PROFILAKTYKA – WAŻNA RZECZ

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
Foto: 
Agnieszka Czapowska-Lewandowska, Anna Hnatów-Biela
p1.jpg
p2.jpg

W dniach 2.03.-6.03.2020 r. w Szkole Podstawowej w Krosnowicach podejmowane były działania w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki.
Wiadomą sprawą jest, że profilaktyka ma ogromne znaczenie w życiu, zwłaszcza, gdy od najmłodszych lat uświadamia się dzieci i wpaja się im zdrowe nawyki odżywiania i zachowania. Projektem w szkole koordynowała pani pedagog – Joanna Wrona. To z jej inicjatywy poniedziałkowy ranek zaczął się od audycji w radiowęźle i wyjaśnienia samego terminu „profilaktyka”. Pani Joanna zapoznała całą szkolną społeczność z planowanymi na cały tydzień działaniami.
Rozpoczęliśmy od poranka gimnastycznego, który poprowadziła trenerka personalna pani Monika Wójcik. Trening był poprowadzony w dwóch grupach: młodszej i starszej. Wszystkie dzieci były ubrane w strój sportowy i aktywnie włączyły się do ćwiczeń. Skakały na trampolinach, ćwiczyły na materacach, wykonywały ćwiczenia aerobowe przy muzyce. Na koniec złożono pani trenerce podziękowanie wykonane przez uczennicę klasy VII a – Martynę Jóźwiak.
We wtorek w naszej szkole gościliśmy funkcjonariuszy Powiatowej Komendy Policji w Kłodzku – panią aspirant Annę Rydzak i sierżanta sztabowego Łukasza Frączkowskiego, którzy opowiedzieli uczniom klas VI-VIII o przemocy w sieci oraz odpowiedzialności za własne czyny.
W środę zaś w klasie I zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe na temat „Bezpiecznego Świata”, które poprowadzili pracownicy OPS-u w Kłodzku. Zajęcia te miały charakter cykliczny, dlatego ich dalszy ciąg nastąpi wkrótce.
Starsi uczniowie spotkali się natomiast z grupą wokalną „Rymcerze”, którzy przyjechali do nas z prelekcją pt.: „Nie zmarnuj swojego życia”. W niezwykle ciekawy sposób opowiedzieli o swoim barwnym życiu i o tym, jak z samego dna zdołali odbić się i wypłynąć na powierzchnię zdrowego, wolnego od nałogów świata. Spotkanie wywołało wiele pozytywnych emocji wśród młodzieży. Rymcerze robili z uczniami zdjęcia, podarowali też płyty, które stały się nagrodami dla uczniów, którzy zwyciężyli w konkursie na najładniejsze i najbardziej przekonujące drzwi o tematyce profilaktycznej.
W czwartek odbyły się zajęcia instruktażowo-pokazowe „Pierwsza pomoc- uczymy się ratować życie”, które przygotowali uczniowie klasy VIII a: Oliwia Targosz, Natalia Grzegorzewska i Szymon Jachtorowicz pod kierunkiem nauczycielki biologii – pani Doroty Mielnik.
Przez cały tydzień przez radiowęzeł słychać było audycje o tematyce profilaktycznej nadawane przez uczniów poszczególnych klas. Posłuchaliśmy o znaczeniu zdrowego odżywiania, o recepcie na zdrowe życie, o promowaniu zdrowego stylu życia wolnego od nałogów, o skutkach palenia papierosów, o skutkach promieniowania, o prawach dziecka, o przeciwdziałaniu mowie nienawiści i hejtowi w sieci, o cyberprzemocy.
Przez cały tydzień na lekcjach wychowania fizycznego trwała akcja pod hasłem: „Cała szkoła biegnie po zdrowie- zbieramy kilometry”. Polegała ona na tym, że przez cały tydzień uczniowie z różnych klas biegali określoną liczbę kilometrów po to, by w piątek, czyli w ostatni dzień, zliczyć ilość zebranych kilometrów przez całą społeczność uczniowską. Uzyskaliśmy wynik 108,32 km. Odpowiedzialni za przebieg tej akcji byli nauczyciele wychowania fizycznego- panowie: Piotr Pawłowski i Wiktor Girda.
W ciągu tygodnia odbywały się w klasach zajęcia profilaktyczne warsztatowe prowadzone przez wychowawców bądź zaproszonych gości: psychologa, pedagoga, szkolną pielęgniarkę. Trwał też konkurs na „Najciekawsze drzwi profilaktyczne”. W kl. I-III była to tematyka: „ Mamo, Tato – nie pal przy mnie, proszę!”, w kl. IV-VIII „Młodzież wolna od uzależnień. Postaw na zdrowie. Nie uzależnieniom!”
Konkurs ten wygrała klasa II a oraz klasa VII a, wyróżnienie otrzymała klasa VI b. Nagrodą główną były dwa duże kosze z owocami oraz płyty muzyczne „Rymcerzy”. Konkurs przeprowadziły panie: Kamila Kachel i Joanna Wrona.
W oddziałach młodszych przeprowadzone zostały zajęcia warsztatowe dotyczące zdrowego żywienia. Dzieci wspólnie zjadły zdrowe śniadanie. Do współpracy zaproszeni zostali rodzice uczniów. Odpowiedzialni za te działania byli wychowawcy klas.
Przez cały tydzień w czasie długich przerw na korytarzu, na parterze, odbywały się bezpieczne zabawy ruchowe organizowane przez wychowawców oddziałów przedszkolnych, panie: Małgorzatę Tomerę i Annę Brusińską. Zabawy ruchowe przy akompaniamencie muzycznym prowadził też pan Marek Morawski. Na górnym korytarzu organizacją takich zajęć zajmowały się dziewczęta z klasy VIII b.
Uczniowie klasy VI b przeprowadzili też kampanię informacyjną wśród dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III pod hasłem: „Niedźwiadek Szczepan” . Kampania miała na celu propagowanie szczepień jako najskuteczniejszego sposobu w walce z niebezpiecznymi, często śmiertelnymi chorobami zakaźnymi zagrażającymi zdrowiu i życiu.
A w piątek nastąpiło podsumowanie całego tygodnia i tego, co się podczas niego działo, a działo się naprawdę dużo.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego niezwykle cennego tygodnia.

Wydania: