Na długie, jesienne wieczory...

Autor: 
Magdalena Grzesiak

Za oknami jesień, wieczory coraz dłuższe. Co robić gdy aura nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz? Dobrym pomysłem będzie wieczór z książką. A tej jesieni ciekawych nowości nie zabraknie.
W księgarniach już dostępna jest najnowsza powieść ubiegłorocznego noblisty, pochodzącego z Peru Mario Vargasa Llosy pt. „Marzenie Celta”. Książka opowiada o autentycznej postaci, sir Rogerze Casemencie – osobie fascynującej i niejednoznacznej. Dla świata Casement jest orędownikiem praw człowieka, autorem szokującego raportu na temat pracy niewolniczej i zbrodni popełnianych w Kongu. Dla Irlandczyków patriotą i męczennikiem. Natomiast dla Anglików – zdrajcą i rozpustnym homoseksualistą. Jeśli chcecie się przekonać kim był dla autora, sięgnijcie po książkę, w której, jak zapowiada wydawca, Mario Vargas Llosa „dokonuje bezlitosnej wiwisekcji ludzkiej moralności a to, co odkrywa, przeraża i… fascynuje”.
A już na początku listopada ukaże się „Cmentarz w Pradze”, powieść kryminalno-szpiegowsko-historyczna autorstwa Umberto Eco, włoskiego pisarza i m.in. filozofa, znanego głównie dzięki słynnej powieści „Imię róży”. Co ciekawe, wszyscy bohaterowie „Cmentarza...” są autentyczni, z wyjątkiem głównej postaci, niejakiego Simona Simoniniego, fałszerza, cynika, antysemity i mizogina. Znajdziemy tu spiski, manipulacje, intrygi, rewolty, tajne stowarzyszenia, a także... opisysmakowitych dań. Coś dla zwolenników teorii spiskowych, których nie satysfakcjonuje poziom powieści Dana Browna, i nie tylko. Miłej lektury!

Wydania: