Wielkie grzybobranie w Polanicy-Zdroju

Wielkie grzybobranie w Polanicy-Zdroju

W sobotę 18. września w Parku Zdrojowym odbędzie się Polanickie Grzybobranie – Grzybów-Zdroje.
To jeden z ulubionych "sportów" Polaków. Sezon właśnie się rozpoczął, poszukiwacze borowików, koźlarzy i czarnych łebków ruszyli do lasów. Miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu na swoje święto w Polanicy-Zdroju przyjadą już po raz trzeci.
- Zaprawieni zbieracze, jak co roku, będą rywalizować w konkursie na najładniejsze grzybowe okazy. To też świetna zabawa dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z grzybami. Przyjeżdżają do nas rodziny z całego regionu, a nawet różnych zakątków kraju. Coś dla siebie znajdą zarówno dorośli jak i dzieci. Dla tych pierwszych mamy dodatkowo konkurs na nalewkę z darów lasu. Najmłodsi mogą natomiast wziąć udział w grze terenowej „Kowboju witaj w Zdroju” - mówi Justyna Kuban, dyrektor Teatru Zdrojowego - Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju.
Impreza ma na celu krzewić edukację w zakresie kultury leśnej i ekologicznej. Odbędą się liczne wykłady i warsztaty prowadzone m.in przez leśników i pszczelarzy. Będzie można porozmawiać z pracownikami Nadleśnictwa Zdroje i Parku Narodowego Gór Stołowych. Dla najmłodszych przewidziano kącik ekologiczny. Będą też warsztaty hortiterapeutyczne czyli terapii ogrodniczej.
- Wszystko będzie obracało się wokół grzybów. Będziemy edukować, opowiadać o rodzajach grzybów i ich bezpiecznym zbieraniu. Specjalnie na ten cel przygotowaliśmy bardzo realistyczne makiety, które mają pokazać ludziom te najbardziej popularne jadalne i trujące grzyby, bo jak wiemy co roku niestety kilkanaście osób ulega zatruciu. Oprócz grzybów chcemy też „sprzedać” trochę tej naszej leśnej edukacji, a Park Zdrojowy jest do tego idealnym miejscem - mówi nadleśniczy Przemysław Zwaduch z Nadleśnictwa Zdroje.
Jak zwykle nie zabraknie też części artystycznej. Wystąpi Kapela Ludowa Nowa Ruda, zatańczą członkinie Akademii Ruchu Goworów, a o live cooking zadbają uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej.
Organizatorem wydarzenia są: Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji oraz Nadleśnictwo Zdroje.