listopad 2019

W kilku zdaniach - Szczytna

Autor: 
Danuta Chmielarz
d2.jpg

*Narodowe czytanie
W tym roku po raz pierwszy od kilku lat odbyło się nie w siedzibie Bractwa Rycerskiego, lecz w Bibliotece Miejskiej.
„Nowele Polskie” czytało kilkanaście osób, w tym troje uczniów, kilka osób, obecnych w trakcie czytania, przyszło tylko posłuchać. W Szczytnej, spośród zaproponowanych przez parę prezydencką nowel, największym powodzeniem cieszyły się utwory Bruno Schulza.

*Zabytek przed unicestwieniem

Edukację czas zacząć

Autor: 
Danuta Chmielarz

Z dniem 31. sierpnia 2019 r. zakończyło działalność Gimnazjum w Szczytnej. Szkoła została powołana do życia 20 lat temu po reformie oświatowej. Najpierw znajdowała się przy ul. Kościelnej, a jej pierwszym dyrektorem był Wiesław Tracz, później została przeniesiona do budynku przy ul. Wolności, by ponownie wrócić do rozbudowanego obiektu przy ul. Kościelnej – także po wcześniejszej reformie oświatowej. Przez ostatnie cztery lata dyrektorem placówki była Alicja Panterałka, a w ostatnim roku działalności, szkoła miała tylko jedną klasę.

XV Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych

Autor: 
inf. UM w Polanicy-Zdroju
osp.jpg

W dniach 30.08-1.09.br. odbywały się w Polanicy-Zdroju XV Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. To były intensywne dwa dni, pełne sportowych emocji i rywalizacji w duchu fair play. Zawody odbywały się na terenie OSiR-u. Konkurencja musztry miała miejsce na placu pod Muszlą Koncertową. Główne uroczystości otwarcia i zamknięcia – na Małym Rynku. W zawodach wzięło udział 38 drużyn OSP: 19 kobiecych i 19 męskich. To około 500 uczestników z całej Polski.

„Ja mam swój własny świat, w tym moim małym mieście”

Autor: 
Małgorzata Bednarek
Krystyna Kopytko, Dolnośląskie Archiwum Tradycji DAT.jpg

W dniu 4 września 2019 r. odbyło się w Konradowie ostatnie pożegnanie zmarłej pani Krystyny Kopytko.
Pani Krystyna Kopytko, urodzona w 1935 roku w Żmigrodzie (województwo rzeszowskie) trafiła wraz z rodziną po II wojnie światowej w okolice Lądka-Zdroju, gdzie spędziła swoje życie. Związana z Konradowem, poprzez pracę na roli oraz swoją działalność artystyczną i społeczną – była również sołtyską swojej wsi – stała się postacią znaną i cenioną przez całą społeczność lądeckiej gminy.

750-lecie Starego Waliszowa

Autor: 
inf.wł.
Foto: 
MA
w2.jpg

7 września Stary Waliszów świętował 750. rocznicę swojego istnienia. I choć pogoda nie dopisała tego dnia, to było uroczyście i panowała gorąca atmosfera. Rozpoczęło się od mszy św. pod przewodnictwem ks. Stefana Smotera, podczas której wystąpiła burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Renata Surma, mieszkanka Starego Waliszowa. Potem odsłonięto tablicę pamiątkową i posadzono dwa młode dęby. A następnie świętowano w zabytkowym parku wiejskim. Były pamiątkowe statuetki dla zasłużonych, listy i słowa gratulacyjne ze strony Gości. Nie zabrakło też tortu urodzinowego, przygotowanego przez Dorotę Szkwarek.

"Mała książka - wielki człowiek"

Autor: 
Robert Duma
mkwc.jpg

Kolejna edycja projektu „Mała książka – wielki człowiek” rusza już jesienią w naszej bystrzyckiej bibliotece. Na wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym tj. 3-6 lat czeka do odebrania – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.

Zespół "Waliszowianie" na Festiwalu Wratislavia Cantans

Autor: 
Danuta Koniuszek

Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa gmina Bystrzyca Kłodzka wystąpił na 54 Międzynarodowym Festiwalu WRATISLAVIA CANTANS im. Andrzeja Markowskiego. Patronat honorowy objął nad festiwalem prof. dr hab. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Zespół wystąpił wśród najlepszych śpiewaków, posiadających nagrody najbardziej prestiżowego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Trasa koncertowa:
- pierwszy koncert dn. 12.09.2019 r. w Centrum Kultury i Sztuki „Muza” w Nowogrodźcu,

Marek Krajewski w kłodzkiej bibliotece

Autor: 
K.L.N.
Foto: 
Radosław Kazimierczak
Nowy-1.jpg

10 października 2019 r. o godz. 18.00 zapraszamy czytelników na spotkanie z ojcem chrzestnym polskiego kryminału retro Markiem Krajewskim.

Utracony świat - finisaż wystawy

Autor: 
inf. PiMBP
strojec.jpg

W czwartkowe popołudnie 19.09.br. odbył się finisaż prezentowanej od sierpnia w czytelni kłodzkiej biblioteki wystawy XIX-wiecznych fotografii dawnej Samarkandy, Buchary i Pamiru. Autorem fotografii jest podróżnik i odkrywca Leon Barszczewski. O wystawie oraz swoim przodku, a także o swojej książce „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej” opowiedział Igor Strojecki, prawnuk Barszczewskiego. Wystawę honorowym patronatem objęła Ambasada Republiki Uzbekistanu w Warszawie.

O CZYM OPOWIEDZĄ NAM PIENIĄDZE…

Autor: 
Marta Nowicka Muzeum Papiernictwa
Papierowy relief. Fot. D.jpg

W jesiennej ofercie Muzeum Papiernictwa: wystawa „Pieniądz czasów II wojny światowej”, warsztaty plastyczne o tematyce patriotycznej, przedłużona ekspozycja malarstwa Edwarda Barana oraz sztuka współczesna inspirowana pobytem w Japonii.