Jasełka z historią w tle

Autor: 
Janusz Laska
Jasełka-05.jpg

1 lutego 2018 roku w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku mieliśmy okazję obejrzeć spektakl w reżyserii Doroty Węgrzyn, przygotowany przez teatr SKARPETKA działający przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kłodzku.
Młodzi aktorzy przenieśli nas w okrutny czas II wojny światowej do warszawskiego getta. Siostra Irena Sendler z narażeniem swojego życia przemyca do „aryjskiej” części miasta setki żydowskich dzieci. Niektóre udaje się szybko „wyekspediować” poza stolicę, inne przez wiele tygodni mieszkają u pani Ireny w domu. Aby odwrócić uwagę Niemców Sendlerowa, z pomocą księdza z pobliskiego kościoła, organizuje jasełka, w których wszystkie role powierza dzieciom wykradzionym z getta. Na scenie obserwujemy przygotowania do jasełek i radosny występ. Sceniczne zderzenie dwóch religii i kultur niesie w stronę widowni i nas wszystkich wielką nadzieję i radość, bo oto narodzone dwa tysiące lat temu dziecię Jezus, usposabia serca wielu ludzi do okazywania dobroci, miłości i ratowania niewinnego życia młodych Żydów.
Każde „wyrwane” z getta dziecko traktowane jest przez Irenę Sendler i liczne grono jej pomocników jak uratowany przed rzezią Jezus, uciekający z Betlejem przed oprawcami Heroda.
Dziękujemy młodym artystom za chwile wzruszeń i przypomnienie ważnego epizodu z okresu II wojny światowej. Dziękujemy za pamięć o Irenie Sendlerowej i „jej” dzieciach. Dziękujemy za radosne „Jasełka z historią w tle”.

Wydania: