czerwiec 2016

Zakończenie roku szkolnego w klasycznym wydaniu to także nagrody książkowe. Tym razem mamy przed sobą pomysł bardziej oryginalny. Dorota Węgrzyn, polonistka, autorka między innymi pierwszej książki o Annie Zelenay, zebrała w jednym tomie autorskie opowiadania o swoim dziadku, a dodała do tego opowieści własnych uczniów o ich dziadkach. I to nie wszystko, bowiem wnuczki i wnukowie zapytali własnych dziadków o ich dziadków. Żeby to oni także powspominali, żeby odtworzyli to, co pozostaje w sferze dotąd zwykle nieodkrywanej. Przegląd sięga więc do co najmniej czwartego pokolenia wstecz.

Festiwal GÓRY LITERATURY w ramach Noworudzkich Biegunów Kultury - 14-17 lipca. Zapraszamy!

Znajomy uszczypnął mnie ostatnio (słownie), że w "Lekturach" za mało klasyki. I to klasyki konkretnej. W tym przypadku chodziło o książki Williama Gibsona. Według określeń historyków literatury - pisarza cyberpunkowego. Spróbujmy poczytać więc, bo nie ukrywam, uległem sugestii. A tekst na portalu uzupełnijmy kilkoma charakterystycznymi cytatami. "Neuromancer" - pierwszy tom większej całości ma już swoje lata, miejsce naprawdę klasyczne wśród czytelniczej społeczności, realizacje w postaci gry, filmu itd. No to sprawdźmy z jakich powodów tak się stało, że to szacowna klasyka.

Zachęcamy do uczestnictwa w "POWIATOWYM PŁYWANIU NA BYLE CZYM - NAD ZALEWEM W STAREJ MORAWIE". 2 lipca 2016r. (sobota) w czasie trwania imprezy pn. "COOLTURALNY ZALEW". Zgłoszenia przyjmujemy do 27 czerwca 2016r. w biurze CETiK-u (od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.). Bez wpisowego, atrakcyjne nagrody pieniężne.

2 lipca 2016r. od godz. 15:00 (sobota) zapraszamy nad Zalew w Starej Morawie na imprezę pn. "Coolturalny Zalew". W programie m.in. coolturalna zbiórka publiczna, pokaz zumby na plaży, wystąpią: Sachiel, Klaudia Gawor, GWIAZDA WIECZORU - EWELINA LISOWSKA.

Tak się złożyło, że autor "Lektur" jakiś czas przebywał w okolicach Mejszagoły. Tej samej, która za sprawą Kornela Makuszyńskiego ma swoje miejsce w literaturze. Dobre miejsce, nie ma co ukrywać. Jak się okazuje takie odwiedzanie terenów, już od pewnego czasu obecnych w tekstach, ma też tę dobrą stronę, że czytelnik poszukuje nowszych dzieł, które by te same okolice wzięły sobie za miejsce perypetii bohaterów. I tak się dzieje w naszym przypadku, bo mamy dziś przed sobą książkę Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk "Fortuna i namiętności. Tom 1. Klątwa".

18 czerwca w godz. 19.00 - 21.00 Noc Kościołów w Kłodzku pod hasłem "Karol Dankwart". Zapraszamy!

Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprasza 17 czerwca o godz. 16.30 na wykład Karoliny Pogorzelskiej pt. "Zabobony, plagi, katastrofy i inne nieszczęśliwe wypadki we wczesnonowożytnym hrabstwie kłodzkim.

25 czerwca w Kłodzku OPEN SUMMER FESTIVAL. Początek godz. 18.00. Zapraszamy.