Prastara książnica - Skarb i tajemnica

Autor: 
MH
17staraksiaznica.jpg

W dniu 12 lutego br. w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich odbył się spektakl pt. Prastara książnica – skarb i tajemnica… bo mądrość tkwi nie tylko w WiFi. W ten sposób postanowiliśmy propagować działania na rzecz Bezpiecznego Internetu 2020. Odbiorcami były przedszkolaki oraz dzieci szkolne przebywające na feriach zimowych, którym towarzyszyli też rodzice. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa, którzy w dynamicznym tempie przedstawili opowieść o tym, że książki są ogromną skarbnicą wiedzy. Internet natomiast może pomagać nam w życiu codziennym, jeśli umiejętnie się nim posługujemy.
Podczas akcji widownia nie mogła usiedzieć w miejscu, bo główna bohaterka piratka Kira swoim temperamentem porywa dzieci do myślenia, działania i podpowiadania. Oczywiście Kira jest ze współczesnego świata, zna Internet i wszelkie nowoczesne technologie. Czy to oznacza, że biblioteki pustoszeją? Nic bardziej mylnego!
W pierwszej scenie Kira bada nieznane lądy. Płynie na zaginioną wyspę, na której ma zamiar odkryć skarb i stać się sławną. W tym wszystkim pomagają jej dzieci z widowni.
W drugiej scenie bohaterka uświadamia sobie, że nie potrafi radzić sobie bez Internetu i telefonu komórkowego. Jest pewna, że w takiej rzeczywistości nie odnajdzie skarbu. Zaprasza do zabawy dziecko z widowni i razem idą zbadać sprawę. Na swojej drodze spotykają tygrysa, który nowoczesne technologie wyśmiewa i podpowiada, że należy skontaktować się z najmądrzejszym człowiekiem na wyspie – szamanem.
W trzeciej scenie strach bierze górę. Na scenę wkracza kolejny pomocnik z widowni, który ma pozostać sam na sam z szamanem, a Kira obserwuje z ukrycia bieg wydarzeń. Efektem wszystkich zabiegów jest tajemniczy papirus.
W czwartej scenie Kira przygląda się zdobyczy i widzi na papirusie jakąś mapę, której jednak nie potrafi rozszyfrować. Pojawia się kangur, który twierdzi, że wśród mieszkańców wyspy nikt nie posiada żadnego wifi. Piratka zdaje sobie sprawę, że musi poradzić sobie bez Internetu. Kangur pomaga jej dostrzec, że na papirusie są ukryte zadania. Wspólnie z dziećmi z widowni wykonują je i dochodzą do wniosku, że „skarb ten dobrze zna ten, kto torbę wielką ma”.
Dzieci z widowni już wiedzą, że jest to kangur. Zwierzak owszem zna pewien pradawny skarb, który na mapie oznaczony jest słowem „książnica”. Kangur tłumaczy wszystkim, że jest to prastara biblioteka, która kryje w sobie skarby mądrości. Wspólnie z dziećmi przypominają zasady, których należy przestrzegać korzystając z książnicy.
- Podsumowując, chcieliśmy tym spektaklem zachęcić najmłodsze dzieci i ich rodziców do odwiedzania bibliotek oraz wypożyczania książek. Także uświadomić, że Internet nie może zastąpić nam wszystkich innych źródeł informacji. Powinniśmy z niego mądrze korzystać. I co najważniejsze, pokazać, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni kontakt „twarzą w twarz” z drugim człowiekiem, prawdziwa przyjaźń, wzajemna pomoc i szacunek. – podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.

Wydania: