Rozmowa z burmistrzem Stronia Śląskiego, Dariuszem Chromcem

Autor: 
Mirosław Awiżeń
6hotel elewacja.jpg
st1.jpg
st2.jpg
st3.jpg
st4.jpg

Zawitałem do Stronia Śląskiego w środku sezonu zimowego... ale zanim z p. burmistrzem Dariuszem Chromcem udaliśmy się na krótki rekonesans po Gminie, porozmawialiśmy sobie o planach i zamierzeniach na ten 2020 rok
- Jesteśmy na etapie formułowania i składania wniosków na dofinansowywanie niektórych naszych projektów.
I tak: złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu w ramach programu wyrównywania różnic między regionami (wniosek do PEFRON) na zakup pojazdu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Koszt takiego pojazdu to suma 150 tys. zł. Kolejny wniosek „prospołeczny” dotyczy programu Senior +, w ramach którego zamierzamy oddać budynek na Klub Seniora, w któ-rym znajdzie się między innymi, oprócz siedziby stałej Seniorów, sala rehabilitacyjna, a także możliwość prowadzenia warsztatów kulinarnych oraz miejsce na organizowanie okolicznościowych spotkań nie tylko dla Seniorów ale i z Seniorami. Wartość tego zadania oszacowano na 312 tys. zł a zamierzone miejsce to budynek po byłej sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samorządowych.
„Wchodzimy” również w program ogólnopolski przyjazny seniorom, to jest Rada Miejska w Stroniu Śląskim przyjmuje Ogólnopolską Kartę Seniora ze wszystkimi jej przywilejami.
Jak pewnie zauważyłeś – te nasze projekty są bardzo pro-społeczne, skierowane ku ludziom naprawdę ich potrzebujących.
Już uzyskaliśmy dotację z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach projektu Maluch + środki finansowe na utworzenie dodatkowych miejsc w żłobku. To 126 tys. zł.
- Jak wygląda budżet Gminy na 2020 rok?
- Proszę bardzo. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w dn. 30.12.2019 r. został uchwalony jednogłośnie budżet gminy Stronie Śląskie na 2020 rok.
Dochody budżetu ustalono na kwotę 30 mln 454 tys 444 zł.
Natomiast wydatki na kwotę 33 mln 451 tys. 995, 79 zł, w tym: wydatki bieżące 28 mln 109 tys. 302,79 zł, wydatki majątkowe 5 mln 342 tys. 693 zł.
Deficyt budżetu w kwocie 2 mln 997 tys. 551,79 zł zostanie pokryty z kredytów i pożyczek.
***
Kawa wypita – więc zbieramy się w trasę, bowiem i w tzw. „twardej infrastrukturze” też się dzieje:
Na początek: trwa budowa nowej siedziby Straży Pożarnej.
W miarę łagodna zima pozwala nieustannie pracować i efekty widać. Przewidywany termin zakończenia prac to październik 2020 r.
Całkowity koszt inwestycji wyniesie 2 mln 887 tys. 802,93 zł a środki w całości pochodzą z budżetu gminy Stronie Śląskie.
W zeszłym roku oddano do użytki obwodnicę Bolesławowa, teraz przyszedł czas na oświetlenie (prawda, jakie gustowne?)
Przebudowa, rozbudowa, modernizacja i zmiana sposobu użytkowania istniejących obiektów szkoły, krytej pływalni i hali sportowej z przeznaczeniem na ośrodek szkoleniowo-rekreacyjny z częścią gastronomiczną, rozrywkową i szkoleniową ma się ku końcowi. W części piwnicznej powstała już kręgielnia, zamontowane zostały 2 tory do gry w kręgle wraz z monitorami. Planowane otwarcie obiektu to maj 2020 rok a całkowity koszt inwestycji wynosi 9 mln 970 tys. 751,51 zł netto.
Zakończono również modernizację budynku szatniowego przy stadionie miejskim w Stroniu Śląskim. Są wyremontowane łazienki z sanitariatami, pomieszczenie sędziów oraz sala klubowa. Zakończono już prace remontowe w części mieszkalnej budynku. Całkowita wartość prac wynosi 212 tys. 137 zł a całość środków pochodzi z budżetu Gminy.
A teraz do Siennej – ośrodka sportów zimowych. Dobrą, odnowioną drogą przez Stronie Wieś, które zwyciężyło w Konkursie na Najładniejszą Wieś w gminie Stronie Śląskie w roku 2019 roku.
Prawda, że jest i przepięknie i ruchliwie. Gwar, zatłoczone parkingi. Pełne obłożenie wszystkich ośrodków (na zdj. Willa Puchaczówka) z jej tarasu widok na Sienną, na Czarną Górę.
Warto też zauważyć, że Gmina „dorobiła się” komunikacji wewnętrznej. Po Gminie jeździ bezpłatny ski-bus na czas ferii zimowych. Oznaczenia przystanków, z których można udawać się w inne zakątki Gminy są i estetyczne i czytelne. Rozkład jazdy ski-busa podaliśmy w lutowym wydaniu „BRAMY” – str. 38, a także można się z nim zaznajomić na stronie internetowej gminy Stronie Śl.
Gmina Stronie Śląskie to również raj dla narciarzy biegowych. Gmina oferuje narciarzom trasy biegowe o różnym stopniu trudności. Trasy są regularnie ratrakowane (jeśli warunki śniegowe pozwalają na wyjazd ratraka).
UWAGA: Przebieg wyratrakowanych odcinków po polskiej i czeskiej stronie gór jest dostępny na: www.bilestopy.cz

Turysta, wczasowicz to nie tylko sport, rekreacja – to także rozrywka, wydarzenia kulturalne – krótkie podsumowanie tych wydarzeń w 2019 r. i propozycje na marzec bieżącego roku – str. 4 i 6. - Warto tu przyjeżdżać w wolnym czasie od pracy czy nauki. Naprawdę warto.

Wydania: