Bystrzyca Kłodzka - miasto królewskie w nowej odsłonie

Autor: 
Mariola Kowalcze
Legendy, wystawa! plakat.jpg

Kto uratował mieszkańców urokliwego, średniowiecznego miasteczka od złej mocy Strażnika Miejskiej Moralności? Dlaczego kolumna Trójcy Świętej jest tak wyjątkowym i oryginalnym pomnikiem? Jakie skutki przyniósł upór pewnej mądrej wrony? Kto wykradał cenne kryształki z ratuszowego zegara? Jaki związek ma uśmiechnięty kot z bohaterką najsmutniejszej baśni na świecie autorstwa duńskiego pisarza, Hansa Christiana Andersena? Dlaczego przyjazne ludziom krasnale zatopiły tajemniczy tunel pod Górą Floriańską? Kim był młodzieniec, który uwolnił bystrzyckich mieszczan od siły nieczystej Złego Ducha? Czy naprawdę istniała Królowa Bystrzyckich Myszy? Jaką tajemnicę skrywał stary browarnik i łysa papuga? Czy konie potrafią gwizdać a szczury dziękować?!
Można w to wierzyć lub nie, ale w legendach, ważnej części folkloru, gdzie historia przeplata się z fantazją, zawsze jest ziarno prawdy. Ostatnio ukazała się prawdziwa perełka w ciekawej formie wydawniczej i wersji polsko-czeskiej napisana przez Leszka Brągiela z ilustracjami Barbary Pawłowskiej. „Bystrzyca Kłodzka - miasto z duchem. Baśnie i legendy - 13 odsłon bystrzyckich duchów”, książeczka wydana z inicjatywy Gminy Bystrzyca Kłodzka w ramach projektu „Baśniowa kraina u nas się zaczyna”. Nowość regionalna jest pretekstem do przypomnienia miasta królewskiego, miasta z ciekawą historią, miasta średniowiecznych zabytków, miasta poezji, filmu, baśni i legend. W holu wypożyczalni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku prezentujemy wystawę „Powiadają, że Bystrzyca Kłodzka i okolice... Leszek Brągiel – baśnie i legendy”. To kolejna literacka przygoda z edukacją i zabawą w pakiecie. Zapewniamy atrakcje z teką wyobraźni. Każdy może czytać legendy, ilustrować i nawet... w nie grać. Na odważnych czeka pudełkowa zabawa z instrukcją obsługi, podpowiedzią i wielką kostką do gry. Ekspozycję dopełnia bogaty księgozbiór, tzw. międzynarodowa biblioteczka regionalna. Są historie znane i nieznane, druki ulotne, ciekawostki. Co wydarzyło się 700 lat temu w Bystrzycy i kiedy zyskała ona niezależność od swojego większego sąsiada, czyli Kłodzka? Kto pisał o miasteczku „Nad bystrą rzeką”? A może pamiętacie, kto, kiedy i dlaczego nakręcił ten wiersz? Warto o tym się przekonać zaglądając do kłodzkiej biblioteki przy placu Chrobrego 1. Potem to już tylko wędrówka po „stromych uliczkach tego uroczego miasta” jak pisał prof. Tadeusz Chrzanowski, bo „Historia nie ustaje nigdy...” („Bystrzyca Kłodzka”, 1971).
Dodatkową niespodzianką będzie spotkanie z Leszkiem Brągielem z Ogrodu Górskiego Wiatru. Autorem baśni i legend, gawędziarzem, poetą, fotografem, podróżnikiem, znawcą kultur z różnych stron świata. Też pasjonatem historii i etnografii.
Już 13 lutego o godz. 18, wyjątkowo w wypożyczalni PiMBP w Kłodzku.
W międzyczasie i do końca maja br. nowa odsłona legendarnej Bystrzycy, słynnej „wysepka Habla”, jednej z najpiękniejszych, najciekawszych, najstarszych miejscowości nie tylko w historycznym Hrabstwie Kłodzkim, ale w Polsce. Zapraszamy serdecznie

Wydania: