Spotkanie autorskie z Martą Zilbert

Autor: 
inf. MH
5MartaZ2021.jpg
9MartaZ2021.jpg

Kim są: Glacella, Fusia i Bury, ciotka Frida? To oczywiście koty — bohaterowie książek Marty Zilbert i Łady Ponikowskiej. Autorki popularnych regionalnych książek dla dzieci, wydanych przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe. Jedna z nich Marta Zilbert gościła w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Szalejowie Górnym. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach wrześniowego Dyskusyjnego Kółka Młodego Czytelnika z twórcami słowa pisanego.
To była gratka dla uczniów klasy czwartej i piątej miejscowej Integracyjnej Szkoły Podstawowej. Już na wejściu dyrektor Biblioteki – Mariola Huzar przedstawił koleżankę po fachu – Martę Zilbert, dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku. Pani Marta działa na wielu płaszczyznach, ale wszystkie dotykają kultury i historii naszego regionu.
Seria książek o przygodach kłodzkiej czarodziejki Glacelli i jej dzieci Fusi i Burego składa się z czterech powieści: „Czary Glacelli” i „Tajemnica Glacelli” zostały wydane w 2007; „Księga Pikotki” zaistniała na rynku wydawniczym w 2008; „Labirynt Konwalii” ukazał się w 2010 roku.
Cykl książek był również wspaniałą inspiracją do utworzenia kociej ścieżki turystycznej na terenie miasta Kłodzka.
Interesujące jest w tym wszystkim to, że powieści są jednocześnie przewodnikami po miejscach i faktach historycznych Kłodzka i okolic. Napisane z humorem, dostępnym językiem nie zamykają się na wyobraźnię czytelnika.
Uczestnicy spotkania poznali kilka ciekawostek o pisarce, wyszperane w Internecie przez Mariolę Huzar. Jej dorobek pisarski to także współpraca przy tworzeniu „Encyklopedii Ziemi Kłodzkiej”. Jest autorką tomiku wierszy „Fermentacja próchna”. Obecnie współpracuje przy kolejnej pracy zbiorowej. Jej fragmencik mieliśmy okazję usłyszeć na żywo, a była to krótka historia jednej z postaci historycznych zamieszkałych dawno temu w Jaszkowej Górnej. Więcej nie zdradzamy.
Na zakończenie spotkania ustawiła się długa kolejka po autografy. Miło było popatrzeć.

Wydania: