Tulipanowe spotkanie z seniorami

Autor: 
inf. MH
1tulipany2022.jpg

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej prowadzi cykliczne zajęcia dla uczestników miejscowego Dziennego Domu Seniora. Tematyka jest różnorodna. Przy bibliotece działa również Dyskusyjny klub filmowy dla seniorów. Podczas ostatnich zajęć seniorzy wykonali wiosenne tulipany z kolorowego papieru. Warto wiedzieć, że nazwa “tulipan” pochodzi od perskiego słowa “turban”. W XIII w. te kwiaty były jednym z popularniejszych tematów wierszy perskich poetów. Na początku XVII wieku Holandię ogarnęło szaleństwo zwane “tulipomanią”. Cebulka kwiatu kosztowała tyle, co dom! Znaczenie tulipanów jest zależne od barwy ich płatków. Przykładowo, według mowy kwiatów, żółte oznaczają radość, pogodę myśli i uśmiech.
Jak zrobić taki prosty, ale uroczo wyglądający kwiat? Posiłkując się szablonem tulipana wycinamy 4 kielichy, dobrze jak będą symetryczne i równej wielkości. Każdy z kielichów składamy na pół. Do jednego z kielichów przyklejamy taśmą bezbarwną słomkę do napojów, zamiast słomki może być patyczek do szaszłyków oklejony bibułą. Następnie sklejamy kielichy ze sobą tworząc trójwymiarową postać tulipana. Na koniec wycinamy listki z zielonego papieru i przyklejamy do łodygi. Można ozdobić tulipana kokardką, ale nie jest to konieczne.
-Działania manualne pobudzają rozwój kreatywności, wyobraźni i myślenia przestrzennego. Nasi seniorzy bardzo lubią ten sposób terapii zajęciowej. Dzięki ich pracy bibliotekę ozdobiły piękne, kolorowe i wiosenne już kwiaty – podkreśla bibliotekarka pani Agata.

Wydania: