Bystrzyckie święto kameralistyki

Autor: 
Barbara Prasał

W dniach 15-16 kwietnia 2011 r. odbył się jubileuszowy Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych. Już po raz dwudziesty szkoła gościła młodych instrumentalistów uprawiających muzykę kameralną. W szranki stanęło aż 38 zespołów reprezentujących szkoły muzyczne I stopnia z całej Polski. Ich występy oceniało jury w składzie: prof. Anna Prabucka-Firlej, prof. Krzysztof Sperski (przewodniczący), dr Paweł Kukliński. Zgodnie z regulaminem konkursu wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku oceniali m. in. poprawność wykonania tekstu muzycznego, intonację, jakość dźwięku, a przede wszystkim interpretację utworów i umiejętność wspólnego muzykowania. Jurorzy – zachwyceni grą młodych kameralistów - przyznali sporo nagród. W kategorii duetów I miejsce zajęły ex aequo: Anna Dobruk i Magdalena Wojtczak z PSM I i II st. w Nysie, Paulina Matlak i Maksymilian Steczek z POSM w Katowicach oraz Natalia Wachtarczyk i Katarzyna Maciejewska z PSM I st. w Wodzisławiu Śląskim. Spośród zespołów większych najwyższe noty uzyskały: trio gitarowe z PSM I st. w Świdnicy, trio fortepianowe z PSM I i II st. w Lesznie oraz kwartet fletowy „A Quatro Voci” PSM I st. w Kościanie. Bardzo dobrze wypadły zespoły bystrzyckie. Trzecią nagrodą uhonorowani zostali: Hubert Capaja i Jakub Macutkiewicz oraz Maja Dębska, Alicja Grelak, Jagoda Dereń i Krystyna Zasępa. Na wyróżnienie zasłużyły natomiast – w ocenie jury – Anna Kołt i Natalia Olczak.
W ramach tegorocznego konkursu zorganizowano trzy koncerty. W piątkowy wieczór prawdziwy popis kameralnego muzykowania dało Trio Gdańskie (vide: jury), wykonując utwory Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta i Paula Juona. W sobotę o godzinie 15.00 odbył się tradycyjny i atrakcyjny koncert na schodach ratusza. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród licznie zgromadzona publiczność wysłuchała natomiast koncertu laureatów.
Jak co roku, w szkole panowała niezwykła atmosfera. Jak co roku, rozbrzmiewała wspaniała muzyka. Jak co roku, uczestnicy zajadali się kanapkami przygotowanymi przez organizatorów. XX BKZK stanowił zatem godną kontynuację poprzednich edycji, a dla uczczenia jubileuszu wydano okolicznościową broszurę przedstawiającą historię konkursu, który z regionalnego awansował do rangi ogólnopolskiego.

Wydania: