XII Almanach Ziemi Kłodzkiej

XII Almanach Ziemi Kłodzkiej

To już 12 numer „Almanachu” – pisma, które popularyzuje tematykę turystyczno-historyczno-kulturalną związaną z Ziemią Kłodzką. Ten numer jest szczególny, powstał bowiem przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym. Dlatego tym razem dominuje historia.
Zasadnicza część „Almanachu” poświęcona jest Oddziałowi PTH w Kłodzku, które w 2021 r. obchodzi swoje 40-lecie. Przybliżamy więc zarys tej 40-letniej działalności Oddziału i przedstawiamy jego obecnych członków. Zamieszczamy także ciekawe opracowania autorstwa członków Oddziału. Ale gościmy też innych autorów, którzy – choć nie są związani z PTH – również dali się poznać jako pasjonaci historii i kultury Ziemi Kłodzkiej.
W „Almanachu” znajdziecie Państwo biografie zasłużonych postaci – duchownych i alpinistów, informacje o materiałach źródłowych – archiwaliach i grafikach, na podstawie których możemy odkrywać różne ciekawe historie, prezentację Szlaku Bł. Ks. G. Hirschfeldera, artykuł o podziemiach w kłodzkiej Twierdzy, a także bliższe naszym czasom omówienia: 30-letniej historii Szkoły Społecznej w Kłodzku, Festiwalu im. Reimanna w Krosnowicach i działalności Różanego Dworu w Polanicy-Zdroju. To bogata i ciekawa lektura – polecamy i zapraszamy do czytania.
A rysunek na okładce przedstawia fragment tzw. Rolki sztokholmskiej z ok. 1605 r. ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, o której przeczytacie Państwo w Almanachu.
Jest też kalendarz na 2021 rok