Warsztaty kulinarne w Wojciechowicach

Autor: 
MH
1warsztatykulinarne.jpg

Ferie zimowe to taki czas, gdzie w bibliotekach dzieje się moc różnorodności z książką. Przygodę kulinarną w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojciechowicach rozpoczęliśmy od zapoznania się z kucharzem bez granic Arturem Szczytowskim, który jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Kucharze bez granic. Bohaterem naszych warsztatów były naleśniki z serem i musem owocowym z receptury kuchni kresowej. Kuchnia kresowa kształtowała się pod wpływem kuchni litewskiej, białoruskiej, austro-węgierskiej, żydowskiej a nawet tureckiej. Z kuchni tej wywodzą się przede wszystkim dania drobnoszlacheckie, które obecnie smakujemy na stołach całej Polski. Do gotowania wykorzystywano tutaj produkty rolnicze i leśne. Dużym powodzeniem cieszyła się wieprzowina i drób. Kuchnia kresowa, to wyszukane potrawy o bogatym smaku, zrobione z prostych składników.
Przy stole warsztatowym stanęło dziesięcioro dzieci i uczniów z różnymi doświadczeniami kulinarnymi. Wszystkim działaniom przyglądali się opiekunowie i dyrektor Biblioteki Mariola Huzar. Czytelników wspierała pani bibliotekarka Iza.
Zabawy było co nie miara: dzieci łączyły różne składniki, mieszały je pod czujnym okiem pana Artura, a także dziwiły się, że to nie jest taka trudna sztuka. Najpierw powstało ciasto naleśnikowe, potem nadzienie, a na samym końcu pyszny mus owocowy. Podczas smażenia, składania i zapiekania naleśników unosił się w powietrzu wspaniały zapach masełka. Podczas finału, dzieci i dorośli pałaszowali te kulinarne dzieła z wielkim apetytem. Tradycyjnie dorośli poprosili o recepturę. Chętni znajdą ją na stronie internetowej Biblioteki pod adresem bibliotekagmina.klodzko.pl Przepis pochodzi z książki „Smaki polskie i opolskie. Smaki dziedzictwa kulturowego”.
Dziękujemy miejscowemu kołu gospodyń wiejskich za udostępnienie kuchni wraz z niezbędnymi urządzeniami i naczyniami.

Wydania: