Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska

REMIZA
W Stroniu Śląskim niebawem zostanie przekazana do użytku druhom miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej –nowo wybudowana remiza. Nowy obiekt pomieści cztery wozy bojowe. Nic dodać, niż ująć.
MINIPASIEKA
Na tarasie głównego budynku starostwa kłodzkiego utworzono minipasiekę. Jest ona swoistego rodzaju przedłużeniem otwartego niedawno skweru imienia Weroniki Kumko, która była prekursorką pszczelarstwa na Ziemi Kłodzkiej. Z inicjatywą zlokalizowania minipasieki w gospodarstwie Starosty wyszedł Prezes Zrzeszenia Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej. Ule zostały zakupione z funduszy powiatowych. Gratulacje!
SIŁOWNIA
Centrum Turystyczno-Sportowe w Słupcu przeszło prace konserwacyjne oraz remontowe. W obiekcie powstała druga siłownia wewnętrzna. No, no, no.
KONTENER
W Boboszowie rozpoczęło pracę (w określonych godzinach) drogowe przejście graniczne. Odprawę podróżnych prowadzą funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Kłodzku, zaś badanie temperatury osób wjeżdżających na nasz obszar – strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Bystrzycy Kłodzkiej. Bez komentarza.
PIWNICA
Kilkanaście zarzutów usiłowania oraz popełnienia przestępstwa usłyszał 24-letni kłodzczanin. Jegomość okradał piwnice, zabierając z nich elektronarzędzia, rowery i sprzęt sportowy. Podejrzany „piwnicznik” był już wcześniej karany za podobne przestępstwa. Wow.
DRZEWOSTAN
Pod Szczelincem Wielkim trwają prace związane z przebudowywaniem drzewostanu. Park Narodowy Gór Stołowych objął ochroną ścisłą duże swoje obszary ze względu na zmieniający się klimat – nawet te, na których nie ma cennych siedlisk. Uczyniono to właśnie po to, aby obserwować, jak przyroda daje sobie radę w innych warunkach pogodowych. Bez komentarza.
RATOWNICTWO
W Starostwie Powiatowym w Kłodzku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Uchwałodawczej, Przestrzegania Prawa i Bezpieczeństwa Sejmiku Samorządowego Województwa Dolnośląskiego. Jej członkowie spotkali się z przedstawicielami służb ratowniczych z powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego. Dyskutowano o funkcjonowaniu ratownictwa medycznego w skali województwa na przykładzie Ziemi Kłodzkiej. Radni sejmikowej komisji przychylają się do tego, aby samorządy powiatowe zostały wyposażone w zdecydowanie większe instrumenty pozwalające im kształtować politykę ratownictwa medycznego do lokalnych potrzeb. Równocześnie nie widzą potrzeby pośredniczenia NFZ w przekazywaniu pieniędzy celowych dla jednostek tego ratownictwa. I takie m.in. wnioski wraz z odpowiedziami Starosty kłodzkiego znajdą się w opracowaniu końcowym protokołu z prac komisji. Bez komentarza.
LAPTOP
Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi w Szalejowie Górnym otrzymała od samorządu lokalnego laptopy. Wcześniej złożył on wniosek w ramach projektu „Zdalna szkoła” do Programu „Polska Cyfrowa”, uzyskując dla gminy 70 tys. zł. Władze gminy Kłodzko przygotowały drugi wniosek w ramach wspomnianego programu i starają się o dotację w wysokości 75 tys. zł. Natomiast już otrzymały z puli Premiera RP środki na drugi etap rozbudowy szalejowskiej szkoły. Bez komentarza.
KŁÓDKI
W Złotym Stoku przy Urzędzie Stanu Cywilnego stanęło metalowe „Serce Miłości”, na którym jest miejsce dla kłódki zamykane przez szczęśliwców, a symbolizujące ich trwały związek. Czego to nie wymyślą…
DOROBEK
Wśród siedmiu polskich gmin, które w opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych mogą poszczycić się największym dorobkiem w zakresie współpracy transgranicznej znalazła się gmina radkowska. Natomiast na pograniczu polsko-czeskim jest jedyną z takimi osiągnięciami.
W następstwie radkowsko-czeskiego partnerstwa na różne przedsięwzięcia pozyskano ponad 15 mln euro z funduszy strukturalnych. Do najbardziej istotnych zalicza się: odbudowę drogi od granicy w Tłumaczowie do Gorzuchowa, otwarcie przejścia granicznego pomiędzy Radkowem i Bożanovem. Gratulacje!
DESTYLACJA
W Kłodzku, w budynku jednorodzinnym funkcjonariusze policji znaleźli urządzenie do destylacji oraz cztery 200-litrowe beczki z fermentującym półproduktem. Ujawnili też 3 litry wyrobu spirytusowego bez polskich znaków akcyzy. 63-letni właściciel przekonywał policjantów, że w beczkach gromadzi wodę. No cóż, można nazwać to i wodą… ognistą.
PARKING
W Kudowie Zdroju nieopodal drogi wojewódzkiej nr 387, na wysokości wjazdu do Błędnych Skał czeka na zmotoryzowanych gości nowocześnie urządzony parking. Inwestycja Parku Narodowego Gór Stołowych ma za zadanie ochronić przyrodę i połączyć z nią edukację ekologiczną. To bardzo ważne przedsięwzięcie w przypadku obszaru wymagającego szczególnej opieki. Na zadanie o wartości niemal 3,3 mln zł PNGS otrzymał dofinansowanie unijne rzędu 70%. W ciągu dwóch lat realizacji urządzono ponad 100 stanowisk dla pojazdów, zainstalowano elementy małej architektury oraz wykonano sanitariaty. Miejsce przygotowano ku kolejnym wyzwaniom proekologicznym. Jednym z nich będzie uruchomienie komunikacji w oparciu o autobusy z silnikami elektrycznymi; mają kursować do tego parkingu z Kudowy Zdroju oraz Radkowa.
DEZYNFEKCJA
Burmistrz Polanicy Zdroju, Mateusz Jellin zakupił trzy stacje do dezynfekcji rąk. Punkty dezynfekcyjne stanęły na deptaku, przy wejściu do Parku Zdrojowego oraz naprzeciwko Informacji Turystycznej przy Parku Szachowym. Burmistrz chce w ten sposób wzmocnić poczucie bezpieczeństwa obywateli w okresie epidemii. Bez komentarza.
PUNKT
Przy szpitalu w Kłodzku zaczął działać mobilny punkt wymazów komercyjnych. Samochodem będzie można podjechać pod karetkę i tam pobrany zostanie wymaz. Punkt będzie działał raz w tygodniu, a jeśli będzie duże zainteresowanie to będzie zwiększana ilość dni, w których będą pobierane wymazy. Cena badania 530 zł. Bez komentarza.
WYSYPISKO
Dzielnicowi z kłodzkiej komendy sprawdzając zgłoszenia w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa odnaleźli dzikie wysypisko śmieci. Dzięki współpracy z mieszkańcami swojego rejonu oraz rozpoznaniu terenu służbowego ustalili właściciela znaleziska. Okazał się nim 70-letni mężczyzna. Jegomość został ukarany mandatem za swoje nieodpowiedzialne zachowanie. Zobowiązał się posprzątać, co nabrudził. Oddana została mu także złota biżuteria o wartości 1.600 zł, którą przez przypadek wyrzucił. No, no, no.
PIWO
W Nowej Rudzie policja zatrzymała 35-letniego mężczyznę, który włamał się do pomieszczeń gospodarczych. Jegomość ukradł plastikową skrzynkę z siedmioma butelkami piwa. Mężczyzna podczas zatrzymania był nietrzeźwy, miał promil alkoholu w organizmie. Bez komentarza.
APEL
Na placu przed Komendą Powiatową PSP  w Kłodzku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Przez wzgląd na panującą epidemię, tegoroczne obchody odbyły się bez obecności zaproszony gości. Udział wzięli jedynie funkcjonariusze i pracownicy komendy pełniący w tym dniu służbę oraz Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. dolnośląskiego. Podczas uroczystości odczytano życzenia z okazji Dnia Strażaka złożone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Kłodzku mł. bryg. Tomasz Wójtowicz podziękował wszystkim strażakom i pracownikom cywilnym za codzienną służbę, pracę, a także za zaangażowanie oraz wzorowe wykonywanie zadań służbowych. Bez komentarza.
REKTOR
Dotychczasowy Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku, mł. bryg. Jarosław Chodorowski został nowym Rektorem – Komendantem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Zastąpił nadbryg. Pawła Kępkę, który został odwołany z tego stanowiska. Bez komentarza.
INTERNET
W związku z epidemią w tym roku nie odbędą się tradycyjne Dni Kłodzka. Zastąpi je forma internetowa. Wydarzenie pod nazwą „Internetowe Dni Kłodzka 2020” obejmą swym zasięgiem działania konkursowe, które mają za zadanie zaktywizować mieszkańców powiatu kłodzkiego i Kłodzka do twórczego spędzenia wolnego czasu. Bez komentarza.
KATALIZATOR
Policjanci z kłodzkiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież katalizatora z forda i uszkodzenie samochodu. Obecnie funkcjonariusze ustalają, co podejrzany zrobił ze skradzionym mieniem. Się porobiło.

Wydania: