Wakacje online z Biblioteką Publiczną Gminy Kłodzko

Autor: 
inf. MH
MMJaszkowaGorna.jpg
Wakacjowowierszykowo1.jpg

Ze względu na wytyczne epidemiczne, w tym roku Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko prowadzi zajęcia dla dzieci i dla całych rodzin w formie online. Rozpoczęliśmy 1 lipca, a kończymy 28 sierpnia. Co nasza Biblioteka realizowała w pierwszym miesiącu wakacji dla swoich młodych czytelników? Na koncie Biblioteki na Facebooku publikowane były różnorodne działania oraz zadania dla dzieci i całych rodzin. Ogółem odnotowaliśmy 32 444 odsłony i 1 202 aktywności. Przyznaliśmy 34 nagrody dla uczestników z naszej gminy oraz województwa dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego.
Na otwarcie wakacji online zaprezentowaliśmy teatrzyk na podstawie hiszpańskiej bajki ludowej „Przemądrzała myszka”. W roli aktorów wystąpili pracownicy biblioteki centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Gry edukacyjne „Labirynt 3 d” trafiły do mieszkańców Ołdrzychowic Kłodzkich, Żelazna, Starego Wielisławia, Jaszkowej Dolnej i Krosnowic.
Rekordy oglądalności miały warsztaty „Nie oddawaj starej książki na makulaturę”, które przygotowała bibliotekarka Agata Maślanka z Filii w Jaszkowej Górnej. Ich efektem są najeżone jeże, które wykonali uczestnicy z Krosnowic, Żelazna, Jaszkowej Górnej, Kłodzka i województwa wielkopolskiego.
Na drugim miejscu znalazły się warsztaty kwiatowe, które w Filii nr 1 w Krosnowicach, na prośbę bibliotekarki Stanisławy Wyspiańskiej-Skawiny, poprowadziła pani Jolanta Terlecka z Gorzanowa. Efektem tego działania są autorskie kompozycje kwiatowe z Żelazna, Krosnowic i województwa śląskiego.
Trzecią lokatę atrakcyjności zyskała akcja „Wakacjowo-wierszykowo”, czyli czytania w letniej scenerii zorganizowane przez bibliotekarkę Ewę Włosek z Filii w Starym Wielisławiu.
W roli głównej Anna Jasińska – prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Stary Wielisław. Zegary ścienne trafiły do rodzin w Żelaźnie, Starym Wielisławiu i w województwie śląskim.
Tuż poza podium uplasowały się warsztaty plastyczne „Jak zrobić teczkę wakacyjnych wspomnień?”, które osobiście poprowadziła bibliotekarka Roma Szczerbień z Filii w Żelaźnie. Książki podarowane przez Narodowe Centrum Kultury pojechały do Ujazdu i Krosnowic.
Nowością w naszej ofercie był wernisaż „Książki mojego życia” w malarstwie Marii Kociumbas z Wrocławia, przygotowany na prośbę bibliotekarki Małgorzaty Kłonowskiej z Filii w Wojborzu. Artystka opowiada na płótnie o swoich odczuciach do dzieł literackich (Noce i dnie M. Dąbrowskiej, Mistrz i Małgorzata M. Bułhakowa, Dzwonnik z Notre Dame W. Hugo, Brzezina J. Iwaszkiewicza i Muminki T. Jansson).
Filia w Bierkowicach i jej pracownica Bogumiła Płoskonka zaprosiła internautów do akcji #przeczytaj#nagraj#wyślij# fragment bajki „Wesoła farma” Ragnarok Studio. To animacja dla najmłodszych o charakterze edukacyjnym. Dzieciaki mają możliwość poznać zwierzęta zamieszkujące farmę oraz dźwięki jakie wydają.
Bohaterem wakacji online w bibliotece w Szalejowie Górnym był „Psotny chochlik”, który pozamieniał po jednej literze w nazwiskach autorów bajek i opowiadań dla dzieci. Dla bibliotekarki Moniki Fedak była to „łatwizna”: Brzechwa, Bahdaj, Fredro, Wakuła. Dla uczestników nie tak prosto i nie tak szybko. Wszyscy mieli problem z nazwiskiem Wakuła.
Natomiast Filia nr 2 w Krosnowicach wraz z bibliotekarką Urszulą Ososko ogłosiła konkurs na krótki film animowany bądź aktorski, inspirowany literaturą dla dzieci, młodzieży lub dorosłych. Do konkursu wpłynęło pięć filmów z różnych stron Polski. Niebawem zbierze się jury konkursowe, aby wyłonić głównego laureata.
Jedną z ostatnich propozycji lipcowych był „Zadaniowy zawrót głowy”, nad którym wcześniej głowiła się bibliotekarka Iza Mucha z Filii w Wojciechowicach. Zadań było wiele. Aktywności 27. Flaga narodowa pojechała na Śląsk.
Dziękujemy wszystkim za tak duże zainteresowanie naszą ofertą zdalną.

Wydania: