W kilku zdaniach - Szczytna

Autor: 
Danuta Chmielarz
1-IMG-0517.jpg
2-IMG-0525.jpg
3-IMG-0516.jpg
4-IMG-0514.jpg

Wizyta w Chocieszowie.
W Chocieszowie wyznaczyła sobie spotkanie 10. maja Komisja Rewizyjna RM, które miało na celu zbadanie wydatków strażaków, ich współpracę z Urzędem Miasta i trwający wciąż remont remizy. Jeszcze kilka, a może nawet kilkanaście lat temu w Gminie uznano, że w Chocieszowie OSP nie jest niezbędna, w gminie wystarczy dobrze wyposażona i działająca OSP w Szczytnej, ale mieszkańcy wsi nie dawali za wygraną. Nie mając oczekiwanego wsparcia w Urzędzie Miasta, szukali go w Powiecie, u prywatnych przedsiębiorców i gdzie się dało.
W rezultacie doprowadzili do odbudowy remizy, rozbierając najpierw stary budynek do stanu zerowego. Prace, z trudem, ale posuwały się naprzód, zdobywano sprzęt, pomagano firmom budowlanym, pracującym do 2020 r. za darmo; wsparcie finansowe z budżetu Gminy (i nie tylko z budżetu) nie wystarczało. Obecny stan budynku i wyposażenia nie jest satysfakcjonujący i daleko mu jeszcze do oczekiwanego. Strażacy z OSP to pasjonaci. Do 2020 r. naczelnikiem jednostki był Marcin Legierski, obecnie radny RM, teraz funkcję tę pełni Piotr Wach, natomiast prezesem jest Krzysztof Dec. Aktywnych strażaków, na których zawsze można liczyć, jest tu tylko ośmiu. Komisja Rewizyjna nie tylko chciała się zorientować w aktualnej sytuacji OSP Chocieszów, ale także zmobilizować UM do aktywniejszej postawy w stosunku do niej.
Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej, tej samej, o której w powiecie głośno; to miejsce w kształcie takim, jak obecnie, także powstało niemal z „gruzów”. Wciąż nie rozwiązana jest tu sprawa ogrzewania pomieszczeń, ale cała reszta – imponująca i na pewno zaskoczy wszystkich swoją działalnością, a to już zasługa sołtyski Mirony Wiaderny, Koła Gospodyń Wiejskich, także strażaków.

Julia Duńka wciąż najlepsza.
I oby jak najdłużej. Sezon 2020 przyniósł jej w Słowacji tytuł Mistrzyni i Wicemistrzyni „All Around Speed Championa” i 4 tytuły High Poind Champion w konkurencjach Barrel Race i Pole Bending w kategorii młodzież i Barrel Race i Pole Bending w kat. open. W pierwszych w tym roku zawodach w Słowacji zawodniczka NBHA Poland, Julia Duńka, startowała w dwóch kat.: Junior i Open, w konkurencjach – Barrel Race i Pole Bending, zdobywając na koniu Smail Man Go 1.m. – 22.05.2021 r. oraz 1.i 2. m. – 23.05.2021 r.

A w Szczytnej...
Na jednym z boisk w Centrum Sportu... odbyły się 23. 05.br. Eliminacje Mistrzostw Polski modeli samochodów RC Szczytna 2021, zorganizowane przez Klub Modelarski RC NOWAR (Czas na jazdę, Jazda na czas). Organizatorzy podkreślali dobre warunki na organizowanie takich imprez w Szczytnej, wygodne noclegi w miejscowych gospodarstwach agroturystycznych i...zapowiedzieli finał Mistrzostw Polski także w Szczytnej, we wrześniu.

Kłódka na wejściu na plac zabaw.
Plac zabaw dla dzieci w Szczytnej w dalszym ciągu jest zamknięty i to nie z powodu pandemii, lecz z powodu opóźniającego się remontu zdezelowanego sprzętu. Najpierw były kłopoty z właściwym adresem firmy mającej dokonać remontu, potem podano końcowy termin maja i przekazano radnym prośbę firmy o przedłużenie terminu, obecnie tajemnicy remontu strzeże łańcuch i kłódka.

Coraz więcej niejasności...
Po tygodniowej przerwie w pracach przy przebudowie i remoncie dróg Kopernika, Kołłątaja i Szpitalnej w maju, wznowiono działania i dalsze prace ruszyły w sposób zdecydowany i jakby bardziej optymistyczny. Jednak gdy patrzy się na powstające chodniki, ma się wrażenie, że projektant albo inwestor niekoniecznie dostosował plan do istniejących faktów. Ma z tym kłopot także wykonawca. Co się jeszcze zdarzy tam, gdzie miało być wygodnie i ładnie?

Wydania: