Jak to było – i co w nowym roku. Rozmowa z burmistrzem Polanicy Zdroju p. Mateuszem Jellinem

Autor: 
Mirosław Awiżeń
p1.jpg
p2.jpg
p4.jpg

- No to podsumujmy ten dziwny 2020 rok. I z takimi przedziałami jakimi się toczył. Zacznijmy od stycznia do marca...
- Rok rozpoczął się bardzo dobrze. Naprawdę byliśmy oblegani przez turystów. Obiekty pełne. Nie było gdzie nawet „przysłowiowego palca” wcisnąć. My też staraliśmy się zapewnić naszym przyjezdnym mnóstwo atrakcji, choćby takiej jak uruchomienie lodowiska w Parku Szachowym. Zorganizowaliśmy mnóstwo imprez dla młodych i starszych. Gastronomia „hulała” na pełnych obrotach.
W tym czasie wpływy do kasy były nawet wyższe od oczekiwanych. Szczególnie z opłaty uzdrowiskowej.
• Aż nastał marzec – pandemia - zamknięcie wszystkiego. Okres bardzo trudny, bowiem „przeciwnik” nie do końca był rozeznany. Wszystkie procedury postępowania trzeba było tworzyć „w biegu”, bo to nie pożar czy powódź. Działaliśmy po omacku, ale muszę przyznać, że Polanica poradziła sobie bardzo dobrze. Jako jedni z pierwszych zareagowaliśmy (jak dziś widać – poprawnie) zamykając dla interesantów urząd i wszystkie miejskie placówki ograniczając możliwość rozprzestrzeniania się wirusa.
Zakupiliśmy sprzęt ochrony osobistej dla pracowników, jako pierwsi kupiliśmy testy i przetestowaliśmy wszystkich pracowników Gminy (urząd, szkoły, przedszkola, DPS-y, Dom Kultury itd.).
Regularnie też dezynfekowaliśmy miasto. Zakupiliśmy zewnętrzne urządzenia do dezynfekcji rąk i rozstawiliśmy je w okolicach Parku, Deptaka... Służą nam do dziś. Wsparliśmy również nasz Szpital zakupując sprzęt medyczny za ok. 50 tys. zł i również specjalny namiot z nagrzewnicą, który służy jako tymczasowa izba przyjęć przy SCM.
Wszystkie te działania nie uchroniły nas jednak od przedostania się wirusa do nas. Prawie połowa urzędników była zakażona, ale na szczęście wszyscy zakażeni dość dobrze przeszli tę chorobę i nie było tragedii.
Gmina nie zwalniała jednak tempa inwestycyjnego biorąc pod uwagę potrzeby naszych mieszkańców i turystów: budowaliśmy, modernizowaliśmy, remontowaliśmy drogi, chodniki, wodociągi, kanalizację... Na inwestycje wydaliśmy w tym 2020 r. rekordową sumę ponad 9 mln zł (!) i spłaciliśmy w tym roku całe zadłużenie Gminy w kwocie prawie 2 mln zł.
Gmina myśli też o przyszłości, więc sporo zainwestowała w reklamę, promocję miasta i jego atrakcji. Warto tu wymienić m.in.: Ogólnopolską Kampanię Bilbordową, cykl audycji realizowanych z ciekawymi ludźmi (Jan Nowicki, Kszysztof Zanussi czy Robert Korzeniowski). No i przede wszystkim wspólna realizacja z Uzdrowiskami Kłodzkimi serialu „Sanatorium Miłości”, który cieszy się wielomilionową oglądalnością.
• Czerwiec – październik. Następuje poluzowanie rygorów, co od razu uwidoczniło się w Polanicy. Tłumy „waliły hurmem”. Polanica została niemalże „zajechana”. No i było bardzo fajnie – miasto żyło i tętniło – miasto atrakcji.

- Co z finansami Gminy?
- Dobrze. Wpływy wróciły na właściwe tory. Hotelarze, gastronomicy płacili na bieżąco a nawet uregulowali zaległości (przesunięte w czasie podatki). I to był naprawdę dobry sezon letni. Sezon również wydłużony o wrzesień i październik.
• Listopad – grudzień... etap szczególnie bolesny ponieważ dużo ludzi zakaziło się i zachorowało. I niestety - zgonów też było dużo. Zamknięcie zaś branży turystycznej i uzdrowiskowej, szczególnie w okresie świąteczno-noworocznym i feryjnym przełożyło się na naprawdę drastyczny spadek dochodów naszym przedsiębiorcom, mieszkańcom, co oczywiście przełożyło się i na nasz, gminny, budżet.

- No to jak z tym budżetem Gminy za 2020 rok?
- Musimy wziąć pod uwagę fakt, że Gmina funkcjonowała „góra – dół” a nie constans. W ostatecznym rachunku zrealizowaliśmy w całości budżet na 2020 rok i to na najwyższym do tej pory poziomie, bo to prawie 50 milionów zł, z czego ponad
9 mln zł wydaliśmy na inwestycje.
W tym roku udało się nam również wykonać dokumentację wielu projektów inwestycyjnych do realizacji w 2021 r. i kolejnych.

- Nowy rok się zaczął...
- ... z budżetem większym niż w poprzednim... ponad 60 mln zł. I mam nadzieję na pełne go zrealizowanie. Mamy w planach m.in. budowę przedszkola ze żłobkiem, trwać będzie budowa (modernizacja) Ośrodka Sportu i Rekreacji, do tego dochodzą kolejne drogi, infrastruktura podziemna, a także planujemy upiększyć Polanicę kolejnymi skwerami, miejscami wypoczynku i rekreacji.
- Oby wszystko się udało. Tego z całego serca życzę.
**
Budżet za 2020 rok wykonany, ale warto podać, że „łatwo nie było”. Gmina Polanica Zdrój zanotowała mniejsze wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych w 2020 r. w stosunku do 2019 o 157 tys. zł, wpływy z opłaty uzdrowiskowej o 514 tys. 562 zł, (ta sytuacja spowodowała, że w 2022 r. mniejsza będzie dotacja z budżetu państwa dla gmin uzdrowiskowych o kwotę 514 tys. 562 zł).
Na wydatki bieżące w walce z „covidem” od marca do grudnia 2020 roku wydano 132 tys. 472 zł, a w kwietniu na zakup sprzętu, tj. kardiomonitorów, pomp strzykawkowych, namiotu ratowniczego wydano
80 tys. 640 zł. Straty zanotował też Miejski Zakład Komunalny – spółka ze 100% udziałem Gminy: w oczyszczaniu ścieków – ok. 640 tys. zł, w dostawach wody – ok. 439 tys. zł, wywozie odpadów komunalnych – ok. 230 tys. zł, a także w usługach parkingowych – ok. 80 tys. zł.
(Straty MZK podajemy w wartościach przybliżonych z uwagi na brak zamknięcia roku 2020)

Wydania: