luty 2020

Wykład dra Marcina Płoskiego pt. ”Miejsce kultury niemieckiej w polskim obszarze Euroregionu Glacensis” - Muzeum Ziemi Kłodzkiej - 21 lutego 2020 r., o godz. 17.00. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Szybka wycieczka do Pragi

Autor: 
Marek Gałowski
p2.jpg

Mieszkamy w takim miejscu, że do stolicy Republiki Czeskiej mamy bliżej niż do stolicy Polski. Do Pragi możemy pojechać samochodem, autobusem lub pociągiem. Niezależnie od pory roku czy pogody, Praga zawsze jest pełna turystów! Żelazne punkty każdej, nawet szybkiej wycieczki do Pragi, to Plac Wacława, Rynek Starego Miasta i Most Karola. W grudniu turystów dodatkowo przyciąga największy w Czechach jarmark adwentowy.

Dzień suszu w Suszynie

Autor: 
Marek Gałowski
susz4.jpg

Suszone zioła, owoce, kwiaty i warzywa – z tego słynie Suszyna. Ale nie tylko. Od pięciu lat turystów przyciąga wieża widokowa, zbudowana na jednym ze wzgórz. Na okolicznych polach znajdziemy piękne okazy minerałów i kamieni półszlachetnych – przykłady można zobaczyć w miejscowym muzeum. Całości dopełnia malownicze położenie w południowo-wschodniej części Wzgórz Ścinawskich (gmina Radków).

Papierowy prawie święty i książki, które czyta świat

Autor: 
Mariola Kowalcze
6.jpg

Czy można sobie wyobrazić Mikołajki bez prezentów?! Ten wyjątkowy dzień z wielowiekową tradycją przypominającą hojnego biskupa Miry zawsze zaskakuje. Nieoczekiwany splot wydarzeń sprawił, że najważniejsza teraz i najgłośniejsza w świecie autorka, polska noblistka z pobliskiego malowniczego Krajanowa będzie na... Sycylii. Sama Olga Tokarczuk jeszcze o tym nic nie wie, ale tak to bywa ze świątecznymi niespodziankami, zwłaszcza mikołajowymi. Mam nadzieję, że popatrzy z przymrużeniem oka na nietypowy podarunek z Kłodzka.

A co tam w Różanym Dworze… więcej słońca czyli na Boże Narodzenie … na kurze stąpnienie, a na Nowy Rok na barani skok …

Autor: 
Monika Maciejczyk
Vera i ja w Różanym Dworze.jpg

I tego Państwu w Nowym Roku 2020, w myśl staropolskiego ludowego przysłowia, życzę najserdeczniej. Tak to nasi przodkowie mawiali, mając słońce i długość dnia zimowego na myśli. Bowiem już w Święta przybywało dnia o to kurze stąpnienie, a na Nowy Rok na barani skok. Myślę o tym, jakie to szczęście, że naród nasz tak mocno osadzony jest w tradycji i wędruje z nią poprzez wieki. A dopóki tradycja ta trwa, dopóty my zachować możemy naszą tożsamość głęboko zakodowaną w umysłach naszych i w kulturze polskiej.

Literacka Polanica - HELIKON

Autor: 
Walentyna Anna Kubik
helikon.jpg

*ROZSTRZYGNIĘTO KONKURS LITERACKI O „LAUR POLANICKIEGO ANIOŁA”

POCZTÓWKA ZE LWOWA (11)

Autor: 
JANUSZ PUSZCZEWICZ
zwiedzanie lwowa.jpg

Czas kończyć nasze lwowskie wędrówki. Raz, że nie chciałbym zanudzać Państwa tak długim cyklem a dwa – że w okresie zimowym może nie czas na takie też wędrówki. Inna sprawa, że Lwów zawsze jest uroczy i magiczny bez względu na porę roku.

KREATYWNOŚĆ, TWÓRCZOŚĆ JEST W NAS

Autor: 
Anna Jurczyc i Joanna Biel-Kiepura – Trenerzy DI
n.jpg

Dzisiejszy świat, rozwijająca się technologia, tempo życia i możliwości, które stoją przed nami otworem, stawią przed nami nowe wyzwania. Wyzwaniom tym można sprostać dzięki kreatywności, innowacyjności, umiejętność adaptowania się do nowych warunków i zarządzania czasem, a także odpowiedzialności za podejmowane działania.

Umiejętności zawodowe perspektywą na atrakcyjne zatrudnienie

Autor: 
Rafał Olecha
3o.jpg

Projekt wartości 1 308 030,00 zł jest realizowany przez Zespół Szkół Technicznych w Kłodzku, dla którego organem prowadzącym jest Powiat Kłodzki i Fundacje Krzyżowa. Głównym celem przed-miotowego projektu jest zwiększenie szans na zatrudnienie absolwentów naszej szkoły na terenie Powiatu Kłodzkiego. Na przełomie listopada i grudnia uczniowie klas technicznych i branżowych rozpoczęli szereg kursów zawodowych podnoszących ich osobiste kwalifikacje potrzebne na lokalnym rynku pracy.

Co słychać w Szkole Podstawowej w Krosnowicach

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
h4.jpg

*„MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI”
26 listopada ub.r. do Szkoły Podstawowej w Krosnowicach przyjechała p. Małgorzata Młynarczyk – prelegentka programu edukacyjnego dla dziewcząt klas szóstych pt. „Między nami kobietkami”– w ramach zajęć „Wychowanie do życia w rodzinie”.