Łączymy przyjemne z pożytecznym... Gimnazjum z Polanicy-Zdroju

Autor: 
Damian Naryński
rajd_20141015_1429508261.jpg

W naszej szkole 2.10.2014 r. już po raz szesnasty odbył się w ramach projektu edukacyjnego rajd jesienny, którego przewodnie hasło w tym roku brzmiało: „Jesteśmy bezpieczni, radośni i zdrowi’’. Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami tego dnia mogli się zapoznać w części pierwszej rajdu z bezpieczeństwem oraz udzielaniem pierwszej pomocy, różnymi przypadkami urazowymi jak np. omdlenia, krwotoki, złamania kończyn.
W każdej sali lekcyjnej były przygotowane odpowiednie filmy edukacyjne, praktyczne umiejętności z niesieniem właściwej pomocy, a także dyskusje i porady. Następnie po zapoznaniu z kolejną częścią szkolnego wydarzenia tzn. z trasą pokonywania wskazanych punktów kontrolnych, wyruszyliśmy na trasę. Szlaki pieszej wędrówki w zaciszu leśnych dróżek przy wspaniałej aurze złotej polskiej jesieni zostały podzielone na punkty z odpowiednimi zadaniami dla każdej klasy. I tak na wybranych „postojach” uczniowie musieli: wykazać się umiejętnościami sportowymi, wiedzą w rozwiązywaniu zadań matematycznych, wymienić co należy do wypoczynku biernego i aktywnego, ujawnić talent szybkiego rysowania, znać numery alarmowe, udzielić rannemu koledze pomocy (pamiętając o czynnościach z tym związanych), ocenić sytuację w różnych okolicznościach losowych. Po zdobyciu wszystkich wskazanych na trasie punktów mogliśmy wrócić do naszej szkoły z pozytywną energią. Po zliczeniu wszystkich zdobytych punktów najlepszą klasą w szkole okazała się Ib.
Jesienny rajd szkolny jednoczy i mobilizuje społeczność naszego gimnazjum, przyczynia się do wzbogacenia wiedzy tak ważnej w przyszłym życiu, rozumienia czym dla każdego z nas jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi w sytuacjach zagrażających utratę życia, a także wzbogaca wiedzę poprzez różnorodne zadania i umiejętności. Nad przygotowaniem, przebiegiem i merytoryczną stroną rajdu odpowiedzialnymi osobami były: pani Barbara Federowicz oraz pan Zbigniew Bilan – nauczyciele wychowania fizycznego.

Wydania: