Empiryczne doświadczenie

Autor: 
Tereska Cimoszko

Edukacyjną wartość dodaną można generować w procesie tradycyjnego przekazu informacji i/lub poprzez empiryczne doświadczenie. Naukowcy prowadzą niekończące się spory (poparte badaniami) próbując ustalić najlepszą formę przyswajania wiedzy. Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół uznają obie formy za przenikające się i wzajemnie uzupełniające. Potwierdzając swoje przekonanie wybrali się w dniach 4-5 XII 2011 r. na wycieczkę do Warszawy.
Młodzież klasy VIb Szkoły Podstawowej i IIIb Gimnazjum pod opieką wychowawczyń (organizatorek wycieczki): pani mgr Wiolety Mroczkowskiej, pani mgr Beaty Rachwalskiej-Staszczyszyn i opiekuna pani mgr Agnieszki Filipek, zwiedziła stolicę w towarzystwie Rodziców (pan Robert Lebda, pan Wojciech Pankiewicz, pan Grzegorz Śliwiński, pan Rafał Światły) i Babć (pani Barbary Krzyształowicz i pani Anny Nowickiej), którzy za pełną odpłatnością pomagali w opiece.
Podczas wycieczki byliśmy w planetarium „Niebo Kopernika” na seansie „Tajemnice nieba Majów”, który był fascynującą podróżą w przeszłość do jednego z najsłynniejszych miast cywilizacji Majów - Chichén Itzá. To wspaniały przewodnik po wierzeniach i mitologii Majów, a także ich niesamowitej wiedzy na temat astronomii.
W Centrum Nauki „Kopernik” każdy miał możliwość indywidualnego sprawdzenia, jak działają proste i złożone urządzenia, w jaki sposób zachodzą procesy w przyrodzie i otaczającej nas materii, jak w łatwy sposób (za sprawą logicznego myślenia) można rozwiązać skomplikowane łamigłówki. Na prawie 4 tys. m2 zainstalowano około 450 interaktywnych eksponatów pogrupowanych w galeriach tematycznych. Niektóre z nich uruchamiane są za pomocą kart magnetycznych stanowiących bilet wstępu.
Niemałe wrażenie wywarł na młodzieży legendarny Pałac Kultury i Nauki, nowy stadion wzniesiony na Euro 2012 i baner świetlny ukazujący ciągle rosnący dług publiczny. Późnym wieczorem zwiedzano świątecznie rozświetlone miasto z przepięknymi choinkami przy Zamku Królewskim i Pałacu Prezydenckim. Spacer zakończono przepyszną kolacją w restauracji pani Magdy Gesler.
Drugi dzień poświęcono na zwiedzanie siedziby polskiego parlamentu. Po salach Senatu i Sejmu oprowadzał nas senator okręgu kłodzkiego, ząbkowickiego i dzierżoniowskiego pan Stanisław Jurcewicz, który podarował uczestnikom wycieczki liczne pamiątki i poświęcił swój czas również na indywidualne rozmowy. Teraz czekamy na rewizytę Pana Senatora w naszej szkole. Pełnię satysfakcji stanowił poczęstunek w sejmowej restauracji, który ufundował uczestnik wycieczki (Rodzic) pan Robert Lebda.
Tak było. Tymczasem uczniów czeka wytężony czas nauki w tradycyjnej formie, koniec semestru i wiosenne egzaminy. Snują jednak plany na kolejną wycieczkę (Malbork, Berlin, a może gdzie indziej), w której (być może) również będę miała zaszczyt uczestniczyć.

Wydania: