W klimacie Muzeum Papiernictwa obrazy i słowa W KLIMATACH SCHULZA

Autor: 
Danuta Chmielarz
IMG-6678.jpg
IMG-6680.jpg
IMG-6686.jpg

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zna chyba większość mieszkańców okolicy; jedni ze słyszenia, inni osobiście odwiedzili ten niezwykły zabytek z połowy 16. wieku. Jednak zwiedzać muzeum, a uczestniczyć w wernisażu wystawy tam zorganizowanej – to dwie różne rzeczy. Potwierdził to wernisaż ostatniej wystawy „W KLIMATACH SCHULZA obrazy i słowa”.
Po pierwsze – Katalog wystawy, będący sam w sobie dziełem, w którym obraz i słowo stanowią uzupełnienie, a razem – jedność, a ludzie, którzy tę wystawę stworzyli, są przewodnikami po cudzym talencie i wnikliwym, czasem dziwnym widzeniu przez nich świata.
Autor katalogu to człowiek z tych, co to widzą więcej, a z tego, co już jest, tworzy nowe.
Po drugie – autorka wystawy, Dagmara Kacperowska, poetka, jej wiersze kojarzą mi się z kamykowymi obrazami stworzonymi z niezwykłą starannością i cierpliwością, które kończą żywot jako kamyczki, kamienie rzucane przed siebie niby przypadkiem, a jednak w określonym celu.
Po trzecie – tłumaczka, Aneta Ożga; trudno jest w innym języku nazwać to, co autor „chciał powiedzieć”. Ona to potrafi – co podkreślał Dawid Hadar.
Po czwarte – Dawid Hadar, sprawca tej wystawy, także jej bohater, obywatel świata, pracownik Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, nauczyciel, ale nie ten zwyczajny, ten, który dostrzega i potrafi rozpalać iskry ukryte w głębi duszy. Lubię go słuchać, gdy słowa uzupełnia gestami.
Po piąte – te kwiaty w doniczkach wręczane przez dyrektora Muzeum …
Niewątpliwie klimatom Schulza towarzyszył klimat Papierni. Wystawę można zwiedzać do 31.12.2021.

Wydania: