Pokoloruj sobie świat!

Autor: 
Janusz Laska
1pokoloruj.jpg

Jerzy Dominik Szczesiak to bardzo płodny twórca, który świetnie się czuje w różnych dyscyplinach sztuki: grafice, malarstwie, komiksie, poezji, kabarecie. Nic więc dziwnego, że w ostatnim kwartale 2017 roku mieliśmy okazję jego prace plastyczne oglądać na dwóch wystawach: „Jaskiniart” w holu Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie oraz „Pegaz 2017” w Filii PiMBP nr 1 „Pod Pegazem” przy ul. Wyszyńskiego w Kłodzku. A do tego wszystkiego właśnie ukazał się album znakomitych grafik Dominika pod przewrotnym tytułem „Kolorowanki Ziemi Kłodzkiej” (Wydawca: Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe).
Autora grafik energia po prostu rozsadza, o czym mogliśmy się przekonać 14 grudnia podczas spotkania autorskiego w Filii PiMBP nr 1 „Pod Pegazem”.
Dominik z werwą opowiadał o swoim plastycznym warsztacie oraz z uśmiechem i skromnością wyjaśniał, jak to w ciągu 6 tygodni wykonał 70 grafik obiektów rozsianych po całej Ziemi Kłodzkiej. Dodatkową atrakcją spotkania były warsztaty pt. „jak z kolorowanki zrobić komiks?”, w których wzięło udział ponad 30 osób.
Bliscy znajomi Dominika mawiają, że ze Szczesiakiem jest jak z gruzińskim winem – im starszy, tym lepszy, słodszy i mocniejszy!
I coś w tym jest! Szczesiak maluje, Szczesiak deklamuje, Szczesiak rysuje, Szczesiak odgrywa kabaretowe scenki. Wszędzie Go pełno a na dodatek nic nie wskazuje na to, by ta twórcza praca Go męczyła. Może warto przypomnieć, że swój literacki i kabaretowy talent Dominik odkrył już podczas studiów, ale Jego uzdolnienia plastyczne rozwinęły się zaledwie kilka lat temu, na emeryturze, kiedy to za namową znajomych włączył się w prace Dużego Studia Plastycznego, prowadzonego przez Mistrza Bogdana Wieczorka. Może więc nie ma przesady w powiedzeniu, że prawdziwe życie zaczyna się dopiero na emeryturze?
Oczywiście „Kolorowanki Ziemi Kłodzkiej” są do nabycia w księgarniach i siedzibie KTO.

Wydania: