październik 2018

W poprzednim miesiącu ważną sugestią dla tekstu była czeska, społeczna akcja pod nazwą „ósemki”. Znaleźliśmy kilka własnych, stosownych przykładów, spróbowaliśmy je powiązać z rocznicą niepodległości południowych sąsiadów. Tym razem czas na „ósemki” nasze, rodzime. Zacznijmy wyborczo. Niebawem będziemy wybierać, oby mądrze, po raz ósmy właśnie, radne i radnych naszych gmin. Kandydaci, kandydatki, kampania, debaty - to wszystko dobrze znamy. Ustawodawca zafundował nam kilka nowości, w tym, co dziwne, drugą komisję, tzw. komisję ds. ustalania wyników („komisja nocna”).

W ramach celebrowania stulecia nasi sąsiedzi prowadzą społeczną akcję pod tytułem "České osmičky", która polega na tym, żeby wspólnie podsumowywać kolejne dziesięciolecia niepodległości. Dobry pomysł, bo w krótkich formach - teksty, reportaże, wspomnienia, analizy, publicystyka, wywiady, wybór fotografii, map itp. pokazuje dynamikę zmian, jakie zachodziły w ramach kolejnych dekad. Naturalnie w sierpniu najmocniej przypominano i podsumowywano nasz najazd na CSRS w roku 1968 i późniejszą dwudziestoletnią sowiecką okupację, ale warto przejrzeć te materiały, które dotyczą innych ósemek.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku zaprasza 19 października o godz. 17.00 na prelekcję Waldemara Zielińskiego. Spotkanie połączone jest z promocją książki "Leksykon Fotografów Ziemi Kłodzkiej 1839-1945".

Zapraszamy do Bystrzycy Kłodzkiej - 22/23.10 - na Festiwal Aktorstwa Filmowego.

Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada w dniu 18 października, a w dniach 15-19 października 2018 r. będzie trwał Tydzień Mediacji 2018 r.
Spotkania się z osobą „z zewnątrz” oraz udzielającą porad w zakresie rozwiązania sporu, ale nie kojarzoną bezpośrednio z instytucją sądową, stanowi doskonały sposób propagowania idei pozasądowego rozwiązywania sporów oraz przekazania społeczeństwu informacji w tym zakresie.

Zapraszamy do lektury kolejnego numeru - już 10. w tym roku - BRAMY. Polecamy! Relacje z wrześniowych wydarzeń, zapowiedzi co ciekawego w tym miesiącu się wydarzy. Wywiady, omówienia inwestycji tegorocznych, m.in. w Szczytnej i Międzylesiu... i wiele innych ciekawych artykułów.