybiński ze swą nieodłączną gitarą.
A w dyskotekowych szaleństwa do późnej nocy niezastąpione były takty Adama Bodzka z zespołu Retro.

*Rowerowo – wyścigowo
Drugi weekend września upłynął w gminie Nowa Ruda pod znakiem wyścigów rowerowych. W sobotę wystartował w Ludwikowicach Kł. BIKE MARATON, a w niedzielę SZOSOWY KLASYK. Sobotnie ściganie upłynęło pod znakiem opadów deszczu i tworzącego się błota. Sygnał do startu dała zawodnikom wójt Adrianna Mierzejewska.
Całkiem odmienna pogoda towarzyszyła zawodnikom podczas Szosowego Klasyka, który odbył się następnego dnia. Kolarski weekend w Gminie Nowa Ruda za nami. Mamy nadzieję gościć go znów za rok.

*Narodowe czytanie
W piątek, 13 września w Galerii Sztuki Niezależnej w Ludwikowicach Kłodzkich miała miejsce 8. Edycja Narodowego Czytania w Gminie Nowa Ruda. Nowele, będące tematem tegorocznej edycji czytali: wójt Adrianna Mierzejewska, senator RP Aleksander Szwed, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, sekretarz Urzędu Gminy Maria Wojcińska, radna Magdalena Tomkiewicz.
Licznie zgromadzona młodzież pozostała pod dużym wrażeniem usłyszanych utworów. Na zakończenie pani Wójt wręczyła wszystkim uczestnikom pamiątkowe książki, a Dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda fundowała słodką niespodziankę w postaci tortu.

*Muzyczna Gmina
Wrzesień, to miesiąc obfitujący w wydarzenia muzyczne w Gminie Nowa Ruda. W sobotę, 14 września impreza pt. „Śpiewanie pod Orłem” ściągnęła miłośników gór i dobrej muzyki. Tego dnia wystąpili dla nich: Młodzieżowy Teatr Muzyczny, Zespół Krąg oraz goście specjalni Bukartyk i Ajagore. Choć wieczór był chłodny, to wszyscy zgromadzeni, a wśród nich wójt Adrianna Mierzejewska bawili się znakomicie.
To jednak nie koniec muzycznych wydarzeń. W sobotę i niedzielę 21 i 22 sierpnia mieliśmy okazję zobaczyć w Sali Widowiskowej Gminnego Centrum Kultury Nowa Ruda musical Hairspray. Młodzieżowy Teatr Muzyczny zabrał nas
w kolorowe, amerykańskie lata 60. Pierwszy raz musical ten wystawiany był w Polsce w naszym ojczystym języku. Opracowanie w języku polskim: Katarzyna Schick i Bożena Łaba na podstawie tłumaczenia: Tomasz Mikołajek. Teksty piosenek: Hania Madej, Bożena Łaba, Gabrysia Schick. W rolach głównych m.in. niezastąpiony Piotr Sapieja (tym razem w roli żeńskiej) oraz Hania Madej.

*Uroczyście, jubileuszowo
Sobota, 14 września było wyjątkowym dniem dla mieszkańców Dzikowca w Gminie Nowa Ruda. Tego dnia Koło Gospodyń Wiejskich obchodziło jubileusz 60-lecia.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w parafii Św. Marcina, a po jej zakończeniu kontynuowane w sali wiejskiej, gdzie zobaczyć i usłyszeć można było występy dzieci i zaproszonych KGW. Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło wójt Gminy Nowa Ruda Adrianny Mierzejewskiej, która na miarę swych możliwości uczestniczy we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez lokalne stowarzyszenia i mieszkańców. Oprócz życzeń dla jubilatek Wójt przekazała także na ręce przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Katarzyny Lisek bon o wartości 1 000 zł.

*Boisko z zapleczem
We wtorek 10 września Adrianna Mierzejewska, na swojej stronie FB zamieściła informację o przyznaniu dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 261.400,00 zł na modernizację szatni i zaplecza technicznego na stadionie w Jugowie.
Cieszą się gospodarze obiektu i szefowie LZS „Kalenica” Jugów, ale najbardziej cieszą się zawodniczki, zawodnicy.
Sporo środków gminnych zostało już zaangażowanych w to przedsięwzięcie: wykonanie niezbędnej dokumentacji technicznej, remont dachu, czy ułożenie kostki przy budynku. Przyzna dotacja stanowi 50% inwestycji, pozostałe środki zabezpieczone zostały w budżecie gminy. Jeszcze w tym roku wyłoniony zostanie wykonawca i rozpoczną się prace, a dzięki dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki inwestycja zostanie zakończona już w 2020 roku.

*Klasopracownia na ukończeniu
W Jugowie powstaje nowa klasopracownia językowa. Prace są już na ukończeniu. Nowocześnie wyposażone stanowiska dla dwudziestu pięciu uczniów zaopatrzone są w mikrofon, słuchawki i monitor. A wszystko to by ułatwić dzieciom i młodzieży naukę języków obcych. Monitor interaktywny, ergonomiczne umeblowanie i stacjonarny komputer zarządzający pracownią to niektóre z elementów stanowiących o nowoczesności i możliwości zapewnienia komfortu nauki dzieciom.
Wartość zadania to 50 000 zł. Połowa środków pochodziła z dofinansowania, jakie wójt Adrianna Mierzejewska skutecznie pozyskała.

*Aktywny senior
W czerwcu 2019 roku Gmina Nowa Ruda wraz z miastem Broumov rozpoczęła realizację projektu „Aktywny Senior” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu Glacensis - program Interreg V-A.
Głównym celem projektu jest stworzenie trwałych więzi przyjaźni pomiędzy stowarzyszeniami seniorów z Broumova i Gminy Nowa Ruda. Działania w ramach projektu mają na celu nawiązanie współpracy w postaci spotkań podczas imprez kulturalnych, towarzyskich i sportowych nie tylko dla seniorów, ale także dla szerokiej publiczności, mieszkającej we wspólnym regionie. Poprzez nieformalne spotkania odbędzie się wymiana dobrej praktyki podczas spędzania wolnego czasu  celem poprawy jakości życia seniorów.
W ramach tego projektu seniorzy z Czech odwiedzili Gminę Nowa Ruda w trakcie dożynek, 31 sierpnia. Mieli okazję wziąć udział w tradycyjnych obchodach święta plonów i poznać polską kulturę. Niemal 50 osób z Czech skosztowało tradycyjnych polskich potraw. Doskonale bawili się biorąc udział w specjalnie dla nich przygotowanych konkursach. Wspólnie spędzili czas na zabawie i rozmowach w polskim gronie.
10 września 2019 r. seniorzy z Gminy Nowa Ruda, w ramach realizowanego przez Gminę i Miasto Broumov projektu „Aktywny senior” udali się do Broumova, gdzie wzięli udział w Olimpiadzie Sportowej Seniorów. Gmina Nowa Ruda była licznie reprezentowana m.in. przez mieszkańców Woliborza, Jugowa i Koszyna. 6-osobowe drużyny wzięły udział w sześciu konkurencjach sprawnościowych, takich jak przenoszenie w rękach wody, czy rzut piłką do kosza. Funkcję sędziów pełniła broumovska młodzież, natomiast sportowym zmaganiom seniorów kibicowali również juniorzy
z broumovskiego przedszkola. Pierwsze miejsce Olimpiady, ex aequo z teamem z Czech, z broumovskiego Klubu Seniora Radość, zajęła drużyna seniorów z Jugowa. Wszyscy nasi seniorzy, zarówno uczestnicy sportowych konkurencji jak i ich kibice otrzymali nagrody oraz drobne upominki oraz wzięli udział w poczęstunku przygotowanym przez stronę czeską.
To kolejne wydarzenie, które przyczynia się do tworzenia przygranicznych więzi i umacnia współpracę.
Dzięki projektowi, seniorzy po obu stronach granicy mogą nawzajem lepiej poznać kulturę drugiego narodu, zintegrować się i, mimo barier językowych, zaprzyjaźnić oraz nawiązać współpracę.  Kolejnym wydarzeniem, tym razem organizowanym przez Gminę Nowa Ruda, będzie wycieczka integracyjna do Kopalni w Nowej Rudzie w październiku br.

Wydania: