luty 2021

Magiczne Kletno w Masywie Śnieżnika

Autor: 
Marek Gałowski
2020.12.13-436.jpg

Magiczne Kletno w Masywie Śnieżnika

Staw pstrągowy na potoku Rogoziniec

Autor: 
Marek Gałowski
2020.11.24-115.jpg

W Górach Bystrzyckich pojawiła się nowa atrakcja turystyczno-przyrodnicza. Jest nią staw pstrągowy na potoku Rogoziniec, w pobliżu Polanicy-Zdroju. Staw został odtworzony w miejscu poprzedniego, zbudowanego w 1880 roku. Inwestycję zrealizowało Nadleśnictwo „Zdroje”
w Szczytnej, w ramach projektu małej retencji oraz przeciwdziałania erozji wodnej na terenach górskich. Pstrągów na razie w stawie nie ma. Pojawiły się natomiast... morsy!...

Torty Pana Kawki

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
IMG_20201218_115808.jpg

Zaprzyjaźniona nasza kawiarnia „Pan Kawka” wyspecjalizowała się ostatnio w przepysznych ciastach różnego asortymentu i ... wspaniałych tortach okolicznościowych. Artystyczna dusza Michała sprawia, że torty są nie tylko pyszne, ale i pięknie ozdobione.

WZGÓRZE RÓŻAŃCOWE – Miejskie Trasy Turystyczne w Bardzie

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
IMG_20201115_133718.jpg

Polecamy wycieczkę rekreacyjną do Barda. Na północ od centrum miasta położone jest Wzgórze Różańcowe (380 m n.p.m.). Na początku XX wieku wytyczono tu około dwukilometrową aleję wysadzaną lipami i klonami. Aleja ma kształt rozrzuconego różańca. Wzdłuż trasy wzniesiono 13 kaplic, które miały służyć celebrowaniu modlitwy różańcowej. Każda budowla zaprojektowana jest w innym stylu architektonicznym. Idąc aleją podziwiamy bajkową architekturę, m.in. średniowieczny zamek kamienny, mauretańską twierdzę. Projekt kilku pierwszych kaplic wykonał znany niemiecki architekt Ludwig Schneider. W 1990 r.

Horoskop na styczeń 2021 r.

Autor: 
wróżka

*Baran
Choć tak trudny był ubiegły rok, to jednak minął Ci bardzo szybko. Nawet nie zdążyłeś zrealizować swych planów, ani zanalizować ostatnich poczynań... a tu już znów styczeń. Tym razem obiecujesz sobie większą uwagę, większą świadomość każdego czynu, uczynku, każdej chwili... by ją właściwie poczuć, a czasem się nawet nią delektować.
*Byk

Najlepsze biblioteki w regionach – pierwsza trójka

Autor: 
inf.MH
Tablica informacyjna Remont i przebudwa Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2.jpg

10 grudnia 2020 roku ogłoszone zostały wyniki dziesiątego ogólnopolskiego Rankingu Bibliotek. Organizatorami rankingu jest Rzeczpospolita oraz Instytut Książki.
Na Dolnym Śląsku zwyciężyła Biblioteka Publiczna w Polanicy Zdroju. Na trzecim miejscu uplasowała się Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich. W tegorocznej edycji udział wzięło 835 bibliotek.
Ocenie podlegały między innymi:
powierzchnia biblioteki i filii
w przeliczeniu na 1000 mieszkańców
średnie zatrudnienie w placówce
liczba godzin otwarcia biblioteki

Golizna. Protest

Autor: 
Katarzyna Redmerska

Od dłuższego czasu zastanawiam się, dlaczego kobiety w formie protestu dotyczącego tego czy owego – obrały sobie jako formę zrzucanie ubrania i afiszowania się nago. Po cholerę ta golizna! Nie można inaczej? Pytam się jako kobieta, zażenowana tym faktem. Oczekujemy (my kobiety) godnego i poważnego traktowania, sprzeciwiamy się powszechnie panującemu seksizmowi, molestowaniu seksualnemu i co robimy? Obnażamy się publicznie! Czegoś tutaj nie rozumiem. Czy golizna ma być rodzajem „nagiej broni”, którą płeć piękna chce wywalczyć swoje racje?

Z kresowych wędrówek

Autor: 
JANUSZ PUSZCZEWICZ
Foto: 
Marian Frużyński
2p.jpg

W dzisiejszym odcinku goszczę Panią WIERĘ SZERSZNIOWĄ – dyrektorkę znanego we Lwowie polskiego Liceum Nr 10 im. św. Marii Magdaleny, jednej z nielicznych na Ukrainie polskich szkół średnich. Szkoły która chlubi się ponad 200-letnią tradycją.
- Ile jest we Lwowie szkół z polskim językiem nauczania, ilu uczniów może liczyć na takie nauczanie?

Literacka Polanica - Helikon

Autor: 
Walentyna Anna Kubik
IMG_8638.jpg

POŻEGNANIE STAREGO ROKU
Wszyscy wiemy jak trudny był poprzedni rok. Miejmy nadzieję, że Nowy przyniesie nam radość, spokój i spełnienie.
Mimo niedogodności w funkcjonowaniu społeczno-kulturalnym członkowie Klubu Literackiego Helikon nie próżnowali. Udało się uczestniczyć w imprezach poetycko-muzycznych oraz wydać książki. Przypomnijmy zatem:
W styczniu ubiegłego roku, odbyło się spotkanie autorskie poetki Grażyny Pachołek, której towarzyszyła wokalnie Maria Mądry –klubowa koleżanka.

Jesień w Różanym Dworze … retrospekcje z COVID 19 w tle, a też wierni laureaci nagrody Imienia Róży, wielka proza i poezja, grzybobrania, świerszcze w kominie i o motylu, co na biurku usnął snem wiecznym

Autor: 
Monika Maciejczyk
Wielka Muzyka w Różanym Dworze.jpg

Jesień, polska jesień i tyle znaczeń ile słowo pomieścić może w swych dawnych i współczesnych zapisach naszej historii. I przeminęła jesień Czasu Pandemii.