Powrót Mickiewicza

Autor: 
Janusz Laska
07.jpg
21.jpg

15 czerwca br. w Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku miała miejsce premiera spektaklu „Ballada o Mistrzu” według scenariusza i w reżyserii s. Benedykty Karoliny Baumann. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie kilka zaskakujących elementów.
Zaskoczenie pierwsze – spektakl to musical inspirowany twórczością Adama Mickiewicza. No a kogo dzisiaj jeszcze rozpala dziewiętnastowieczna poezja naszego wieszcza? Okazuje się, że teksty sprzed dwustu lat można pokazać w bardzo współczesny sposób, a namiętności i relacje międzyludzkie po prostu nie zmieniły się przez ten czas wcale.
Zaskoczenie drugie – na scenie zobaczyliśmy bardzo młodych ludzi (uczniów Liceum Chrobrego w Kłodzku), którzy z niezwykłą pasją, energią i radością bawili się tekstami Mickiewicza i siostry Benedykty. Przeświadczenie większości z nas, że młodzież dobrze się bawi tylko w przestrzeni wirtualnej tym razem się nie sprawdziło – bowiem młodzi aktorzy z Chrobrego świetnie bawili się (i nas przy okazji) także na scenie!
Zaskoczenie trzecie – usłyszeliśmy śpiewy i muzykę „na żywo”! Znakomita partytura Przemysława Piechockiego oraz profesjonalna i wzruszająca gra kwartetu akompaniującego aktorom, to według mnie najmocniejsze atuty przedstawienia. Fortepian, skrzypce, wiolonczela, klarnet i świetne aranżacje – po prostu uczta dla uszu i duszy.
Miejmy nadzieję, że „Ballada o Mistrzu” będzie co jakiś czas grana na scenie Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzko, bo przecież podczas premiery zobaczyło ją zaledwie 250 osób.

Wydania: