Noc z Andersenem 2014
Początek wiosny to czas, gdy młodzi czytelnicy lądeckich bibliotek zapraszani są do udziału w niezwykłej imprezie „Noc z Andersenem”. Biblioteka Centrum Kultury i Rekreacji już po raz szósty dołączyła do tej międzynarodowej akcji, a spotkanie ponownie zorganizowała i przygotowała wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 w Lądku-Zdroju.
Tematem przewodnim tegorocznej „Nocy z Andersenem” była Afryka i każde wydarzenie wieczoru związane było z tym wielkim i gorącym kontynentem. Do wybrania tematu afrykańskiego zainspirowała mnie książka Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”, uwielbiana przez dzieci opowieść o polskim podróżniku Kazimierzu Nowaku, który w latach 30. XX w. przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem. Autor tej znakomitej książki był gościem specjalnym naszej imprezy i uprzyjemnił nam wszystkim czas opowieściami o tym, jak został pisarzem, o historii powstania książki i o własnej podróży po Afryce śladami Kazika Nowaka.
Ale po kolei :) Wieczór rozpoczął się krótkimi inscenizacjami przygotowanymi przez dziecięce grupy teatralne, szkolną i biblioteczną. Dzieci przywitały gości, rodziców i innych uczestników imprezy afrykańskimi bajkami o dzikich zwierzętach. Kolejnym punktem programu było głośne czytanie dzieciom „Afryki Kazika”, a dokonali tego w kolejności: Danuta Martyniszyn-Gołojuch, Małgorzata Bednarek, Natalia Wellmann-Piotrowicz, Ewa Kryśków-Inglot, Janusz Sosna, Genowefa Włodarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju Kazimierz Szkudlarek oraz Sebastian Łukasiewicz. Następnie, zaraz po obfitej kolacji, goście i dzieci spotkali się z Łukaszem Wierzbickim. Niezwykle urocze i emocjonujące spotkanie obfitowało w ciekawe opowieści, pełne humoru, opowiadane z entuzjazmem i zaangażowaniem. Po spotkaniu z pisarzem przeszliśmy do kolejnej części wieczoru, równie emocjonującej i wesołej, rozpoczęliśmy bowiem grę interaktywną „Afryka dzika”. Dzieci zostały podzielone na grupy i miały za zadanie przejść przez sześć etapów gry. Każdy etap to inne zadanie do wykonania – uczestnicy musieli namalować mapę Afryki, odpowiedzieć na trudne pytania dotyczące klimatu kontynentu, udekorować afrykańskie maski, wymyślić układ taneczny i wykonać jeszcze kilka innych zadań. Każda grupa dzieci miała dorosłego opiekuna, który ich wspierał w wykonywaniu zadań, a oceniali je nasi goście. Drużyna, która zdobyła najwięcej punktów ze wszystkich etapów gry otrzymała wspaniałe nagrody rzeczowe, a pozostali nagrody pocieszenia. Gra wzbudziła w dzieciach wiele pozytywnych emocji, obudziła w nich ducha rywalizacji, uczyła współpracy w grupie i dała mnóstwo radości. Po wrażeniach związanych z grą dzieci rozpoczęły naukę afrykańskiego układu tanecznego, potem bawiły się chustą Klanza i znów tańczyły. W małych przerwach jadły i piły i znów tańczyły. I tak aż do północy, kiedy to zmęczone, ale ufam, że zadowolone, wróciły z rodzicami do domów.
W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim gościom za obecność, za piękne czytanie, za udział w grze i za kilogramy cukierków dla dzieci! Dziękuję tym, którzy wsparli nas finansowo i rzeczowo – Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Nadleśnictwu Lądek-Zdrój, Karolinie Sierakowskiej-Dawidowicz, Agacie Panek, Agnieszce Hans, Pizzerii Abakus, Ewie Szczerbie za cudne dekoracje oraz rodzicom za talerze pełne pysznych ciast i ciasteczek. W przygotowaniach służyli nam pomocą Gracjana Tur i Andrzej Sikorski oraz wspaniałe wolontariuszki Paulina Wendland i Dorota Weber. Jeszcze raz gorąco wszystkim dziękuję!