listopad 2019

Feeria barw i radości

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
truczka3.jpg

Tak krótko można podsumować wernisaż wystawy Marii Truczki-Platy w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Tłumy przyjaciół Artystki zawitały tego dnia (27.09.) do Muzeum, by obejrzeć wystawę Pastelowe spojrzenie na Ziemię Kłodzką, prezentującą powstałe w przeciągu 9 miesięcy najnowsze Jej prace z widokami miast i pejzażami Ziemi Kłodzkiej.

DFM w Kłodzku

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
magda.jpg

Po raz pierwszy Dolnośląski Festiwal Muzyczny zawitał do Kłodzka.
W niedzielę (15.09.) w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu pt. Vivat Moniuszko, w wykonaniu: Magdaleny Kulig – mezzosopran, Macieja Zimka – fortepian i akordeon oraz Zuzanny i Macieja Batorów – organy. Koncert odbył się z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.
Niezapomniany wieczór! Fani DFM liczą na większy udział Kłodzka w przyszłych koncertach tego festiwalu.

Valeska – opowieść o powstaniu grodu kłodzkiego

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
valeska2.jpg

Dnia 17 września br. w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku miała miejsce promocja najnowszej bajki Ireny Klimaszewskiej pt. Valeska. Opowieść o powstaniu grodu kłodzkiego. Tłumy dzieci uczestniczyły w tym wydarzeniu, organizowanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe oraz Grupę Teatralną ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej. W oparciu o motywy legend kłodzkich zaprezentowany został spektakl muzyczny, w wykonaniu młodych artystów ze szkoły w Jaszkowej Dolnej, przygotowany przez Annę Kuleszę i Agatę Zwardoń.

Stacja Literatura

Autor: 
K i M-A
STACJA LITERATURA 24 W CETIK-U (4).jpg

24. Stacja Literatura Stronie Śląskie - 12-15 września 2019 r.
Kolejne wydarzenie kulturalne na Ziemi Kłodzkiej. W lipcu literatura króluje we Wzgórzach Włodzickich (Olga Tokarczuk), we wrześniu zaś na Czarnej Górze i w Stroniu Śląskim (Artur Burszta). Warsztaty, spotkania, rozmowy, nowe głosy z Polski i z Europy, muzyka słowa, nowe książki... Oto krótki fotoreportaż ze spotkań.

MODLITWA GRAJĄCEGO

Autor: 
inf. Janusz Laska
Tomaszewski1-foto.jpg

MODLITWA GRAJĄCEGO - recital ks. Jacka Tomaszewskiego, 5 października 2019 godz. 16.00 - w Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku ul. Jana Pawła II w ramach obchodów 37-lecia parafii.
Po recitalu zapraszamy na: wernisaż wystawy malarstwa na szkle Krzysztofa Okonia z Krakowa
Tradycyjnie już będzie tort z Bolesławowa, kawa, herbata i inne napoje.

Szczytna: Dziewczyna i konie

Autor: 
Danuta Chmielarz
Zdjecie1.jpg

Julia Duńka, obecnie uczennica technikum weterynaryjnego, końmi interesuje się od szóstego roku życia; podziwia je – ma dwa własne, troszczy się o nie, rozumie i razem z nimi zdobywa rozgłos i sławę. Najpierw było to chyba dziecięce zauroczenie, ale od kiedy w jej życie wkroczyła trenerka Iwona Loch z Kowar, sprawa stała się bardziej poważna.

Akordeonowe muzykowanie

Autor: 
Liliana Stopka
l3.jpg

Wakacje minęły i akordeoniści już od pierwszego dnia września są aktywni. Widać to na zdjęciu, jak inau-gurację roku szkolnego 2019/2020 uczcili wspólnym muzykowaniem ze swoim nauczycielem mgr. Tomaszem Brusińskim. Warto też wspomnieć o wcześniejszych ważnych koncertach: na konferencji w Nowej Rudzie wystąpili Tymek Bartlewski i Oskar Gałęski a na koncercie w szpitalu Tymek Bartlewski i jego brat Nelek – wiolonczelista.
Kolejne koncerty, do których przygotowują się uczniowie, to koncert 1 października i 11 listopada, na które serdecznie zapraszamy do auli szkoły muzycznej.

Centrum Turystyczno-Sportowe Sp. z o.o. w Nowej Rudzie ma się dobrze

Autor: 
wysłuchał, zrelacjonował i zaprezentował: Mirosław Awiżeń
ct3.jpg

Zacznijmy od Domu Wypoczynkowego Sport Centrum, który bardzo się zmienił od ostatniej wizyty, ponieważ jest już w całości ocieplony, z nową elewacją, wymienionymi oknami na trzech piętrach, a także z zainstalowaną windą (11 osobowa z udźwigiem 850 kg za 386 tys. złotych), dodatkowo zainstalowano nowoczesny system p.pożarowy za 50 tys. złotych. Apartamenty i pokoje w DW zostały skompletowane w skromne ale bardzo gustowne wyposażenie, które zapewnia klientom komfort i wygodę, której oczekują.

To idzie młodość czyli bystrzyckie koncerty utalentowanej młodzieży Ziemi Kłodzkiej!

Autor: 
Witold Kozakowski
Jakub Barycz_foto 2.jpg

Szkoła Muzyczna II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej to najmłodsza placówka edukacji muzycznej w powiecie kłodzkim, i jednocześnie jedyna tego typu w regionie (najbliższe są dopiero w Nysie czy w Wałbrzychu). Szkoła ta jest typem liceum zawodowego kształcąc młodzież w zawodzie profesjonalnego muzyka. Szkołę kończy się maturą muzyczną z przedmiotu głównego (instrumentu lub śpiewu) oraz egzaminów z przedmiotów specjalistycznych (m.in. kształcenia słuchu, historii muzyki itd.). W ub.r. szkolnym naukę zakończył pierwszy rocznik wydziału wokalnego. Natomiast w br.

Kudowski Skwer Kultury otwarty

Autor: 
Wojtek Heliński – prezes, Marek Mazurkiewicz
Foto: 
Marcin Skiba (Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce)
skwer widok.jpg

Aktywność społeczna mieszkańców Kudowy-Zdroju została doceniona przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Stowarzyszenie Fundus Glacensis, Miejska Biblioteka Publiczna i Mobilny Doradca zostali zaproszeni przez PAFW do złożenia wniosku na projekty „Partnerstwa Lokalnego”, których celem jest dobro wspólne lokalnej społeczności. Była to swoista nagroda dla miejscowości, które od lat realizują projekty PAFW, a w szczególności Równać Szanse.