Stało się słowo

Autor: 
Henia Szczepanowska

W Kłodzkim Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, 9 kwietnia 2015 r. o godz. 18:30 wystawiona została opera – oratorium „Stało się Słowo” na podstawie motywów średniowiecznych dramatów pasyjnych.
Był to jeden z trzech spektakli wystawianych w Polsce; kolejne 10 kwietnia w kościele Św. Mikołaja w Nowej Rudzie i 11 kwietnia w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze. Muzykę skomponował Jan Fila (Akademia Muzyczna w Pradze), libretto specjalnie na okazję powstania dzieła napisał redemptorysta ks. Petr Beneš, całość widowiska reżyserowała Mlada Kyovská -Šerych (Akademia Muzyczna w Pradze). Wystąpili artyści Akademii Teatralnej i Akademii Muzycznej w Pradze.
Opera-oratorium odwołuje się do powszechnie znanych motywów pasyjnych, jednak w swej formie łączy chrześcijańskie tradycje ze współczesnością. Widowisko pasyjne przedstawiające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, to nowość w tak nowoczesnym z bogatą choreografią i dobrym, operowym śpiewem spektaklu. Widzowie przyzwyczajeni do nobliwych śpiewów pasyjnych z zaskoczeniem przyjęli ekspresyjną muzykę i wręcz minimalistyczną scenografię. Aktorzy i śpiewacy wchodzili pomiędzy widzów, niektóre sceny odgrywali za kurtyną bądź za plecami widowni. Wszystko to świeże, smaczne, interesujące, zaskakujące i bardzo sugestywne.
Sprawczynią obecności tego wydarzenia artystycznego w Kłodzku była Ewa Żurakowska, urodzona kłodzczanka, obecnie mieszkająca w Pradze, koordynatorka projektu w Polsce. Pani Ewa jest doktorantką Akademii Muzyczno-Teatralnej w Pradze, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Współtworzy zespół muzyczny Korjen, często występuje na deskach praskich teatrów.
Menedżerem wspólnego projektu Akademii Muzycznej oraz Akademii Ekonomicznej w Pradze był prof. Václav Riedlbauch a producentem Phdr. Ludmila Stránská ze Studia Operowego TON w Pradze. Martin Otava, reżyser i aktor, znany w Polsce z reżyserii opery „Salome” kończącej sezon w Teatrze Wielkim w Warszawie, obecnie dyrektor Teatru w Pilznie, Europejskiej Stolicy Kultury 2015 oraz dyrektor Studia Operowego TON przy Akademii Muzycznej w Pradze był opiekunem artystycznym solistów.
Wielki świat artystyczny w Kłodzku!!! Naprawdę wysokiej klasy wydarzenie!!! Dobrze, że przy pełnej sali i z owacjami. Dobra sztuka broni się sama. Mamy nadzieję, że przy sympatii i życzliwości dla Kłodzka pani Ewy Żurakowskiej niedługo doczekamy się kolejnego wydarzenia artystycznego przy współudziale czeskich artystów.
Godne podziwu zaangażowanie pana Janusza Laski, Mietka Kowalcze i innych osób związanych z Kłodzkim Centrum Kultury Chrześcijańskiej, którzy własnymi rękami zbudowali scenę dla potrzeb spektaklu oraz wsparcie Burmistrza Kłodzka zasługuje na specjalną uwagę i podziękowania.

Wydania: