luty 2016

Neil Gaiman to autor znany, ceniony, ba, lubiany, dobrze tłumaczony. Często wybierany przez czytelników jako autor zajmujących książek. W dzisiejszych "Lekturach" zastanówmy się dlaczego. Punktem wyjścia "zachętki" będzie zbiór opowiadań (?) pt. "Drażliwe tematy. Krótkie formy i punkty zapalne". Zacznijmy nieco technicznie, ściśle. Rzeczona książka - dość obszerna - to zestawienie poezji i prozy, dodatkowo wielu odmian. Nie tylko definicyjnych opowiadań. I taka różnorodność to pierwszy atut. Zaraz za nim znajdujemy kolejny. Całość składa się z dwóch części.

13 marca zapraszamy do Stronia Śląskiego na III Gminne Stoły Wielkanocne.

Kłodzko Nota Bene Cafe Klub Kawiarnia - 15 marca godz. 18.00. Zapraszamy.

XIX Spotkania Tradycji Wielkanocnych w Gminie Bystrzyca Kłodzka - 12 marca pocz. godz. 10.00. Hala Sportowa w Zespole Szkół w Wilkanowie.

Jazz - czy coś wam to Movie? Nam mówi całkiem sporo i Movie wam, że będzie energetycznie! Solistki- wokalistki oraz cała grupa Total Vocal Project zabierze was w podróż po świecie przebojów amerykańskiej kinematografii i jazzu nie tylko w tradycyjnym wydaniu:

Iryna Malinska –  artystka-ilustrator, designer, grafik. Polka urodzona na Podolu (Ukraina). Jej życie to dziwna wiązanka emocji: wspomnień, marzeń i snów oraz tego, co daje los.  Ta droga jest kręta jak wschodni ornament, pełna wzlotów, upadków i nieprzewidywalnych zakrętów. W 2010 r. Iryna Malinska przyjechała do Kudowy-Zdroju. W tym samym roku otrzymała zezwolenie na osiedlenie się w Polsce. Przedtem mieszkała w Teodozji – opuszczając ziemie Krymskich Gór, odnalazła nową ojczyznę w Sudetach.

12 marca o godz.17.00 odbędzie się XV edycja akordeonowych spotkań DZIEŃ AKORDEONU.Na wstępie zaprezentują się laureaci Akordeonowego Turnieju Hrabstwa Kłodzkiego, po czym nasz absolwent a obecnie student III roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu – Tomasz Brusiński a w finałowej części młodzi, świetnie zapowiadający się akordeoniści z międzynarodowymi laurami: akordeonowy duet z Ukrainy - Volodymyr i Iwan Gajdyczukowie, oraz zespół Symetrio z Katowic złożony z 3 akordeonistów i perkusisty.

W Polanicy Zdroju - 8 marca godz.10-18 metamorfozy seniorek 65+; godz. 19 Słodki wieczór w Teatrze. Zapraszamy

Jak zwykle na wstępie (autor-asekurant) zastrzeżenia. I do tego dwa. Pierwsze: to już ostatnia z "Lektur" inspirowana bezpośrednio książką Michała Rusinka "Nic zwyczajnego". Przed tygodniem "Brama" zamieściła "zachętkę" dotyczącą pierwszego tomu z cyklu, czyli "Genialnej przyjaciółki" Eleny Ferrante. Powieści, której zasadniczą myślą są rozważania o wzajemnym wpływie osób i osobowości - trochę jak w przypadku opowieści o Szymborskiej. Drugie: dzisiejszy wybór to sprawdzenie, jak poeci/poetki radzą sobie z prozą. I tylko to.