Kongres Partii Zieloni

Autor: 
Agata Zasępa
kongres_Zieloni_rada.jpg

Wybory… Niedługo to nawet prezydenckie. Kolejne wybory, w czasie których będziemy przede wszystkim głosować na kandydatów przedstawianych obywatelom jako kandydaci określonych partii. W Polsce nastała dość powszechna i raczej niebezpieczna moda na bycie apolitycznym, moda na negowanie istnienia partii. Nie mamy rozliczania konkretnych osób za ich niegodziwe czyny, zamiast tego mamy nagonkę na różne grupy społeczne. Jaki jest efekt tej nagonki?
Polacy nie uczestniczą w życiu społecznym, wystarcza im hasło, że „partie to zło”, a aktywność w jakiejś partii jest przecież po prostu aktywnością społeczną. Zamiast uczestniczyć w tworzeniu programów, nowych struktur, nowych pomysłów na nasz kraj, ograniczają się do wyborów określonych w ogólnopolskim kalendarzu wyborczym. Trochę mało i ryzykownie, bo chyba lepiej trzymać rękę na pulsie i dbać o to co może się wydarzyć w przyszłości.
W dniach 18-19 stycznia 2020 r. we Wrocławiu spotkało się na Kongresie Partii Zieloni prawie 200 osób z całej Polski – członków i sympatyków tej partii, którzy chcą aktywnie wpływać na przyszłość swojego kraju. Wśród nich członkowie kłodzkiego koła Partii Zieloni.
Polskę czeka wiele wyzwań, a podstawowym jest brak zrozumienia społeczeństwa (w tym ludzi sprawujących władzę) dla zachodzących w świecie zmian. Bo zmiany klimatu to nie tylko problem przyrody, to problemy społeczne, demograficzne i co tylko można sobie wymyślić. W sprawie istniejących problemów Zieloni są zgodni, choć nie zawsze mają takie same pomysły na ich rozwiązanie. Podstawę stanowi jednak hasło „Ekologicznie – Demokratycznie –Solidarnie”.
W wyborach zarówno Rada Krajowa, jak i Zarząd, są obsadzane zgodnie z parytetem – 50% kobiet i 50% mężczyzn. Parytetowo jest również ustalana dwuosobowa władza współprzewodniczących. Małgorzata Tracz (Wrocław), obecnie posłanka do Sejmu została współprzewodniczącą Zielonych już na trzecią dwuletnią kadencję. Wojciech Kubalewski (Warszawa) został współprzewodniczącym po raz pierwszy zastępując Marka Kossakowskiego. Do Rady Krajowej wybrano 18 osób, wśród nich kandydatkę do Sejmu, na którą można było głosować również w powiecie kłodzkim, czyli Małgorzatę Beślerzewską z Wałbrzycha.
W sprawie ewentualnego kandydowania członka Partii Zieloni na prezydenta Polski decyzja nie została jeszcze podjęta.

Wydania: