marzec 2017

Zapraszamy 1 kwietnia od godz. 10.00 - Nowa Ruda Słupiec CTS.

W "Suplementach" raz czy drugi zdarzyło się ponarzekać na to, że brakuje polskiej, publicznej rozmowy-debaty i wymiany myśli na temat przeróżnych aspektów stulecia niepodległości. Czesi taki pomysł od pewnego czasu realizują, co dane nam było już tutaj zauważyć. U nas jednak też się kręci. W prasie polskiej pojawiają się oto artykuły, których istota sprowadza się do rozważań na temat tego, jakim jesteśmy narodem, jakie zadania sobie stawiamy, wreszcie co zrobić byśmy znowu byli wspólnotą o jasnym, wartościowym zestawie celów, które jako naród będziemy realizowali, mimo różnic ideologicznych.

8 kwietnia godz. 10.00 - Hala Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Zapraszamy

Zostańmy w naszym wspólnym suplementowaniu przy literaturze. Toż to przecież zasadniczy cel całości. Po Marku Šindelce, w poprzednim odcinku, teraz Josef Škvorecky (miejsce urodzenia nieodległy Nachod). Wspominaliśmy już w tym cyklu o tym, że jego "Scherzo capriccioso" - niedawno wydane przez Książkowe Klimaty w tłumaczeniu Andrzeja S. Jagodzińskiego - będzie krótko zaprezentowane. No to jest.

_SAM_7243.jpg

Dnia 20 marca 2017 r. witryna http://mojabrama.pl została z powodzeniem przeniesiona na nowy serwer.

Przeniesienie strony przebiegło z małymi perypetiami, ale jest już wszystko opanowane i wydaje się, że nie będzie trzeba nic poprawiać. Wraz z Stanisławem Nochalem życzymy miłej pracy…

Niedługo przystąpimy do rozbudowy o nową funkcję, która ma uprościć życie.

IX Almanach Ziemi Kłodzkiej

Autor: 
inf. wł.
okładka-almanach.jpg

Po kilkuletniej przerwie ukazał się kolejny, już IX numer Almanachu Ziemi Kłodzkiej
Możemy w nim przeczytać, m.in.:
• O wieżach widokowych Ziemi Kłodzkiej
• O Chacie Cyborga w Bielicach
• O Kłodzku i Ziemi Kłodzkiej w latach 1945-1947
• O damie z baranim udźcem
• O pasjach mieszkańców Gminy Szczytna
• I jak zwykle – jest też trochę poezji oraz kalendarz ilustrowany pięknymi zdjęciami

Kłodzki impuls

Autor: 
Janusz Laska
Klodzki_impuls.jpg

Od pięciu lat Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe współpracuje z Unią Artystów Czech Zachodnich. Efektem tej współpracy były trzy wystawy czeskich twórców w sali Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku („Bez Granic”, „3 X Farsky”, „Czeska Wiosna”) oraz prezentacja prac Malwiny Karp i Bogdana Wieczorka na grupowych wystawach w Hradec Kralowe oraz Kostelcu nad Orlicą.

Piękna zima w Spalonej

Autor: 
Marek Gałowski
zima2.jpg

Spalona to mała wioska położona w środkowej części Gór Bystrzyckich. Warunki naturalne okolicy sprzyjają uprawianiu różnych dyscyplin sportu i turystyki o każdej porze roku. Zimą jest to kameralny ośrodek narciarski przeznaczony głównie dla narciarzy biegowych, aczkolwiek dla „zjazdowców” także przygotowywany jest stok narciarski.

Zagrali z sercem

Autor: 
D. Naryński
121.jpg

JASEŁKA NA WESOŁO…15 stycznia 2017 r. 25. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY – „ Kawał mojego życia” – powiedział Jerzy Owsiak.  W tym roku wolontariusze w kraju i za granicą zbierali pieniądze na sprzęt medyczny dla oddziałów pediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki seniorom. Organizowane były liczne imprezy kulturalne, licytacje i happeningi. W bogatym programie kulturalnym tego dnia swój artystyczny udział mieli uczniowie gimnazjum w Polanicy-Zdroju.

Akordeonowe Music Party 2017

Autor: 
Liliana Stopka
zespół.jpg

Znów zabrzmiała akordeonowa muzyka w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz uczniów Kłodzkiego Towarzystwa POLIFONIA Koncert niezwyczajny, bo połączony z degustacją słodkości przygotowanych przez mamy uczniów, co sprzyjało rodzinnej atmosferze. Młodzi wykonawcy mogli czerpać satysfakcję z występu przed szeroką publicznością, ponieważ rodziny uczniów w połączeniu ze znajomymi miłośnikami akordeonu stworzyli prawie 90-osobową grupę słuchaczy.