Czytanie Sienkiewicza

Autor: 
Beata Bogusławska, Iwona Sonka
Foto: 
Fot. R.P.A. Pleśniak
sien2.jpg

W SP nr 3 w Kłodzku włączono się w Narodowe Czytanie – Trylogia Henryka Sienkiewicza. To ważna dla naszej literatury i polskiego czytelnictwa kolejna już akcja, zainicjowana przez Prezydenta RP.
Na spotkanie z dziełami wybitnego pisarza, pierwszego polskiego noblisty, które odbyło się w czytelni szkolnej 5.09.br., zaproszono uczniów klas IV – VI wraz z wychowawcami. Przygotowano również wystawę prezentującą twórczość Henryka Sienkiewicza - „Litwosa”.
Spotkanie rozpoczęła „Pieśń o Małym Rycerzu”, po czym uczniowie wysłuchali wstępu przybliżającego sylwetkę pisarza i jego powieści, które pisał „ku pokrzepieniu serc” Polaków. W dalszej części nauczyciele czytali wybrane przez siebie fragmenty „Trylogii”, a każdy z nich ilustrowany był filmowym epizodem ze znakomitych ekranizacji tego literackiego dzieła. W trakcie kilku lekcji sienkiewiczowskie powieści powróciły w całej swej sile i krasie, wywołując niekłamane zainteresowanie dzieci. Jedna z uczennic tak opisała swoje wrażenia: „Chociaż byliśmy w szkolnej czytelni, to na ten krótki czas mogliśmy się przenieść w inny wymiar historyczny. Wspaniała muzyka z filmów, taka jak „Dumka na dwa serca” oraz „Pieśń o Małym Rycerzu” wszystkim się bardzo spodobała i na długo pozostanie nam w pamięci. Połączenie muzyki, obrazu i tekstu sprawiło, że wszyscy z dużym zainteresowaniem i skupieniem słuchali fragmentów tak poważnych książek. Sądziłam, że Sienkiewicz pisał dla starszej młodzieży, lecz teraz wiem, że sama chciałabym chociaż poprzez film, przybliżyć sobie tak ciekawe książki. […]
Dawno minęły czasy, gdy czytelnicy z niecierpliwością oczekiwali dalszego ciągu losów bohaterów „Trylogii”. Dziś powieści Sienkiewicza podzieliły los wielu wartościowych książek zalegających w lamusach. Miejmy nadzieję, że tego rodzaju inicjatywy czytelnicze nie pozwolą by ta i inne wyjątkowe zdobycze polskiej literatury zostały bezpowrotnie zapomniane.
Przebieg szkolnej imprezy czytelniczej we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami zorganizowała i koordynowała nauczycielka historii, Magdalena Zwardoń.

Wydania: