wrzesień 2016

Niektórzy z nas mieli okazję przeczytać, a nawet zastosować we własnej praktyce sugestie zawarte w "Ćwiczeniach stylistycznych" Raymonda Queneau, wydanych w roku 2005, w tłumaczeniu Jana Gondowicza. Książce, która znakomicie inspiruje, pozwala na dystans do naszych językowych przyzwyczajeń, naszego samozadowolenia, a także nieznośnych, ale akceptowalnych kalek. Nie mówiąc już o okropnym pustosłowiu.

1 października koncert w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Turystyki - godz. 19.00.

Literatura, a w szczególności poezja ulegają (rzadko nie) pokusie zaangażowania. W bieżące sprawy, problemy i tematy. Czy to dobrze? Jak to wpływa na nasz czytelniczy odbiór? Czy to jeszcze literatura, czy już publicystyka? Sporo pytań. Pytań, na które, między innymi, próbowali odpowiadać uczestnicy "Stacji 21", czyli festiwalu organizowanego przez Artura Bursztę i jego zespół w strońskim CETiK-u i w kilku miejscach wokół miasta.

Zespół CZARNA SYRENA - 21 września godz. 19.00 Nota Bene Cafe Club.

Teatr KO-KU w Kłodzku prezentuje "Hrabstwo Kłodzkie czyli w Kraju Pana Boga" w reż. M. Półtoranosa - 21 września godz. 10.00 KCKSiR.

Dałem słowo. Dotrzymuję. Przed zakończeniem projektu miała się w "Lekturach" pojawić jeszcze jedna książka czeska. No i jest. Wybrałem jako dotrzymanie obietnicy "Boginie z Žitkovej" Katarzyny Tučkovej, młodej pisarki z Brna. Dlaczego? Oto mamy propozycję powieści złożonej z kilku wyrazistych, dobrze rozpisanych i połączonych warstw. Bo obok fabuły, którą w zasadniczej strukturze można nazwać etnograficzną, napotykamy na fragmenty obyczajowe, społeczne, psychologiczne, wreszcie na te, które określilibyśmy jako polityczne. Wszystko zaś interesująco połączone postacią głównej bohaterki.

Szybka rekrutacja! Przyjęcia 2016 r.

Gorąco zapraszamy na nadchodzące wydarzenie Ratujemy Pałac Gorzanów – nową przestrzeń dla kultury, sztuki i edukacji artystycznej.
Organizatorzy pragną, aby Pałac w Gorzanowie, do niedawna znajdujący się w stanie katastrofy budowlanej, stawał się w miarę trwającej odbudowy cennym ośrodkiem na kulturalno-turystycznej mapie Kotliny Kłodzkiej.

Wielka niespodzianka dla miłośników książki, zabawy, teatru. A przede wszystkim Głośnego Czytania. To już IV edycja projektu. Przy zabytkowej fontannie na kłodzkim rynku będzie królować poezja w ramach konkursu dla czwarto-, piąto- i szóstoklasistów. Trudne zadanie? Nie. Zapewniam, że będzie wesoło. Odważni i nieśmiali młodzi mistrzowie nie muszą się martwić - bo jest przecież FiK, czyli Fontanna i Kazio. Na dobry początek, zachętę i niecodzienną nagrodę dla wszystkich - KAZIO SPONGE SHOW. Koncepcja, reżyseria, scenografia - Anna Makowska-Kowalczyk. Kim jest ulubieniec dorosłych i dzieci?

Obchody Światowego Dnia Turystyki
Już po raz siódmy mam zaszczyt zaprosić Państwa na Dni Turystyki Ziemi Bystrzyckiej organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki, stanowiące zwieńczenie sezonu wakacyjnego w Gminie Bystrzyca Kłodzka.
Ustanowiony przez Światową Organizację Turystyki UNWTO Światowy Dzień Turystyki 2016 odbędzie się pod hasłem: „Turystyka dla wszystkich – wspieranie powszechnej dostępności”.