Miłosz odNowa w G2

Autor: 
Monika Czerkas
miłosz5.jpg

Jak zachęcić do czytania i to w dodatku poezji? Niebanalne zajęcia w Gimnazjum 2 w Kłodzku.
Na lekcjach języka polskiego w gimnazjum i kl. 6 SP zostały przeprowadzone lekcje poświęcone Miłoszowi, wg scenariuszy ze strony CEO (Dwa powroty do krainy dzieciństwa, Pamiątki i opowieści z przeszłości w „Dolinie Issy” Czesława Miłosza). Młodsze dzieci wykorzystały do zajęć „Przypowieść o maku”. Ponadto uczniowie przygotowali collage, opowiadali o swoich pamiątkach rodzinnych i wypisywali skojarzenia z wierszami Miłosza, umieszczonymi na plakatach. Nie zabrakło też zajęć pt. „Pamiętam. Zapominam”, gdzie wykorzystałam wiersze Miłosza i kadr ze strony Demotywatory.pl, czyli coś doskonale znanego uczniom. Połączenie to było dla gimnazjalistów zaskakujące i stało się pretekstem do dyskusji nad językiem wspomnień – spisywali powiedzenia z młodszych lat szkolnych. Wykorzystane zostały również audycje Polskiego Radia i fragmenty filmów. Duże zainteresowanie wzbudziła poezja śpiewana. Korzystaliśmy z Internetu i książek. Chętni uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne o Miłoszu, które później prezentowali na lekcjach.
Prawdziwe oblężenie przeżyły zajęcia z decoupage! Wszyscy chcieli zrobić ławkę z cytatami z wierszy Miłosza.
Przygotowania do Święta Miłosza rozpoczęliśmy już w połowie maja. Na placu przed szkołą i chodnikach wypisywaliśmy cytaty z Miłosza. Był to znak dla społeczności lokalnej, że coś w naszej szkole zaczyna się dziać. Przypominaliśmy wszędzie, że mamy Rok Miłosza, wywiesiliśmy plakaty, zaprosiliśmy na festyn. Czasochłonne okazało się również przygotowywanie „Kramu z poezją” – skrzyneczka z cytatami pomieściła ponad 100 fragmentów wierszy Miłosza! Dmuchanie balonów, plakaty, napisy również trwały niespodziewanie długo. Zapewne dlatego, że wszyscy się przy tym dobrze bawiliśmy i nie śpieszyło nam się z zakończeniem. Na korytarzu szkolnym powstała wielka dekoracja, stanęły sztalugi z plakatami i zawisły wiersze na plakatach, na których każdy mógł dopisać swoje przemyślenia, skojarzenia. Biblioteka przygotowała wystawę o Czesławie Miłoszu. Zachwyt wzbudzały efekty konkursu „Sfotografuj Miłosza”.
Wielki dzień nadszedł 3 czerwca br. O godz. 12.00 już byliśmy gotowi, stoisko czekało w gotowości, a do szkoły ciągnęły tłumy rodziców, dzieci i nawet przedszkolaków! Ponieważ był to dzień Festynu Rodzinnego, całości dopełniły smakowite przekąski, a na deser wszyscy skosztowali poezji Miłosza. Balony promujące Rok Miłosza i nasze cytaty z Kramu z poezją nieustannie krążyły po placu festynu. Ktoś czytał wiersze, ktoś pisał przemyślenia, ktoś robił zdjęcia, a ktoś ze zdziwieniem pytał: „Miłosz? Coś tam słyszałam… To mamy jego rok?”
Gimnazjaliści dotknęli sprawy zdrady Miłosza – był zdrajcą czy nie? Postąpił źle czy dobrze? Wywiązała się ciekawa dyskusja, padły interesujące przemyślenia.
Oczywiście wszyscy dość szybko odkryli cytat „Zaglądali do kufrów, zaglądali do waliz. Nie zajrzeli do dupy, tam miałem socjalizm”. Znakiem rozpoznawczym był wieeeelki uśmiech na twarzach gimnazjalistów i pytanie: „Bo my, proszę pani, znaleźliśmy taki fajny cytat… Czy możemy go napisać na chodniku przed szkołą?” No i cóż, cytat na chodniku się pojawił, ale ocenzurowaliśmy słowo D**A. A i tak u niektórych wzbudziło to oburzenie. Ale efekt zamierzony osiągnęliśmy – o Miłoszu w środowisku mówiło się dużo i często!
Powstała malutka strona informująca o naszych działaniach: https://sites.google.com/site/miloszwg2/decupage-z-miloszem. Informacje regularnie pojawiały się na stronie szkoły: http://sp7klodzko.edupage.org/ oraz na FB http://www.facebook.com/home.php?sk=group_20599941275 2435&ap=1
Niestety, z powodu choroby dzieci nie udało nam się pojechać do Lądka Zdroju na warsztaty, na których miał być nakręcony nocny film z wykorzystaniem wierszy Miłosza i fragmentów prozy. Jednak nie zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Przełożyliśmy to na wrzesień.

Wydania: