Garmin Triminator Radków 2017

Autor: 
inf. M. Matusz
t2.jpg

W niedzielę (9 lipca), amatorzy górskich tras i trailowych ścieżek, którzy chcieli sprawdzić się podczas triathlonu górskiego, rywalizowali w Garmin Triminator Radków 2017. To triathlon jakiego jeszcze w Polsce nie było! Trasa najdłuższego dystansu przebiegała przez malownicze tereny Parku Narodowego Gór Stołowych.
Triathlon w Radkowie odbył się już po raz piąty! Po sukcesach organizowanych tu wcześniej zawodów z cyklu Garmin Iron Triathlon, organizatorzy postanowili rozwijać imprezę i przekształcić ją w typowy triathlon górski, którego chętnych, jak się okazało, w naszym kraju nie brakuje! Do startu w zawodach zgłosiło się ponad 400 zawodników, a znakomita pogoda i doskonała atmosfera sprawiły, że Radków tętnił sportowym życiem.
Zawody rozpoczęły się o godzinie 9:00 startem najdłuższego dystansu „Dzień sądu”, który możemy porównać do dystansu 1/2 Ironmana. Następnie do rywalizacji przystąpiły dzieci podczas zawodów Triminator Kids. Najmłodsi mogli rywalizować na trzech dystansach 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat). Później odbył się start zawodników na dystansie Terminacja (1/8 IM). Etap pływacki został przeprowadzony w zalewie radkowskim. Zawodnicy mieli do przepłynięcia 475 m, astępnie 22,5 km na rowerze oraz 5,275 km biegu. Pierwszy na metę ze znakomitym czasem wbiegł Krzysztof Augustyniak (Labosport Team, 01:08:56). Wśród pań najlepsza była Jadwiga Wyrwińska (AZS AWF Poznań, 01:19:47).
O godzinie 11:00 odbył się start dystansu I’ll be back (1/4 IM), który cieszył się największym powodzeniem wśród zawodników. Podczas całego wyścigu rywalizacji była niezwykle zacięta i zmieniało się prowadzenie na poszczególnych etapach. Ostatecznie najlepszy okazał się Michał Nawracaj (Ajan Iron Team Jawor), który zwyciężył z czasem 02:23:40. W rywalizacji kobiet zwyciężyła Izabela Janusz (02:44:01).
Cały czas na trasie rywalizowali zawodnicy startujący na dystansie „Dzień sądu” (1/2 IM). Podczas pierwszego etapu zmagań triathloniści mieli do pokonania 1,9 km pływania w Zalewie Radkowskim. Następnie 90 km jazdy na rowerze po trasie pełnej wymagających podjazdów i zjazdów przebiegających między innymi przez popularną szosę Stu Zakrętów. Trasa poprowadzona została w stronę miejscowości Karłów. Po etapie kolarskim triathloniści musieli zmierzyć się z 24 kilometrowym biegiem górskim w Parku Narodowym Gór Stołowych. Do pokonania była wymagająca trasa poprowadzona u podnóży Ostrej Góry, wokół masywu Szczelińca oraz w pobliżu Wodospadu Pośny. Zwycięzcą tego wyścigu okazał się doskonały „góral” Michał Rajca (GT Rat). Jego końcowy wynik to 05:27:56. Najlepsza kobieta na dystansie „Dzień sądu” to Maria Hajnos-Małecka (111.kegel.pl) z czasem 06:57:47.
Oprócz startów indywidualnych, na wszystkich dystansach przebiegała rywalizacja sztafet, w których jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie. Najlepszą sztafetą na dystansie „Dzień sądu” była drużyna w składzie: Dawid Jajuga, Tomasz Szulczewski i Arkadiusz Jajuga (Masters/Bike/Anton Team), która wbiegła na metę z czasem 05:32:13. Na dystansie „I‘ll be back” zwyciężyła sztafeta w składzie Anna Marcinkowska, Marcin Pięta, Marcin Giejsztowt (02:57:54), a na dystansie „Terminacja” najlepsza była drużyna KS Łaciarze (Błażej Zachciał, Adam Zachciał, Adam Augustym). Ich czas to 01:24:05.
„Zawody w Radkowie mają już swoją wieloletnią tradycję i z pewnością będą kontynuowane. Przybywa coraz więcej zawodników chcących sprawdzić się podczas górskiej rywalizacji. Jesteśmy przekonani, że wszyscy, którzy ukończyli niedzielne zawody będą chcieli tu wrócić, a taką okazję będą mieli dokładnie za rok - 8 lipca 2018, bo właśnie w ten dzień rozegrany zostanie Garmin Triminator Radków! Zapisy na te rozpoczną się 12 lipca o 20:00 na stronie www.triminator. pl” – powiedział Filip Szołowski, organizator zawodów z Labosport Polska.
Dodajmy, iż Garmin Triminator Radków 2017 odbył się po raz pierwszy, a jego współorganizatorem była Gmina Radków z Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki oraz Strażą Miejską w Radkowie.

Wydania: