Co słychać w Gminie Nowa Ruda

Autor: 
inf. GNR
Nowy przewoźnik dla szkół.jpg
OSP Sokolec z nowym wozem 1.jpg
Złoto Gór Sowich 1.jpg
Złoto Gór Sowich 2.jpg

GOPS w trosce o opiekunów osób starszych
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Polityki Społecznej we Wrocławiu w dniu 9 września 2020 r. organizuje szkolenie pn. „Jak opiekować się osobą starszą w domu? – aspekt praktyczny” w wymiarze 4 godzin dla 25 nieformalnych opiekunów niesamodzielnych osób starszych. Szkolenie odbędzie się w sali ,,Myśliwskiej” w Woliborzu 19. Osoby chętne do uczestnictwa w szkoleniu, zapraszam do kontaktu telefonicznego z Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie Agnieszką Sikorą pod numerem telefonu: 663-712-885. Każda osoba uczestnicząca w szkoleniu otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.

Poszukiwani pracownicy robót publicznych
W związku z planowaną od września br. organizacją robót publicznych, które odbywać się będą na terenie Gminy Nowa Ruda poszukujemy osób bezrobotnych, które mogą zgłaszać się do PUP – filia w Nowej Rudzie w celu weryfikacji możliwości skierowania bezrobotnego na roboty publiczne.

Wymień piec na ekologiczny
Gmina Nowa Ruda zachęca swoich mieszkańców do wzięcia udziału w projekcie wymiany wysokoemisyjnych pieców węglowych na nowe, ekologiczne źródło ciepła. Nabór trwa do 30 września 2020 roku. Ogłoszenie o naborze, kryteria wyboru grantobiorców oraz wzory wniosków o dofinansowanie znajdują się na stronie http://wymianakotlow.pl/.

Zaprzysiężenie nowego radnego
We wtorek, 4 sierpnia, podczas XX sesji Rady Gminy Nowa Ruda zaprzysiężony został nowo wybrany radny, Paweł Gargol. Mieszkańcy Dzikowca uznali go za godnego zaufania i wybrali nowym członkiem rady, po rezygnacji Bolesława Pietruszewskiego. Paweł Gargol zaprezentował się jako uczciwy i pracowity człowiek. Skutecznie pełni funkcję Komendanta Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Nowa Ruda i prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej Dzikowiec Kłodzki. Już od dłuższego czasu możemy zaobserwować jego współpracę z sołtys Agnieszką Tomczuk, która skutkuje nowymi, pozytywnymi inicjatywami. Paweł Gargol dał się poznać mieszkańcom wsi jako społecznik, działający na rzecz swojej małej ojczyzny. Jego zaangażowanie w sprawy lokalne oraz otwartość i umiejętność wsłuchania się w potrzeby otoczenia pozwoli mu zapewne na rzetelne pełnienie powierzonej mu funkcji. Życzymy wielu sukcesów!

Nowy przewoźnik dla szkół
W poniedziałek, 10 sierpnia, wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska podpisała z firmą Paweł Gorczyca SMILEBUS TRANSPORT OSÓB z siedzibą trzy umowy. Obejmą one realizację zadania publicznego polegającego na dowozie i odwozie uczniów w roku szkolnym 2020/2021 i 2021/2022 dojeżdżających do placówek oświatowych prowadzonych przez Gminę Nowa Ruda. Umowy dotyczyć będą również sprzedaży biletów w celu korzystania z usługi przewozów regularnych osób w ramach linii regularnych obejmujących miejscowości gminne. Będą to wsie, z których dojeżdżają uczniowie do Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Ludwikowicach Kł. i Przedszkola Samorządowego w Ludwikowicach Kł., do Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Bożkowie i Przedszkola Samorządowego w Bożkowie oraz do szkoły podstawowej w Jugowie i Przedszkola Samorządowego w Jugowie. Wykonawca zadania został wyłoniony w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 ze zmianami), w trybie przetargu nieograniczonego, obejmującego trzy części zadania. W postępowaniu złożyło oferty 5 firm.
Przez wiele lat przewozem dzieci i młodzieży do szkół gminnych zajmowała się spółka PKS S.A. w Kłodzku, która w postępowaniu, z uwagi na zaoferowaną wysoką cenę otrzymała najniższą liczbę punktów. Mamy nadzieję na bardzo dobrą współpracę z firmą Smilebus, która niejednokrotnie przewoziła uczniów na uroczystości i wydarzenia sportowe, rzetelnie i terminowo wywiązując się ze zlecenia.

Złoto Gór Sowich
Masłowska i Łobodziński Mistrzami Polski w biegu alpejskim
W tym sezonie wszystko wokół stoi na głowie, a stan epidemii skutecznie zamroził tegoroczne imprezy sportowe i już wiosną wywrócił do góry nogami startowe plany i kalendarze. Część biegów została odwołana, część przełożona, a wszystkie walczą o to aby móc, nawet w ograniczonej formie, dać zawodnikom możliwość jakiegokolwiek startu.
11. Enervit Bieg na Wielką Sowę – od kilku lat najlepszy polski bieg alpejski – znów miał być wyjątkowy, znów miał pobić rekord frekwencji i znów miał być wielkim biegowym wydarzeniem.
I był wyjątkowy, ale z zupełnie innych powodów, a do tego przyznano mu niespodziewanie organizację Mistrzostw Polski PZLA w biegu alpejskim, bo w planowanym terminie i miejscu impreza mistrzowska odbyć się nie mogła. Wyzwań było więc sporo, a okoliczności niepewne.
Kultowy bieg w Ludwikowicach Kłodzkich odbył się terminowo, choć nie bez przeszkód i przygód podczas starań o jego organizację.
Przeprowadzenie tak dużej imprezy samo w sobie jest niezwykle trudne i odpowiedzialne, a zrobienie tego w warunkach stanu epidemii, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami i wytycznymi Ministra Zdrowia i Ministra Sportu jest już wyzwaniem arcytrudnym. Jednak ekipa Centrum Kultury w Ludwikowicach Kłodzkich świetnie sobie z tym poradziła, bieg się odbył, a nowych Mistrzów Polski już mamy. Najpierw jednak, pierwszy raz w historii biegu, ogłoszono limit uczestników (600 osób) i podzielono startujących na 4 grupy. Rekordowa była frekwencja wśród zawodników i zawodniczek elity PZLA, w której rozegrała się walka o medale. Mieliśmy więc osobne starty, długie przerwy między kolejnymi grupami, dużo miejsca w sektorach startowych, tak aby każdy czuł się bezpiecznie, brak tłoku i zatorów na trasie, maseczki ochronne w pakietach startowych, medale na mecie zapakowane w foliowe torebki i dekorację ograniczoną tylko do Mistrzostw Polski i klasyfikacji open biegu. Odbyły się też tradycyjnie Mistrzostwa Polski w kategoriach masters i Mistrzostwa Polski Lekarzy.
Po rekordowo szybkim biegu, najlepszy wynik na szczycie Wielkiej Sowy zanotował Piotr Łobodziński (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) – 00:39:43, który nie tylko jest już wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w biegach górskich, biegach na orientację i w biegach przełajowych, ale również mistrzem Polski w towerruningu, a przy tym zwycięzcą wielu prestiżowych biegów po schodach, np. na wieżę Eifla i na Empire State Building. Jest też Mistrzem Świata i zdobywcą Pucharu Świata w tej dyscyplinie. Srebro przypadło Sylwestrowi Lepiarzowi (Muay Running Team/ LKB Rudnik), który wygrał tu rok temu i który bronił tytułu zdobytego na Śnieżniku, a brąz Marcinowi Kubicy (Sprint Bielsko – Biała/ Inov-8 Team), który jest, między innymi, młodzieżowym Mistrzem Polski w biegach górskich.
Klasyfikację kobiet i złoto Mistrzostw Polski wygrała Martyna Masłowska (ULKS Bystrzyca Kłodzka) – 00:46:59, pewnie pokonując bardziej doświadczone i utytułowane rywalki – Annę Ficner (OLAWS Złotoryja/ MKS Siechnice) i Dominikę Wiśniewską – Ulfik (Alpin Sport Hoka One One Team/ SKB Kraśnik). Masłowską wyprzedziło tylko 27 mężczyzn.
W kategoriach wiekowych i w rywalizacji Mistrzostw Polski Weteranów również roiło się od znanych i uznanych nazwisk. Startowali m.in. i medale „zgarnęli” Izabela Zatorska, Barbara Prymakowska, Alicja Sikora, Tadeusz Jasek, Stefan Sikora czy Jerzy Siemaszko. Pełne wyniki biegu: https://wyniki.datasport.pl/results3213/

Bezpieczne wakacje z Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich
Od pierwszych dni, wolnych od zajęć szkolnych, Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda (CKGNR) przygotowało dla dzieci atrakcyjne sposoby spędzania wolnego czasu. Oczywiście wszystko w bezpiecznej formie, dostosowanej do obecnej sytuacji.
Na terenie gminy prowadzone są zajęcia animacyjne oraz stacjonarnie w Ludwikowicach Kłodzkich, dzieci mogą korzystać ze specjalnie przygotowanego toru do jazdy modelami RC. W sierpniu, dodatkowo, poza tymi zajęciami, w 5 miejscowościach gminy: Bożkowie, Dzikowcu, Nowej Wsi Kłodzkiej, Jugowie i Świerkach, skorzystać mogły również z innej, alternatywnej formy spędzania wolnego czasu – RC Trip. Zajęcia polegały na nauce i jeździe modelami zdalnie-sterowanymi. Wszyscy uczestnicy zostali nauczeni funkcji i obsługi modeli. Następnie dzieci podzielone zostały na grupy z zachowaniem reżimu sanitarnego i miały okazję samodzielnie kierować pojazdami RC. Były to przeprawowe modele samochodów terenowych, przystosowane do jazdy w trudnym terenie: skarpy, strome zjazdy i podjazdy, przeszkody wodne i błotne oraz skały. Na każdym ze spotkań zostały również zorganizowane zawody w oparciu o Trial RC. Zajęcia przeprowadziło Stowarzyszenie Form Alternatywnych Rozdroże.
Udział w zajęciach wakacyjnych mogły wziąć dzieci tylko i wyłącznie po podpisaniu przez rodzica/opiekuna prawnego zgody na udział w zajęciach oraz oświadczenia o stanie zdrowia. W przypadku braku zgody i oświadczenia dziecko nie mogło wziąć udziału w zajęciach. Zgody i oświadczenia dostępne były na oficjalnej stronie CKGNR, jak również bezpośrednio przed zajęciami u instruktora.

OSP Sokolec z nowym wozem
Gmina Nowa Ruda zakupiła kolejny ratowniczo-gaśniczy samochód strażacki, który trafił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokolcu. Możliwe to było dzięki pozyskanym dotacjom – z MSWiA w kwocie 230 000 zł w ramach oraz z WFOŚiGW w kwocie 330 000 zł. Wkład Gminy wyniósł 230 000 zł, natomiast wkład własny OSP Sokolec 10 730 zł. Jesteśmy przekonani, że zakupiony pojazd na pewno przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Nowa Ruda i wspomoże naszych druhów w prowadzonych przez nich akcjach ratowniczo-gaśniczych! Wójt Adrianna Mierzejewska dziękuje wszystkim radnym za akceptację zakupu.

Wydania: