STRACONY ROK I POWSTANIEMY Z WINNICĄ

Autor: 
Wiesław Mietliński
Winnica.jpg
_DSC0170 (1).jpg

Rok 2020 w działalności organizacji pozarządowej jest rokiem straconym, szczególnie w dziedzinie kultury. Nowum tego roku to „On Line” czyli wirtualna „fata-morgana”.
Fundacja Inicjatyw Młodzieży wywodząca się z Ziemi Kłodzkiej, jak wiele jej podobnych, zobowiązana była odwołać wszelkie zaplanowane spotkania jak i konkursy.
Liczymy, że rok 2021 unormuje się i będzie normalność w takim działaniu. Nasze nowe terminy to czerwiec 2021 r. – dla muzyki klasycznej to poniedziałek 14.VI.2021 r. (Kłodzko), a dla konkursu piosenki wtorek 15.VI.2021 r. (Duszniki). Przykre, bo na ten rok zgłosiło się dużo chętnych, jak będzie w roku 2021 zobaczymy.
Terminy konkursów (z rysowania) Kraj Wschodu, Tropami Rodu – 2020-21 (z genealogii) oraz Próby Ceramicznego Rzemiosła (prace w glinie) obowiązują zgłoszenia do 15 kwietnia 2021 roku.
Dla grup zorganizowanych z zagranicy termin konkursów do końca 2020 r., o ile ubiegać się będą o wsparcie pobytu na konkursach muzyki klasycznej i piosenki esperanckiej w roku 2021.
- Warto nadmienić, że w roku 2021 chcemy uhonorować p. Żanę Jankelevic tytułem „Ambasador Fundacji Inicjatyw Młodzieży”.
W historii naszej działalności, trwającej od 1992 r. podobne ale o innym charakterze, szczególne wyróżnienie otrzymali: Diana Purkina tytuł „Malgranda Stelo” oraz Rostislava Kenebas za wprowadzenie programu muzyki klasycznej.
Dlaczego dla p. Żany taki tytuł?
Uzasadnieniem jest jej aktywność w naszych międzynarodowych spotkaniach na terenie Ziemi Kłodzkiej. Swoim udziałem wniosła wiele pozytywnych elementów i dobry poziom organizowanych spotkań. Dzięki takiej postawie mamy duże zainteresowanie uczestnictwem krajów ościennych. Jest również pomocna w nawiązywaniu kontaktów młodzieży litewskiej. Problemem dla nas jest jedynie to, że nie wszystkich możemy przyjąć z uwagi na szczupłe finanse. Jako nauczyciel muzyki ważne dla nas jest i to, że ma polskie pochodzenie.
POWSTANIEMY Z WINNICĄ?
WINNICA – to nowa twarz w naszych przyszłych spotkaniach.
Analizując liczne zgłoszenia warto przybliżyć grupę z Winnicy, która jak się wydaje na dłużej zagości w naszych przyszłych imprezach.
Kierownikiem grupy jest p. Lilia na Sokołowska. Lilia ma polskie korzenie, a o patriotycznych przodkach jej rodziny możemy powiedzieć, że wyprzedza wielu z nas. Grupa reprezentuje dobry poziom piosenki estradowej i muzycznej. Ma wiele dyplomów i wyróżnień z różnych konkursów.
Odwiedzenie naszej Ziemi Kłodzkiej podjęto z dużym aplauzem. Podczas naszego pobytu w lutym tego roku grupa zaprezentowała specjalny koncert, którym byliśmy oczarowani. W programie mają wiele piosenek polskich. Wypada wymienić tu jej główny skład jak chociażby: kol. Aleksandra Kostiuk, główny raper czy duet sióstr Marii i Darii Botsiuk, Artema Wowka, Anastazja Żmelowa czy Karina Nalote i wiele innych.
Drugą osobą wśród inicjatorów kultury muzycznej obok p Lili jest Olga Januszkiewicz, która koncertowała już w Polsce. W swoim repertuarze ma wiele do zaoferowania naszej publiczności jako muzyk oraz solista.
Dlaczego powstaniemy z Winnicą po fatalnym roku 2020? Dlatego, że łączy nas zapał wśród młodzieży, koncerty i relaks, a muzyka i śpiew dają radość.
Kilka zdjęć poniżej, dziękując za tak miłe i sympatyczne przyjęcie grupy młodzieży z tego otwartego i przyjaznego miasta jakim jest Winnica.
Ciekawą grupą jest również delegacja z Rosji, która też jest zainteresowana przyjazdem na nasze spotkanie, ale o nich napiszemy innym razem.
Międzynarodowe spotkania młodzieży na Ziemi Kłodzkiej są dobrą formą promocji, a znane są już od 1993 r., organizowane przez nasze środowisko. Szkoda, że nie chce od dwóch kadencji zauważyć tego Zarząd Starostwa w Kłodzku. Jedyna taka instytucja, z jaką mieliśmy i mamy do czynienia od 1993 r. Swym stanowiskiem, Zarząd Starostwa stawia nam jak się wydaje ultimatum, przeczekajcie do nowych wyborów, lub przenieście wasze międzynarodowe spotkania do miejscowości poza teren Ziemi Kłodzkiej.

Wydania: